Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-10 11:49
PS

Pierwsze szkolenie dla kuratorów

Całościowa odpowiedź na dramat wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele wymaga, aby obok niesienia pomocy pokrzywdzonym, podejmować również fachową pracę ze sprawcami tych przestępstw. W diecezjach i zakonach powołani zostali kuratorzy, a na początku grudnia odbyło się szkolenie online dla tej grupy.

Z udziałem ponad 60 kuratorów w dniach 4-5 grudnia br. miało miejsce pierwsze szkolenie online dla sprawujących w diecezjach i zakonach funkcję kuratorów. Przeprowadziło je Centrum Ochrony Dziecka.

– Figura kuratora to ostatni element, którego brakowało w systemie odpowiedzi na zgłoszenie. Kurator ma bardzo ważną funkcję prewencyjną. Po zgłoszeniu i sprawdzeniu prawdopodobieństwa zaistnienia przestępstwa wobec domniemanego sprawcy trzeba zastosować środki zabezpieczające, tzn. takie, które chronią przede wszystkim osobę skarżącą, jej bliskich i wspólnotę przed niechcianym kontaktem z domniemanym sprawcą, ale również chronią oskarżonego, umożliwiając mu uczciwą współpracę w poszukiwaniu sprawiedliwości i chroniąc go przed ryzykownymi zachowaniami  – mówi o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zadaniem kuratora jest towarzyszenie duchownemu, który jest podejrzany i oskarżony o wykorzystanie seksualne małoletniego. – Włączenie kuratora w fazie dochodzenia i procesu, a zwłaszcza po ewentualnym skazaniu bazuje na przekonaniu, że to zmiana życia sprawcy będzie najlepszym środkiem ochronnym zapewniającym, że nigdy więcej nie skrzywdzi żadnej osoby małoletniej. Z tego przekonania wynikają uprawnienia kuratora oraz jego zadania nadzorcze i wspierające. Dlatego kurator osób duchownych podejrzanych i oskarżonych o wykorzystanie seksualne oraz skazanych za to przestępstwo ma za zadanie pomóc najpierw oskarżonemu, a potem skazanemu zrozumieć i zachować nałożone na niego ograniczenia, a po procesie i skazaniu pomóc mu w zmianie modelu życia. W przypadku gdyby postępowanie kanoniczne wykazało jego niewinność, roztropne wsparcie kuratora może być mu bardzo pomocne, by nie zwątpić – wyjaśnia o. Żak.

Szkolenie dla kuratorów osób duchownych podejrzanych, oskarżonych, skazanych lub uniewinnionych za przestępstwo wykorzystania seksualnego małoletnich poniżej osiemnastego roku życia zostało sfinansowane przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-10 12:22:48
miniaturka

Media Przyszłości: informacja kluczowa w dobie kryzysu

Pandemia koronawirusa ujawniła trudności związane z analizowaniem informacji i wyciąganiem z nich wniosków – uważają specjaliści ds. komunikacji biorący udział w dyskusji podczas III edycji Mediów Przyszłości.
2020-12-10 12:42:40
miniaturka

Nominacje Joe Bidena zapowiadają eskalację wojny przeciwko życiu

Prawdy o poglądach polityków nie poznamy na podstawie ich deklaracji, ale przyglądając się konkretnym decyzjom. Nominacja jednoznacznie proaborcyjnego Becerry na stanowisko ministra zdrowia potwierdza niestety diagnozę o „wybiórczym katolicyzmie” prezydenta-elekta Joe Bidena
2020-12-10 12:55:59
miniaturka

Nigdy nie zajmowałem się polityką

Nigdy nie zajmowałem się polityką, ale wyłącznie głosiłem Ewangelię i wdrażałem w życie społeczną naukę Kościoła (…) Zawsze starałem się i nadal staram się być takim rewolucjonistą, który zmienia życie duchowe człowieka – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.
2020-12-10 13:30:26
miniaturka

Chrześcijanie nadal najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie

Według aktualnych analiz chrześcijanie są nadal najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną. Na pogróżki i prześladowania są najbardziej narażeni chrześcijańscy konwertyci, poinformowało Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka (IGFM).
2020-12-10 14:11:39
miniaturka

Kościół potrzebuje jasnych zasad dotyczących statusu papieży-seniorów

Na potrzebę wypracowania nowych zasad dotyczących papieży-seniorów wskazał kard. George Pell. „Papież jest tylko jeden” – stwierdził australijski purpurat w wywiadzie udzielonym agencji Reutersa.
2020-12-10 14:53:19
miniaturka

Wyjątkowy Adwent w Asyżu: piękne freski i... figura pielęgniarki w szopce

W Asyżu odsłonięto szopkę złożoną z pięćdziesięciu figur, wśród których znalazła się jedna nowa: pielęgniarki w fartuchu i maseczce. Diecezja symbolicznie uhonorowała w ten sposób pracowników ochrony zdrowia za ich służbę podczas pandemii. Asyż zachwyca też pięknymi iluminacjami, które można zobaczyć na YouTubie.