Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-20 20:50
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Obchody 100- lecie konsekracji mikstackiej fary już naprawdę blisko

Mikstat: To już ósma Nowenna Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej przygotowująca parafię do 100-lecia konsekracji fary. Patronuje jej właśnie Święta Trójca.

Płaskorzeźba Trójcy Świętej w ołtarzu głównym mikstackiej fary
Autor/źródło: Jacek Sikora

Już tak niewiele czasu pozostało do obchodów 100- lecia konsekracji mikstackiej fary przez abpa Edmunda Dalbora.  Dzień dwudziesty kolejnych miesięcy, począwszy od lutego wyznaczał  czas nabożeństw ku czci Trójcy Świętej. To właśnie w lutym, z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka,  rozpoczął się czas duchowego przygotowania do obchodów 100-lecia konsekracji kościoła parafialnego – Nowenna Miesięcy do Trójcy Świętej. W lutym, dzień tych uroczystości, wydawał nam się tak odległy i gdy 20 września odprawiana była ósma Nowenna Miesięcy uświadomiła nam ona, że za miesiąc w tym czasie będą pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Janiaka właśnie trwały wielkie uroczystości rocznicowe.

Zanim jednak ten dzień nadejdzie 20 września przy ołtarzu stanęło trzech kapłanów ks. kan. Krzysztof Ordziniak, ks. kan. Grzegorz Klapa, ks. Marcin Walczak. Ksiądz proboszcz Krzysztof, który przewodniczył Eucharystii modlił się o dobre przygotowanie i przeżycie 100-lecia konsekracji kościoła przez całą wspólnotę parafialną.

Po Ewangelii zamiast rozważania wierni zgromadzeni w mikstackim wieczerniku mogli wysłuchać relacji prasowej zamieszczonej przez ks. kan. Franciszka Ruszczyńskiego o pobycie i posłudze abpa Abp gnieźnieńskiego  i poznańskiego  Edmunda Dalbor w Mikstacie w dniach od 19 do 21października 1918 roku. Był to dla ówczesnych mikstackich parafian czas szczególnie uroczysty. Jak mogliśmy usłyszeć domy zostały przyozdobione zielenią i flagami, przygotowano bramy powitalne. W mieście panowała wielka radość z przyjazdu arcybiskupa Edmunda Dalbora, który dokonał konsekracji świątyni. W sposób szczególny ks. kan. zaakcentował ostatnie zdanie tej relacji. Warto je przywołać: „Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”. Kończąc ks. proboszcz powiedział: Tak przeżywali uroczystość konsekracji kościoła nasi przodkowie, taki opis, taką relację nam pozostawili. Co o uroczystościach 100- lecia konsekracji  - pytał  duszpasterz - przeczytają, ci którzy przyjdą po nas?  Podkreślił, że zależy to od każdego z nas.

Po zakończonej Eucharystii przy wystawionym Najświętszym Sakramencie została  odmówiona modlitwa przypadająca na VIII Miesiąc Nowenny do Trójcy Przenajświętszej. Ku niebu popłynęły m.in. słowa: „Boże w Trójcy Jedyny, Ojcze, Synu, Duchu Święty – przemieniaj i prowadź nas! Boże, Duchu Święty, Pocieszycielu, dawco darów drogich, dzięki Ci składamy, wysławiamy i wielbimy Twoją nieskończoność, bo jesteś sprawcą pokoju, szczodrości, więzią doskonałości, miłości i wszelkiego dobra”.

Po modlitwie nowennowej odmówiliśmy Litanię do Trójcy Przenajświętszej. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło ósmą Nowennę Miesięcy wpisującą się w czas bezpośredniego  duchowego przygotowania do jubileuszu konsekracji fary.

Uroczystość 100- lecia konsekracji mikstackiego kościoła farnego już naprawdę niedługo. Przed nami piękny duchowo czas. Zapewne i współcześni mikstaccy parafianie, tak jak ich przodkowie, zapiszą złotymi zgłoskami kolejną  kartę historii parafii zatytułowaną tym razem:  OBCHODY 100- LECIA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA FARNEGO.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-20 16:00:12
miniaturka

Papież: nie bądźmy obłudnikami, bądźmy miłosierni

Bądźmy miłosierni jak Jezus i nie potępiajmy innych. Nie zachowujmy się jak obłudnicy, których serca są zamknięte i nie potrafią kochać – to myśl przewodnia homilii, którą Franciszek wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.
2018-09-20 18:13:59
miniaturka

Stowarzyszenie Wiosna odniosło się do zarzutów

Stanowczo oświadczamy, że nie akceptujemy w WIOŚNIE w relacjach z pracownikami praktyk, które zostały przedstawione w artykule. – napisał Zarząd Stowarzyszenia Wiosna w oświadczeniu odnoszącym się do publikacji na portalu onet.pl.
2018-09-20 18:44:30
miniaturka

Dziesiątka różańca za Stadion Młodych - Twoja modlitwa ma znaczenie

Wierząc w moc modlitwy, Fundacja SMS z Nieba zaprasza do wspólnego odmawiania różańca za Rekolekcje Stadion Młodych.
2018-09-21 07:50:21
miniaturka

Podyplomowe studia RODO na UKSW

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Ochrona Danych Osobowych w Kościele na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to II edycja tego kierunku studiów na UKSW.
2018-09-21 08:05:28
miniaturka

Papież o ksenofobii, rasizmie i nacjonalizmie

O niezbywalnej godności wszystkich ludzi przypomniał Papież spotykając się z uczestnikami konferencji w Rzymie na temat ksenofobii, rasizmu i populistycznego nacjonalizmu.
2018-09-21 08:33:00
miniaturka

Warszawa: V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Warszawie odbywa się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Spotkanie, które potrwa do najbliższej niedzieli, rozpoczęła Msza św. w stołecznej archikatedrze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.