Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-16 21:15
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej w mikstackiej parafii

Mikstat: „Polska i Kościół i wiara to jest jedność, tak jak jest jedność Trójcy Świętej w działaniu” to przekonanie wyniósł z rodziny ks. Franciszek Ruszczyński i o tę jedność zabiegał - podkreślił w homilii ks. Andrzej Wojciechowski.

Odpust ku czci Trójcy Świętej w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Bogata w wydarzenia była w mikstackiej parafii niedziela  16 czerwca . W tym dniu w całym Kościele obchodzona była uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Dla naszej wspólnoty był to dzień wyjątkowy, dzień odpustu, bo od wieków  parafii patronuje Trójca Święta. Uroczystej sumie odpustowej odprawionej o godz. 11:00 przewodniczył w tym roku ks. Andrzej Wojciechowski, proboszcz parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Czempiniu. W czasie sumy odpustowej zakończenie „ Białego Tygodnia” przeżywały dzieci, które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego pierwszy raz w sposób pełny uczestniczyły we mszy świętej, natomiast uczniowie klasy czwartej wspominali rocznicę swojej I Komunii Świętej. Wraz z księdzem Andrzejem Wojciechowskim,  stanęli ks. kan. Krzysztof Ordziniak  oraz ks. kan. Zbigniew  Mielcarek, który czterdzieści dwa lata temu w uroczystość Trójcy Świętej sprawował w mikstackiej farze mszę świętą prymicyjną. Na początku mszy świętej ksiądz  proboszcz przedstawił przewodniczącego koncelebrze księdza Andrzeja. Podkreślił, że jest następcą ks. Franciszka Ksawerego Ruszczyńskiego  w Czempiniu,  w parafii do której posłany został budowniczy naszej fary w dwa lata po jej konsekracji. W Czempiniu w parafii pw. Świętego Michała Archanioła  sprawował posługę w latach 1920-1961. Ks. kan. Krzysztof zaznaczył, że ks. Andrzej Wojciechowski jest kolegą kursowym syna naszej parafii ks. Michała, a więc niedawno obchodził 25-lecie kapłaństwa. Homilię podczas uroczystej sumy wygłosił przewodniczący koncelebrze ks. Andrzej. Można w niej wyodrębnić dwie części. W pierwszej kaznodzieja nawiązując do słów  Ewangelii zachęcał byśmy dziękowali Bogu za Bożego Ducha, który przypomina nam prawdę. Podkreślił, że ta prawda jest przekazywana od dwóch tysięcy lat, głoszona  w naszych parafiach i prowadzi nas do zbawienia. Ks. Andrzej zaakcentował, że w uroczystość Trójcy Przenajświętszej dziękujemy za Boga Ojca, który stworzył świat, za Syna Bożego, który odkupił świat, wybawił nas od śmierci i grzechu, dziękujemy za Ducha Świętego, który nas prowadzi, oświeca nas, byśmy nie zeszli z Bożych dróg. Kaznodzieja nawiązał do medalionu Trójcy Przenajświętszej znajdującego się w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Czempiniu podkreślił, że cała Trójca Święta przedstawiona jest jako wspólne działanie Boga dla naszego zbawienia.

W drugiej części homilii kaznodzieja podzielił się wspomnieniami osób, które pamiętają  ks. Franciszka Ruszczyńskiego. Podkreślił, że został zapamiętany jako kapłan nawołujący  do jedności. Zaznaczył, że wiarę i postawę patriotyczną przejął od rodziców. Podkreślił troskę  ks. Franciszka o wolność, zaangażowanie w Powstanie Wielkopolskie. Dodał, że mocno angażował się w organizowanie życia społeczno- politycznego, w obronę języka polskiego. Ksiądz  Andrzej podkreślił znaczenie rodziny dzięki której, ks. Franciszek-  jak powiedział  kaznodzieja - miał:  „Mocne przekonanie, że Polska i  Kościół i wiara to jest jedność, tak jak jest jedność Trójcy Świętej w działaniu. Nie ma, że każdy idzie w swoją stronę tylko jedno działanie Boga Ojca Stworzyciele, Syna Bożego, który nas odkupił przez cierpienie i śmierć i Duch Święty, który kieruje i prowadzi”. Kontynuując zaakcentował jego mocną, zdecydowaną postawę dążenia do jedności. W dalszej części homilii  celebrans podkreślił, że Czempinianie  zapamiętali ks. Franciszka jako zatroskanego o liturgię. Był w tym zakresie bardzo wymagający wobec ministrantów. Ksiądz Andrzej zaznaczył, że ludzie pamiętają, iż ks. Ruszczyński, gdy udawał się do chorego dorożką zawsze wracał okrężna drogą, by zobaczyć co się dzieje w parafii. Angażował się w rozwiązywanie trudnych spraw parafian,  jednocześnie bardzo o nich zatroskany. Mieszkańcy parafii czempińskiej jak podkreślił ks. Andrzej wspominają troskę ks. Franciszka o wiernych przybywających  w okresie Wielkiego Postu na gorzkie żale. Wielu udawało się z okolicznych wiosek do kościoła na cały dzień. Rano uczestniczyli we mszy świętej, następnie w drodze krzyżowej, a o 15 w gorzkich żalach. Kapłan udostępniał wiernym salkę, by mogli spożyć posiłek, częstował kawą, herbatą, plackiem, a czas spędzany z parafianami wykorzystywał na rozmowy z nimi, na dzielenie ich radości i trosk. Cieszył się obecnością wiernych i ich udziałem w nabożeństwach, trwaniem przy Kościele. Jak zaznaczył kaznodzieja siostra, która była gospodynią, zapamiętała ks. Franciszka jako dbającego o swój wygląd. Kaznodzieja podzielił się radością z możliwości  przebywania w mikstackiej parafii. Kończąc powiedział.: „Niech dobry Bóg Wam tutaj dalej błogosławi. Życzę bardzo głębokiej wiary, żeby dalej prowadzić młode pokolenia do jedności wiary. By to co dobre i piękne wynosiły z naszych rodzin. Niech zawsze dobry Bóg wspomaga”. Ubogacił nas ksiądz Andrzej swoim słowem. Poszerzył naszą wiedzę o życiu i posłudze ks. Franciszka Ksawerego.

W procesji z darami dzieci przyniosły chleb wodę i wino oraz hostie. Po zakończeniu Mszy Świętej został wystawiony Najświętszy Sakrament i odmówiona Litania do Trójcy Przenajświętszej, a następnie wyruszyliśmy z procesją wokoło kościoła. Po błogosławieństwie  udzielonym   Najświętszym Sakramentem  licznie zebranym w mikstackim wieczerniku wiernym wybrzmiała pieśń  „Boże coś Polskę…”.

Dziękujemy ks. Andrzejowi za podzielenie się z nami wspomnieniami o ks. Franciszku Ruszczyńskim z czasu Jego posługi w Czempiniu. Mimo, iż od śmierci tego zasłużonego dla naszej wspólnoty parafialnej Kapłana minęło ponad pięćdziesiąt lat to, w Czempiniu żyją jeszcze osoby Go pamiętające, więc trzeba te wspomnienia ocalić od zapomnienia. Czas płynie, a wraz z nim odchodzą świadkowie życia Kapłana Franciszka. Warto pamiętać, warto wspominać i te wspomnienia przekazywać kolejnym pokoleniom. Ubogaciło nas to słowo skierowane do nas w uroczystość Trójcy Świętej w kościele, który został pobudowany właśnie dzięki determinacji i zaangażowaniu ks. Franciszka. Uroczystość odpustowa stała się okazją do dziękczynienia za tę piękną świątynie. Ku niebu popłynęła prośba o radość wieczną dla Ks. Franciszka.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-06-16 13:38:29
miniaturka

Papież na Anioł Pański: idźcie drogą wiary, nadziei i miłości

Ojciec Święty zawierzył mieszkańców terenów zniszczonych trzęsieniem ziemi Matce Bożej, którą w tym regionie przyzywają, jako Najświętszą Maryję w Drodze. Zaapelował też, by szli drogą wiary, nadziei i miłości.
2019-06-16 13:55:21
miniaturka

Papież w Camerino: dla Boga jesteśmy cenni

Jesteśmy mali pod niebem i bezsilni, gdy ziemia się trzęsie, ale dla Boga jesteśmy bardziej cenni niż jakakolwiek rzecz - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił dziś w Camerino.
2019-06-16 15:12:55
miniaturka

Prymas Polski: nie bójmy się trudności lecz bylejakości

„Niech nie przerażają nas trudności i wyzwania. Bójmy się raczej spokoju i bylejakości, która nie ma ani nam, ani innym nic do zaoferowania” – mówił w Uroczystość Najświętszej Trójcy Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2019-06-16 20:45:53
miniaturka

Papież w Camerino przypomniał o opóźnieniach w odbudowie z gruzów

Wizyta Franciszka na terenach dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi była zapaleniem iskierki nadziei w rzeczywistości naznaczonej brakiem zaufania wynikającym z poważnych opóźnień w odbudowie.
2019-06-16 21:01:20
miniaturka

Abp Tobji: Syrię wciąż spowijają ciemności wojny

Mieliśmy nadzieję na zakończenie konfliktu, tymczasem wojna w Syrii trwa w najlepsze. Mówi o tym maronicki arcybiskup Aleppo przypominając, że kraj ten cierpi już dziewiąty rok.
2019-06-16 21:13:29
miniaturka

Papież o migrantach i kryzysie w Zatoce Perskiej

Franciszek wyraził niepokój z powodu wzrostu napięcia w Zatoce Perskiej.