Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-02 22:02
Małgorzata Strzelec

Pierwsza sobota miesiąca w mikstackiej parafii

Pod znakiem spotkania z Maryją i Józefem upłynął ten szczególny dzień, pierwsza sobota miesiąca i dzień inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa w parafii mikstackiej.

Ołtarz główny w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Autor/źródło: Jacek Sikora, Jacek Sikora, licencja: CC0

Wypełniona modlitwą i bogata w wydarzenie  była I sobota miesiąca grudnia w mikstackiej parafii( diecezja kaliska). Przypadła  w dniu szczególnym dla diecezji kaliskiej –rozpoczęcia w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa Nadzwyczajnego  Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Potrwa on od 3. grudnia 2017 roku do 6. stycznia 2019 i jest czasem szczególnych łask.  Mikstaccy parafianie do tego wielkiego dnia przygotowywali się poprzez Nowennę do św. Józefa. Jak ten dzień przeżywała mikstacka wspólnota parafialna?  Tradycyjnie już pierwszą sobotę rozpoczęła o godz. 7:30 w kościele  śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 8:00 w kościele farnym sprawowana była Msza Święta. Podczas Eucharystii słowa rozważania do zgromadzonych wiernych skierował ksiądz wikariusz Krzysztof Lipiński. Wyjaśnił w nim istotę Mszy Świętej roratniej. Zachęcił do właściwego wykorzystania czasu Adwentu, do czuwania, przemiany życia. W  wielu parafiach nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiane jest w środy. Ponieważ w mikstackiej parafii w tym dniu odprawiane jest nabożeństwo ku czci św. Józefa, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy sprawowana jest w każdą sobotę po porannej Mszy Świętej. Także w tę ważną dla kaliskiej diecezji pierwszą sobotę miesiącu ku niebu popłynęły prośby i podziękowania za przyczyną Maryi. O godz. 11.00 w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa odbyło się uroczyste rozpoczęcie Nadzwyczajnego  Roku Świętego Józefa w kaliskiej diecezji. Uczestniczył w niej ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak z przedstawicielami parafii. Od maja do października każdego 13. mikstaccy parafianie spotykają się w kościele farnym pw. Świętej Trójcy na nabożeństwie fatimskim. Z kolei od listopada do kwietnia  w pierwsze soboty miesiąca  przed wystawionym Najświętszym  Sakramentem o godz. 20:30 w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odmawiany jest różaniec w intencji wynagradzającej. Grudniowemu nabożeństwu  w Sanktuarium przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, które przygotował rozważania tajemnic radosnych różańca. Po modlitwie różańcowej odmówiona została Litania Zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej napisana przez św.  Jana Pawła II. Gdy w kościele farnym o godz.21:00 rozległo się bicie dzwonów ku niebu z Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha popłynęły ku niebu słowa Apelu Jasnogórskiego: Maryjo: JESTEŚMY, PAMIĘTAMY, CZUWAMY...A przed nami szczególny czas czuwania i oczekiwania z Maryją, ale  i z  Józefem - Adwent. W kaliskiej diecezji to będzie szczególny czas...

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-02 18:39:48
miniaturka

Zmarł prof. Jerzy Kłoczowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 grudnia zmarł jeden z najwybitniejszych historyków polskich - prof. Jerzy Kłoczowski. - poinformowała dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
2017-12-02 18:49:54
miniaturka
play

Słowo kard. Kazimierza Nycza na Adwent

"Bez Adwentu nie ma głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem w święta Bożego Narodzenia" - zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz w specjalnym słowie na tegoroczny Adwent, który rozpocznie się w niedzielę 3 grudnia.
2017-12-02 21:16:53
miniaturka

Abp Pennacchio: Św. Józef niech będzie naszą inspiracją w szukaniu prawości

- Św. Józef niech będzie naszą inspiracją i wsparciem w szukaniu coraz większej prawości w naszym życiu osobistym i w życiu naszych rodzin - mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, nazwanym przez papieża Franciszka narodowym sanktuarium.
2017-12-02 22:14:40
miniaturka

Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie

Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio poświęcił w Złoczewie Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa. Dom jest wotum dziękczynnym za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej.
2017-12-03 00:29:49
miniaturka

Papież do bengalskiej młodzieży: kierujcie się mądrością Boga

Nasze życie ma cel dany nam przez Boga. On nas prowadzi swą łaską – mówił Papież na spotkaniu z młodymi Bengalczykami.
2017-12-03 00:46:16
miniaturka

Ks. Mirosław Gucwa biskupem w Republice Środkowoafrykańskiej

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego posługiwania w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, którą złożył 78-letni włoski kapucyn, bp Armando Umberto Gianni.