Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-15 21:00
PS

Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Abp Wojciech Polak oświadczył, że niesłychana przewlekłość kościelnego postępowania w sprawie ks. Dymera nie ma żadnego usprawiedliwienia.

W związku z informacjami, które usłyszałem podczas spotkania z osobami pokrzywdzonymi, a upublicznionymi w tekstach red. Zbigniewa Nosowskiego oraz reportażu „Najdłuższy proces Kościoła”, uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania, nie mają żadnego usprawiedliwienia.

Potwierdzam, że w czerwcu ubiegłego roku spotkałem się z dwoma osobami pokrzywdzonymi, którym towarzyszył o. Marcin Mogielski OP oraz dwóch prawników. Wcześniej wiedziałem o sprawie niewiele, opierając się jedynie na przekazach medialnych. Ponieważ osobom pokrzywdzonym towarzyszyli doświadczeni prawnicy znający sprawę, uznałem, że osoby skrzywdzone będą miały wystarczającą pomoc, aby dokonać zgłoszenia do Stolicy Apostolskiej, zgodnie z obowiązującym w Kościele prawem. Ze swojej strony zaproponowałem wsparcie mojego Biura w przygotowaniu zgłoszenia oraz Fundacji Świętego Józefa w udzieleniu pomocy psychoterapeutycznej. Takimi ustaleniami zakończyło się to spotkanie.

Po obejrzeniu reportażu jest mi przykro, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych, co wyraził w filmie jeden z uczestników spotkania. Wskazane powyżej ustalenia z osobami obecnymi na spotkaniu oraz podjęte działania, miały bowiem na celu, zgodnie z moimi uprawnieniami jako delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, wyjść im naprzeciw.  

Niemniej chciałbym jeszcze potwierdzić, że jako delegat KEP zostałem poinformowany o dokonaniu zawiadomienia w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.

abp Wojciech Polak
Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-15 16:14:03
miniaturka

Krytyka gender przestępstwem? Tak może być już niebawem w Szkocji!

W szkockim parlamencie zaproponowano projekt ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym, który uznaje wszelką krytykę ideologii gender za przestępstwo. Przywódcy wspólnot chrześcijańskich wezwali pomysłodawców nowego prawa do usunięcia kontrowersyjnego fragmentu, bo ta ustawa zagraża wolności słowa i sumienia.
2021-02-15 16:20:08
miniaturka

Wielka Brytania: osoby niepełnosprawne intelektualnie nie będą reanimowane?

Brytyjscy lekarze mieli umieszczać w dokumentach osób niepełnosprawnych intelektualnie informację, by w razie zachorowania na COVID-19 nie podejmować resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Sprawę opisał dziennik „The Guardian”.
2021-02-15 17:46:10
miniaturka

Familijna Polonia – inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w 2021 roku

Podsumowanie projektu „Polonia on-line” z 2020 roku oraz kontynuowanie dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021 roku w ramach programu „Familijna Polonia” były tematem konferencji prasowej, która odbyła się 15 lutego w formie online. Program „Familijna Polonia” obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.
2021-02-16 08:40:55
miniaturka

Caritas Francji zapewniła nocleg kilkuset osobom eksmitowanym na mróz przez władze

W wyniku akcji francuskiej policji kilkuset bezdomnych zostało w środku zimy eksmitowanych na bruk z zajmowanego nielegalnie budynku. Na ratunek pospieszyła im miejscowa Caritas
2021-02-16 09:25:36
miniaturka

BGK: ponad miliard zł w 2021 r. na społeczne budownictwo czynszowe (SBC)

Kluczowe zmiany dotyczące programu SBC w ustawie mieszkaniowej to: wyższe granty dla gmin z Funduszu Dopłat, czyli wzrost wsparcia finansowego z 20 do nawet 35 proc. kosztów inwestycji i możliwość pozyskiwania przez gminy współpracujące z inwestorami środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.
2021-02-16 09:39:44
miniaturka

Minister zdrowia: ponad 5 tys. nowych zakażeń; odwrócenie tendencji staje się faktem

Odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem; trend jest dodatni - podkreślił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.