Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-10 12:44
kk / mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Pielgrzymka Bezdomnych na Jasnej Górze - by nie było wśród nas „ludzi niewidzialnych”

- Choć bezdomni często stają się dla innych „niewidzialni”, to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać, starać się zrozumieć i pomóc – apelują organizatorzy 14. Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę.

Autor/źródło: Pixabay

Spotkanie zorganizowane przez Caritas Polska miało zwrócić uwagę na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Stanowiło też przygotowanie do III Światowego Dnia Ubogich, który obchodzony będzie 17 listopada. W pielgrzymce uczestniczyło 650 osób.

Hasłem tegorocznego spotkania były słowa z Księgi Lamentacji „Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która go szuka”.

Choć liczba, tych którzy nie mają dachu nad głową maleje, to jednak problem bezdomności w Polsce wciąż jest duży. Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,6% to mężczyźni.

O tym, że człowiek, także ubogi, najbardziej potrzebuje Boga przekonywał w kazaniu biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. - Nawet jak się wiele straci, kiedy zawiódł człowiek, kiedy zawiódł świat to miłości i wierności Boga nie można stracić. On podźwignie wołającego z wiarą - zapewniał kaznodzieja.

Ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas zaznaczył, że choć bezdomni często stają się dla innych „niewidzialni”, to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać i starać się zrozumieć - wszystko po to, by pomóc osobom wykluczonym wrócić do prawdziwego domu.

O znaczeniu nawrócenia, wiary i nadziei w wychodzeniu z bezdomności mówiły w rozmowie z KAI podopieczne Fundacji św. Barnaby w Częstochowie. Kamila nie pije od 9 lat, od kiedy urodził się jej syn, wcześniej została matką dwójki dzieci, ale ze swojego wczesnego macierzyństwa pamięta tylko zamroczenie alkoholowe. Dźwigać się z nałogu i bezdomności pomagają jej na co dzień wolontariusze z Fundacji. Tu znalazła ciepło, zrozumienie, akceptację i Boga, bo jak z kolei przekonuje Ewa bez wiary w Boga, Matkę Najświętszą człowiek jest za słaby.

- Nawet jeśli nie masz domu, masz Matkę – powtarzają słowa niedawno zmarłego podopiecznego Fundacji pana Mirka, który swoje nawrócenie „wychodził na Jasnej Górze”. S. Milena Banach „józefitka od bezdomnych” przypomina z kolei ostatnie słowa umierającego: „Jeżeli miałbym być do kogoś podobny, to tylko do Chrystusa”.

Z bezdomnymi spotkał się Lech Dyblik aktor znany z kilkudziesięciu ról w filmach, m.in. w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, ale też jako Kazimierz Badura w serialu "Świat według Kiepskich". Dał recital i opowiedział o swoim wychodzeniu z alkoholizmu i nawróceniu, bo jak mówi – daje to innym nadzieję, że „można wyjść z piwnicy”.

– Mój krzyż chwalebny to jest moja choroba alkoholowa i takie podnoszenie się, porządkowanie życia. W pewnym momencie był etap, moment nawrócenia i stało się to, co wtedy spowiednik mi powiedział – a teraz bracie zobaczysz jak bardzo zmieni się twoje życie. I tak się stało, moje życie stało się pełne sensu, ale też radości – opowiadał aktor o swoim nawróceniu. Zwiedzając franciszkański kościół w Łodzi Panewnikach, zobaczył kapłana w konfesjonale w pustym kościele i po 20 latach przystąpił do spowiedzi, która na nowo zaprowadziła go do Boga. – To właśnie życie z Bogiem pokazało mi na nowo sens życia i pomogło wychodzić z alkoholizmu – przekonywał.

Ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas zwrócił uwagę, by nie dawać bezdomnym pieniędzy. - Pomagajmy mądrze przez organizacje. Bowiem każda ofiarowana przez nas złotówka może przeznaczona zostać na alkohol, który spożywany w okresie zimowym może doprowadzić do śmierci - przestrzegł.

W okresie jesienno-zimowym największe zapotrzebowanie punktów Caritas jest na ciepłe, nieprzemakalne buty. Potrzebne są także czapki, rękawice, kurtki i kalesony.

Tradycyjnie po Mszy św. cała wspólnota pielgrzymkowa skorzystała z obiadu, przygotowanego przez Caritas. Pielgrzymi otrzymali także prowiant na drogę powrotną oraz ufundowane przez Fundację Orlen upominki; wśród nich m.in czapki, termosy.

Pomysł pielgrzymki osób bezdomnych zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50–lecia Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia, by także „dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby (...) nie było głodnych, bezdomnych i płaczących”.

