Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-30 14:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Po 100- leciu konsekracji fary w Mikstacie… Cotygodniowe nabożeństwo do Trójcy Świętej

Od dziś, w każdy wtorek, w mikstackiej parafii odprawiane będzie specjalne nabożeństwo do Trójcy Przenajświętszej. Ta inicjatywa duszpasterska to owoc uroczystości 100- lecia konsekracji fary.

Płaskorzeźba Trójcy Świetej w mikstackiej farze
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Mikstacka wspólnota parafialna obchodziła 20 października pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Janiaka 100- lecie konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy. Zapewne na zawsze pozostanie ta uroczystość  w sercach i pamięci wiernych. Był to naprawdę piękny  czas,  poprzedzony przygotowaniami duchowymi. Od lutego, każdego 20  odprawiana była Nowennie do Trójcy Świętej. Tuż przed uroczystościami odbyły się rekolekcje, które głosił wywodzący się z naszej wspólnoty parafialnej. Potem nadszedł ten długo oczekiwany dzień uroczystości 100- lecia konsekracji przez abpa Edmunda Dalbora murowanego kościoła. Znane jest zapewne wielu osobom powiedzenie: święta, święta i …po świętach. Więc można byłoby powiedzieć uroczystość 100- lecia konsekracji  i po uroczystości. Co po niej pozostanie? Piękne wspomnienia, zdjęcia, filmy, tablica pamiątkowa, bombki z okolicznościowym napisem, znaczki pocztowe, kartki, to wszystko oczywiście jest ważne. Czy coś jeszcze? Tak, nabożeństwo do Trójcy Przenajświętszej będzie duchowym owocem przeżywanej uroczystości. Znane jest w Mikstacie powiedzenie „mały odpust w dużym kościele, a duży odpust w małym kościele”. Na terenie mikstackiej parafii znajdują się dwa kościoły: duży, murowany pw.  Świętej Trójcy i na Wzgórzu za miastem mały drewniany- Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. W sanktuarium odbywają się wielkie uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt z licznym udziałem wiernych i pielgrzymów z różnych zakątków kraju. Uroczystości odpustowe w kościele farnym nie gromadzą tak licznej rzeszy wiernych. W każdy poniedziałek odprawiane są w sanktuarium nabożeństwa do św. Rocha. Mimo, iż Trójca Przenajświętsza od XV wieku patronuje kolejnym kościołom farnym budowanym  w mieście to brakowało do niej  specjalnego nabożeństwa. W związku  z tym ks. kan. Krzysztof Ordzinaik, proboszcz mikstackiej parafii, wyszedł z inicjatywą, by  po obchodach 100- lecia konsekracji  kościoła w każdy wtorek odprawiane było nabożeństwo do Trójcy Przenajświętszej. Pierwsze, odprawione zostało dziś, 30 października A.D. 2018, po rannej Mszy Świętej. Rozpoczynamy zapisywanie kolejnej karty historii naszego kościoła farnego. Chociaż Trójca Święta jest niepojęta, to przecież ją kochamy,  bo opiekuje się naszą parafią. Cotygodniowe nabożeństwo to cenna inicjatywa i owoc duchowy obchodów 100- lecia . Modlitw do Trójcy Świętej nie brakuje. Po uroczystościach jubileuszu konsekracji czas na kolejne wyzwanie, na poszukiwanie  form kultu Trójcy Świętej w naszej mikstackiej parafii.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-30 12:59:56
miniaturka

Ochrona danych w Kościele. Relacja ze szkolenia dla inspektorów ochrony danych

W dniach 25–27 października 2018 r. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" w Zakopanem odbyło się szkolenie dla inspektorów ochrony danych podmiotów kościelnych.
2018-10-30 13:21:19
miniaturka

Trwa 3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej

"Idźcie!" - to hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy chcą razem pielgrzymować w intencji ochrony klimatu i przyrody. 3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej jest już w drodze.
2018-10-30 13:47:35
miniaturka

Spotkała się Rada KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Projekt Kongresu Kultury i edukacja przyszłych księży to najważniejsze tematy poruszone podczas spotkania Rady KEP ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego.
2018-10-30 14:14:54
miniaturka

„Prymas Hlond” – w poniedziałek spektakl TVP

Sztuka przybliża najważniejsze momenty z emigracyjnego życia Kardynała - od wybuchu II wojny światowej, aż do powrotu do Polski w lipcu 1945 roku.
2018-10-30 14:41:08
miniaturka

Ojcowie Synodalni z Polski podsumowali Synod

Dokument końcowy Synodu i odniesienia w nim do św. Jana Pawła II były tematem briefingu podsumowującego XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o młodzieży. Co mówili nasi Ojcowie Synodalni?
2018-10-30 15:31:32
miniaturka

Poznań: bogaty program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do niepodległości, specjalne wydanie „Kuriera Powstańczego”, apel pamięci, piknik historyczno-patriotyczny oraz koncerty i wystawy, uświetnią w Poznaniu obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.