Strona główna
opoka.org.pl
2026-06-21 09:17
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Pielgrzymka Polonii do bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu

Starajmy się, żeby nasze serca w codziennym życiu upodabniały się do Serca Pana Jezusa, które nieustannie bije, które jest Sercem otwartym i które jest Sercem bardzo wrażliwym – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Piotr Przyborek w homilii podczas dorocznej Mszy św. w języku polskim w bazylice Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Cœur) w Paryżu, na wzgórzu Montmartre, która odbyła się 19 czerwca.

Autor/źródło: Fot. Polskifr.fr / Marcelina Bańkowska

Przed rozpoczęciem Eucharystii słowo do zebranych po francusku i polsku skierował rektor bazyliki ks. Stéphane Esclef. W modlitwie wzięło udział wielu rodaków, w tym poczty sztandarowe różnych polskich parafii i organizacji polonijnych, a także dzieci pierwszokomunijne z rodzicami. W koncelebrze był Rektor PMK ks. Bogusław Brzyś i inni Kapłani PMK.

Polacy zadbali również o oprawę muzyczną – podczas Mszy śpiewał chór „Gaude Mater” Polonia razem z przedstawicielami parafialnych grup muzycznych pod kierownictwem siostry Honoraty Majewskiej.

Trzy cechy Serca Jezusa

W homilii bp Przyborek zachęcił do kształtowania serca na wzór serca Pana Jezusa, „żeby nie zadowalać się bylejakością, ale żeby zawsze pragnąć więcej”. Kaznodzieja zwrócił uwagę na trzy cechy Serca Jezusowego.

„Pan Jezus nigdy nie przestaje nas kochać. To jest takie niesamowite – mówił kaznodzieja. – On nieustannie podtrzymuje nas w istnieniu. To jest bardzo ważna rzecz, żeby pamiętać o tym, że Bóg jest i to jest jeszcze wcześniej zanim pomyślę o tym, że On mógłby mi wyjść naprzeciw”.

„Druga cecha Serca Pana Jezusa to taka, że to Serce jest otwarte” – podkreślił bp Przyborek. „Serce Jezusa jest dla mnie otwarte, żebym nie miał wątpliwości i nie bał się, tak jak słyszeliśmy dzisiaj w Ewangelii, przyjść do Niego wtedy, kiedy jestem utrudzony i obciążony, bo Jezus nas pokrzepi” – dodał.

Poza tym Serce Jezusa „jest Sercem bardzo wrażliwym, jest Sercem słuchającym, jest Sercem, które widzi”. Jak zaznaczył biskup, „kiedy mamy problem, trudność, to możemy pójść do Pana Jezusa i tak jak św. Jan oprzeć się o Jego Serce i wsłuchać się w bicie tego Serca, i Panu Jezusowi zawierzyć wszystkie nasze sprawy. On nas wysłucha i znajdzie dobre rozwiązanie”.

Serce na wzór Serca Jezusowego

Zachowywać wszystkie sprawy w sercu i rozważać je w świetle Słowa Bożego – to Ewangeliczna rada, której udzielił bp Przyborek, pomocna w kształtowaniu serca na wzór Serca Pana Jezusa. „Serce człowieka staje się gorące, przygotowane na przyjęcie Pana, na spotkanie z Nim, na rozpoznanie Jego wtedy, kiedy rozważa Słowo Boże, kiedy czyta to, co Pan Bóg powiedział” – mówił kaznodzieja. „Spotkanie z Panem Jezusem, który kocha, coraz bardziej prowadzi nas do tego, że chcemy Go coraz bardziej poznawać, a poznawanie prowadzi do coraz większej miłości” – dodał.

„Niech to serce Pana Jezusa objawia się nam. Korzystajmy z łaski, które Bóg nam daje i starajmy się, żeby nasze serca w codziennym życiu upodabniały się do Serca Pana Jezusa, które nieustannie bije, które jest sercem otwartym i które jest sercem bardzo wrażliwym” – podsumował pomocniczy biskup gdański.

Słowa podziękowania i adoracja

Po Eucharystii bp Piotr Przyborek podziękował wszystkim za uczestnictwo. Na zakończenie odbyła się krótka adoracja Najświętszego Serca, podczas której odmówiono Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Szczególnie wymownie wybrzmiała pieśń „Boże, coś Polskę”, odśpiewana na zakończenie.

W Sercu Jezusa

W bazylice Sacré-Cœur od 1885 r. trwa wieczysta adoracja. Świątynia jest charakterystyczną budowlą, która góruje nad stolicą Francji. Jej budowę rozpoczęto po wojnie francusko-pruskiej. Prace ukończono w 1914 r., jednak z powodu wybuchu I wojny światowej do poświęcenia bazyliki doszło dopiero pięć lat później.

Jak zaznaczył były metropolita Paryża abp Michel Aupetit – bazylika Sacré-Cœur jest „znakiem poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu całej Francji”, gdyż budowa świątyni była „pragnieniem narodu”.

Pielgrzymka do tego miejsca rokrocznie jest jednym z tradycyjnych wydarzeń roku duszpasterskiego Polonii. W pielgrzymce biorą udział kapłani, osoby konsekrowane, rodziny, wspólnoty parafialne, stowarzyszenia, dorośli, dzieci i młodzież. Stanowi ona symboliczne zakończenie roku duszpasterskiego i katechetycznego.

Za: Polskifr.fr /

Fot. Polskifr.fr / Marcelina Bańkowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2026-06-16 09:49:58
miniaturka

Konferencja Episkopatu Polski wybrała przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscyp

Biskup Piotr Greger wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2026-06-19 10:17:44

OPŁATA KONGRESOWA - ISLANDIA 2026

Serdecznie dziękujemy za dokonanie rejestracji na Kongres Rodzin Polonijnych „Rodzina drogą miłości i wzrastania”, który odbędzie się w dniach 2–4 października 2026 r. w Reykjavíku na Islandii. Cieszymy się, że zechcieli Państwo dołączyć do tego wyjątkowego wydarzenia poświęconego małżeństwu, rodzinie oraz budowaniu wspólnoty rodzin polonijnych. W celu potwierdzenia uczestnictwa w Kongresie prosimy o dokonanie opłaty kongresowej.
2026-06-19 12:26:57
miniaturka

ZAPISY - INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Serdecznie zapraszamy do udziału w Kongresie Rodzin Polonijnych na Islandii, który odbędzie się w dniach 2–4 października 2026 roku w Reykjavíku pod hasłem „Rodzina drogą miłości i wzrastania”. Zapisy odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami organizacyjnymi oraz do rezerwacji miejsca już dziś. Dodatkową atrakcją Kongresu będzie wspólna wycieczka po Islandii – słynnym Złotym Kręgu. Do zobaczenia w Reykjavíku!
2026-06-24 09:31:16
miniaturka

Polonia z Zagłębia Ruhry pielgrzymowała do Neviges

W dniach 20–21 czerwca Polonia z Zagłębia Ruhry po raz kolejny zgromadziła się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr Michał Wilkosz, który przybył na zaproszenie prowincjała Towarzystwa Chrystusowego, ks. Bogdana Renusza SChr.