Choć liczba, tych którzy nie mają dachu nad głową maleje, to jednak problem bezdomności w Polsce wciąż jest duży. Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, z czego 83,6% to mężczyźni.

Podczas przeprowadzonych badań w lutym br. osoby bezdomne wskazywały jako główną przyczynę swojej sytuacji życiowej konflikt rodzinny, zaraz po nim uzależnienie. W dalszej kolejności znalazły się: eksmisja, wymeldowanie i rozpad związku. Janusz Sukiennik z Caritas Polska zajmujący się programami społecznymi zwraca też uwagę na takie czynniki jak nieroztropne kredyty brane w nieroztropnych miejscach. Wskazuje też na bezdomnych cudzoziemców, którzy przyjechali w poszukiwaniu pracy i się im nie powiodło.

Pomoc ubogim, bezdomnym jest procesem dynamicznym, trzeba zmieniać metody, by ta pomoc była efektywna. – Przede wszystkim trzeba tym ludziom pomóc odzyskać nadzieję, my pracujemy na nadziei i to jest pierwszy motyw, który pobudza do życia – wyjaśniał Sukiennik.

Caritas Polska otacza bezdomnych szczególną troską. Prowadzi specjalne ośrodki, tysiące jadłodajni, łaźni i noclegowni.

Poza stałą pomocą świadczoną przez placówki Caritas, Caritas Polska prowadzi np. z warszawską Strażą Miejską akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego”. W tym roku inicjatywa prowadzona jest po raz piąty i przebiega pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”. Z ofiar darczyńców zakupuje śpiwory, kubki termiczne, koce, czapki, skarpetki czy rękawiczki które podczas patroli straży miejskiej wręczane są osobom bezdomnym znajdującym się poza ośrodkami. Strażnicy miejscy przywożą im także zupę w termosach.

Wśród najnowszych form pomocy należy np. docieranie do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, praca z nimi w kierunku pozytywnych zmian, motywowanie do innego sposobu życia. Są to cele programu „Nowe jutro” realizowanego z pomocą streetworkerów, odszukujących bezdomnych.

Inną jest propozycja wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla młodych mężczyzn „Damy radę” polegająca m.in. na pomocy terapeutycznej i socjalnej, pomocy w znalezieniu pracy, dofinansowywanie kursów i szkoły. Uczestnicy tego programu maja możliwość korzystania z mieszkania treningowego, a także pomocy w uzyskaniu własnego mieszkania.

W trudnym jesiennym i zimowym czasie Caritas Polska apeluje o wrażliwość na los bezdomnych i ratowanie ludzkiego życia.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-10 11:30:05
miniaturka

Sudan Południowy prosi o pomoc - XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pomoc cierpiącym w Sudanie Południowym – to wiodący temat obchodzonego dziś XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2019-11-10 11:52:08
miniaturka

Granada: beatyfikacja pokornej miłośniczki Eucharystii

W Granadzie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne siostry Marii Emilii Riquelme, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Najświętszego Sakramentu i Maryi Niepokalanej. Podczas liturgii beatyfikacyjnej Obecny był także Kolumbijczyk Nelson Yepes, który został uzdrowiony za wstawiennictwem nowej błogosławionej.
2019-11-10 12:37:23
miniaturka

Papież na „Anioł Pański”: zmartwychwstaniemy, bo Bóg jest Bogiem życia

Pewność Jezusa co do zmartwychwstania opiera się całkowicie na wierności Boga, który jest Bogiem życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
2019-11-10 13:05:56
miniaturka

Nowości w Archidiecezji Lubelskiej - ofiara przez terminal ?

Już niedługo w lubelskiej parafii archikatedralnej powstanie możliwość składania ofiar za pomocą terminala płatniczego, tzw. „Ofiaromatu”. Rzecznik Archidiecezji Lubelskiej tłumaczy, że jest to wyjście z inicjatywą naprzeciw potrzeb współczesnego człowieka, który coraz częściej w rozliczeniach używa karty płatniczej.
2019-11-10 18:32:11
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych dziennikarzach

„W naszej modlitwie za zmarłych nie zapominajmy o dziennikarzach. Jesteśmy im winni pamięć, bo to oni z zaangażowaniem wykonywali swoją misję, by każdy z nas zawsze mógł korzystać z ich pracy i sięgnąć po bieżące wiadomości z każdej dziedziny życia”– podkreślił rzecznik Episkopatu. Ks. Paweł Rytel-Andrianik na Jasnej Górze odprawił Mszę Świętą w intencji zmarłych dziennikarzy.
2019-11-10 18:50:58
miniaturka

Muzycy kościelni z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę już po raz dziesiąty

Pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” w sobotę, 9 listopada, miała miejsce X Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 13.30 będzie przewodniczył bp Piotr Greger, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP.