Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-05 18:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

W najbliższą niedzielę, 9. lutego, w mikstackiej parafii uczczona zostanie św. Agata dziewica i męczennica, która mając zaledwie 16 oddała życie, gdyż nie chciała się wyrzec Chrystusa.

Plakat zapowiadający odpust
Autor/źródło: archiwum parafii

Być może zapowiedź uroczystości odpustowych ku czci św. Agaty w Mikstacie zdziwi niektórych, bo przecież znany jest on przede wszystkim z odbywających się w sierpniu uroczystości ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

 A jednak… W kościele farnym pw. Świętej Trójcy w ołtarzu bocznym znajduje się obraz świętej Agaty. Ta  młodziutka dziewica i męczennica czczona jest przez stulecia przez kolejne pokolenia Mikstaczan. Jej kult ma związek z pożarami, które często wybuchały w mieście.

Zachował się tu jeszcze zwyczaj błogosławienia chleba, soli, wody. Tak będzie i w tym roku. Stało się już tradycja, że od 2008 roku w uroczystościach odpustowych ku czci świętej Agaty w Mikstacie uczestniczą Kapłani – emeryci z Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wlkp. To właśnie oni sprawują  co roku uroczystą sumą odpustową. W tym roku zostanie  ona odprawiona 9. lutego o godz. 11:00 w kościele  farnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Homilie w tym dni będzie głosił Ksiądz  MICHAŁ BĘDZIESZAK, który od niedawna pełni funkcje Dyrektora w Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Nad mikstacką społecznością czuwa Trójca Przenajświętsza, święty Rocha, ale  także święta Agata. Może więc  warto bliżej poznać Jej życie. Uroczystości odpustowe są właśnie  czasem refleksji nad życiem naszych Świętych Patronów. Czy przykład  życia świętej  Agaty, młodziutkiej męczennicy, która mając zaledwie 16 lat oddała życie za wiarę   może nas ludzi żyjących w XXI wieku, czegoś nauczyć, czy może mobilizować do pracy nad sobą? Z pewnością tak. W książeczce " Święta Agata"  z serii Skuteczni Święcie  czytamy:" Agata samym nawet imieniem zachęca, by wszyscy  chętnie do niej się uciekali. swoim zaś przykładem poucza, by wszyscy ludzie nie zwlekając, podążali wraz z nią ku prawdziwemu Dobru, którym jest sam Bóg"

Więc zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci św. Agaty, szczególny czas refleksji i modlitewnej zadumy. A już dziś prośmy:  Wszechmogący Boże, niech święta Agata wstawia się za nami i naszymi bliskimi, wyjednuje nam potrzebne łaski, opiekuje się nami i chroni od wszelkich niebezpieczeństw. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-05 15:14:04
miniaturka

Wkrótce ukaże się książka o męczennikach katolickich w ZSRR w XX wieku

Za kilka tygodni – w Wielkim Poście – do księgarń w Polsce trafi książka „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim”, zawierająca życiorysy 14 osób duchownych i świeckich.
2020-02-05 15:47:12
miniaturka

Papież: Tylko ubogi w duchu potrafi przeprosić!

Papież Franciszek mówił dzisiaj o pierwszym błogosławieństwie: zaakceptować własną nędzę.
2020-02-05 15:54:08
miniaturka

VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbędzie się w Głogowie

W piątek Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" podpisze porozumienie z prezydentem Głogowa - Rafaelem Rokaszewiczem, zatwierdzające m.in. organizację VIII Ogólnopolski Zjazdu Dużych Rodzin właśnie w Głogowie.
2020-02-06 08:16:33
miniaturka

Pielgrzymka duchowieństwa do Dachau

29 kwietnia odbędzie się pielgrzymka kapłanów do Dachau. Ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski, zachęca duchownych do pamiętania o męczeństwie polskich księży.
2020-02-06 08:16:39
miniaturka

Papież do Polaków: pokładajcie ufność w Bogu

Pozdrawiając polskich pielgrzymów w Watykanie, Franciszek nawiązał do tematu katechezy. Papież zachęcił Polaków do pokładania ufności w Bogu i wierności błogosławieństwu otrzymanemu od Pana.
2020-02-06 08:50:12
miniaturka

Państwo Islamskie przegrało, ale wojna potrwa jeszcze długo

Pogłębia się kryzys humanitarny w Syrii. Setki tysięcy osób zostało przesiedlonych, głównie kobiety i dzieci. W stronę granicy z Turcją z prowincji Idlib zmierza około miliona osób. Katastrofę spowodowało nasilenie konfliktu pomiędzy siłami tureckimi, a syryjskimi.