Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-02 08:23
kk / Krzysztof Bronk - Watykan

Papieska Msza dla Kongijczyków: w Kościele czujcie się jak w domu

Niech gospodarka, która wysługuje się wojną przemieni się w gospodarkę, która służy pokojowi – mówił Ojciec Święty podczas homilii na Mszy, którą sprawował w Bazylice Watykańskiej dla emigrantów z Demokratycznej Republiki Konga. Modlił się o koniec wojny i ostateczny pokój w ich kraju.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Zgromadzili się oni rano przy grobie św. Piotra z okazji przypadającego dziś wspomnienia kongijskiej męczennicy bł. Marie-Clémentine Anuarite Nengapeta. Wspólną modlitwą celebrowano 25-lecie powstania w Rzymie Katolickiej Kapelanii Kongijczyków.

W pierwszych słowach homilii Franciszek wyjaśnił znaczenie rozpoczętego dziś okresu liturgicznego.

“ Pan przychodzi. Dziś w pierwszym dniu roku liturgicznego, to obwieszczenie jest naszym punktem wyjścia. Wiemy, że bez względu na to co się dzieje, na wydarzenia pomyślne czy przeciwności, Pan nie pozostawia nas samych. Przyszedł przed dwoma tysiącami lat i przyjdzie znowu na końcu czasów – mówił Franciszek. –Jednakże przychodzi również dziś w moim życiu, w twoim życiu. Tak, to nasze życie, z wszystkimi problemami, trwogami i niepewnościami, jest nawiedzane przez Pana. To jest źródło naszej radości: Pan nie znużył się i nigdy się nie znuży nami, pragnie przyjść, nas nawiedzić. ”

Zwracając się do kongijskich migrantów, Papież zauważył, że również oni są tymi, którzy przybyli. Opuścili swoje domy, to, co jest im bliskie. Tu znaleźli gościnę, ponieważ dla Boga zawsze są zaproszeni i mile widziani. Dla Niego nie ma obcych. Są jedynie oczekiwane dzieci – mówił Franciszek, zapewniając, że Kościół jest domem Boga, dlatego oni mogą się w nim czuć jak w domu.

“ Konsumpcjonizm to wirus, który uderza w wiarę u samych jej korzeni, ponieważ wmawia ci, że twoje życie zależy tylko od tego, co posiadasz. W ten sposób zapominasz o Bogu, który wychodzi ci naprzeciw i który jest obok ciebie. Pan przychodzi, ale ty spełniasz swe zachcianki – mówił Ojciec Święty. – Brat puka do twych drzwi, ale dla ciebie jest ciężarem, bo narusza twoje plany. Kiedy w Ewangelii Jezus mówi o zagrożeniach dla wiary, nie przejmuje się wielkimi przeciwnikami, wrogością i prześladowaniami. Wszystko to było i będzie, ale nie osłabia wiary. Prawdziwym zagrożeniem jest natomiast to, co znieczula serce. Uzależnienie od konsumpcji, zgoda na to, by nasze serca były ociężałe w skutek trosk. Bo wtedy żyje się dla rzeczy, ale nie wie się już po co się żyje. Posiada się tak wiele dóbr, ale nie czyni się dobra. Domy zapełniają się rzeczami, ale ubywa w nich dzieci. To prawdziwy dramat. Zima demograficzna, którą przechodzimy. Marnuje się czas zajęciami dla zabicia czasu, ale nie mamy już czasu dla Boga i innych. ”

Franciszek zauważył, że z takiej postawy rodzi się chciwość, zachłanność i w końcu wrogość względem innych. Trzeba więc czuwać i przezwyciężyć pokusę – mówił Papież.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-01 18:18:39
miniaturka

Postawa czuwania - abp Marek Jędraszewski w Hanowerze

- Postawa czuwania jest niezbędna dla chrześcijan, czyli tych, którzy uwierzyli w Chrystusa. Dla nich ciągle ważną rzeczą jest, by przygotować się i być gotowym na spotkanie z Jezusem, który nadchodzi - metropolita krakowski do Polskiej Misji Katolickiej.
2019-12-01 18:40:24
miniaturka

Spotkanie na Ukrainie przedstawicieli różnych obrządków

Po wspólnych rekolekcjach i dorocznym spotkaniu braterskim: delegatów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Kościoła obrządku łacińskiego a także grekokatolików eparchii mukaczewskiej odbyło się 53. posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu obrządku łacińskiego. Wydarzenie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie.
2019-12-02 08:16:08
miniaturka

Poznań: powstanie kościół pw. kard. Stefana Wyszyńskiego

Kościół będzie wybudowany jako wotum wdzięczności za nawiedzenie Matki Bożej w ikonie jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej - zapowiedział abp Stanisław Gądecki w liście pasterskim na Adwent.
2019-12-02 09:21:23
miniaturka

Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”

Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symbolicznie świece na rozpoczęcie w Niemczech tzw. "drogi synodalnej".
2019-12-02 10:53:20
miniaturka

Nowy program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce - 2019-2021

Rozpoczęliśmy Adwent, a wraz z nim - pierwszy rok przyjętego przez Episkopat Polski - program duszpasterski. W pierwszym roku będzie on realizowany będzie pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.
2019-12-02 12:13:16
miniaturka

CBOS: Polacy chłodni wobec muzułmanów

Polacy mają raczej chłodny stosunek do muzułmanów, chłodniejszy niż do wyznawców innych religii i niewierzących – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).