Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-14 10:38
kk / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: nasze rodziny powinny być Kościołem domowym

„Pomyślcie o tym, że chrześcijaństwo od początku było głoszone przez świeckich. Również, wy świeccy jesteście zobowiązani, poprzez wasz chrzest, do niesienia wiary innym” – te słowa Papież skierował do wiernych podczas audiencji ogólnej.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Franciszek kontynuował cykl katechez poświęcony Dziejom Apostolskim.

Ojciec Święty nawiązał do małżeństwa: Akwili i Pryscylli, zmuszonych przenieść się z Rzymu do Koryntu po tym, jak cesarz Klaudiusz nakazał wydalenie Żydów. Przypomniał, że również w ubiegłym stuleciu Żydzi doznali ogromnych cierpień. Dzisiaj na wiele sposobów odradza się „zwyczaj prześladowania Żydów”. Nie jest to ani ludzkie, a ni chrześcijańskie. „Są oni naszymi braćmi” - zauważył Papież. Powracając do tematu katechezy, zauważył, że małżonkowie Akwila i Pryscylla, którzy mieli serca pełne wiary w Boga i szczodrości dla innych, praktykowali chrześcijańską sztukę gościnności. Otworzyli przed Apostołem Pawłem drzwi swojego domu i przyjeli orędzie zbawienia, które głosił.

Papież – Akwila i Pryscylla tworzyli Kościół domowy

“ Dom Akwili i Pryscylli w Koryncie otwiera swoje podwoje nie tylko Apostołowi, ale także braciom i siostrom w Chrystusie – podkreślił Franciszek. Paweł może bowiem mówić o «zbierającym się w ich domu Kościele» (1 Kor 16,19), który staje się «domowym Kościołem», «domus ecclesiae», miejscem słuchania Słowa Bożego i sprawowania Eucharystii. ”

Franciszek zwrócił uwagę, że wśród wielu współpracowników Pawła, Akwila i Pryscylla pojawiają się jako przykład życia małżeńskiego odpowiedzialnie zaangażowanego w służbie całej wspólnoty chrześcijańskiej. I przypominają, że dzięki wierze i zaangażowaniu w ewangelizację wielu świeckich takich jak oni, chrześcijaństwo dotarło również do nas.

Papież – niech Duch Święty zstąpi na wszystkie małżeństwa

“ Prośmy Ojca, który postanowił uczynić małżonków swoją «prawdziwą żywą figurą» (adhort. ap. Amoris laetitia, 11), aby zesłał swego Ducha na wszystkie małżeństwa chrześcijańskie, żeby na wzór Akwili i Pryscylli umiały otwierać drzwi swoich serc Chrystusowi i braciom oraz przekształciły swoje domy w Kościoły domowe – podkreślił Papież. Piękne słowo: dom jako Kościół domowy, w którym, przeżywana jest komunia i składany jest kult życia przeżywanego z wiarą, nadzieją i miłością. Powinniśmy wzywać wstawiennictwa tych dwojga świętych – Akwili i Pryscylli, aby nauczyli nasze rodziny być takimi jak oni: Kościołem domowym, gdzie jest silny fundament, aby wiara mogła wzrastać. ”

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-14 08:58:40
miniaturka

Papież do francuskich ministrantów: to Pan cię powołał do służby

To Pan Jezus powołał cię do służby podczas liturgii Mszy św. To wyjątkowa okazja, by Go spotkać, bardziej Go kochać i dla Niego się angażować – powiedział Papież w wyjątkowym wideoprzesłaniu do francuskich ministrantów. Franciszek skierował te słowa, aby zachęcić ich do udziału w pielgrzymce do Rzymu, która odbędzie się w sierpniu przyszłego roku.
2019-11-14 09:48:32
miniaturka

Niemcy: kongres na temat adoracji Najświętszego Sakramentu

„Kościół przechodzi kryzys, a odpowiedzią na niego jest głębsze życie duchowe” – powiedział dla dziennika „Die Tagespost” biskup Pasawy Stefan Oster SDB, zapraszając na odbywający się w dniach od 15 do 17 listopada kongres Adoratio.Odbędzie się on w Sanktuarium Altötting.
2019-11-14 10:13:41
miniaturka

Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich u Papieża Franciszka

Irena i Jerzy Grzybowscy - Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich, spotkali się dziś po audiencji ogólnej z Papieżem Franciszkiem. Wręczyli mu ikonę ruchu: „Trwajcie w miłości mojej” oraz książkę zatytułowaną „Dialog jako droga do świętości”. Ojciec Święty otrzymał także opracowanie zawierające ponad tysiąc świadectw osób, którym rekolekcje ruchu pomogły ocalić związek.
2019-11-14 10:55:21
miniaturka

Sąd rozpatrzy apelację: Kard. Pell ma szansę na uniewinnienie

Kard. George Pell ma szansę na uniewinnienie. Sąd Najwyższy Australii ogłosił dziś rano, że rozpatrzy jego apelację. Nie podano jednak, kiedy to nastąpi. Sprawa byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii budzi poważne wątpliwości co do stanu praworządności w Australii.
2019-11-14 11:21:21
miniaturka

O "głębokości" nauczania kard. Wyszyńskiego z metropolitą warszawskim

- Chodzi o to, by zmobilizować nas, byśmy zaczęli myśleć „z Wyszyńskim” i wraz z nim odpowiadać na dzisiejsze problemy Polski i Kościoła – mówi kard. Kazimierz Nycz zapowiadając rozpoczynający się 21 listopada cykl debat: „Myśląc z Wyszyńskim”.
2019-11-14 12:17:10
miniaturka

Bp Kamiński: mądrości rządzenia i kierowania uczymy się na modlitwie

Bp Kamiński podkreślił, że człowiek jest odpowiedzialny za miejsce z którego wyszedł i ludzi, z którymi wzrastał i z którymi żyje.