Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-03 13:12
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium św. Rocha

Nowy portal o sanktuariach polskich

Niedawno w Internecie pojawił się nowy portal Sanktuaria Polskie. Czy potrzebny? Z pewnością tak, bo stwarza możliwość poznania poszczególnych sanktuariów, a także może być miejscem wymiany doświadczeń dla posługujących w sanktuariach.

Logo portalu Sanktuaria Polskie
Autor/źródło: https://sanktuariapolskie.com.pl

Sanktuaria to miejsca szczególne, wyjątkowe, miejsca wybrane przez Boga, Matkę Bożą, Świętych. Są wśród nich sanktuaria małe i duże, te ustanowione przed wiekami i te, które karty swej historii zapisują od niedawna, te powszechnie znane i znane społecznościom regionalnym. Są wśród nich sanktuaria Pańskie, maryjne, świętych i błogosławionych. Najwięcej jest tych maryjnych. Sanktuaria są miejscem pielgrzymek, ale także chętnie odwiedzane są przez tzw. turystów kulturowych.

Jest ich wiele i wiele ciekawych rzeczy się w nich dzieje. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy informację o nowym portalu, który niedawno pojawił się w Internecie https://sanktuariapolskie.com.pl/. Dzień, w którym rozpoczął swoją działalność był nieprzypadkowy 8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej świętem Matki Bożej Siewnej. Oby inicjatywa podjęta przez portal Sanktuaria Polskie wydała obfite owoce. Ziarno zostało zasiane. Powstał portal, na którym jak wynika z zamysłu twórców stopniowo mają pojawiać się informacje o sanktuariach w naszym kraju. Obecnie zaglądając na tę stronę możemy poznać historię sanktuariów województwa lubelskiego i Podkarpacia. Prezentacja poszczególnych sanktuariów ma jednolitą strukturę i zawiera informację o obrazie bądź figurze czczonej  w danym sanktuarium, miejscu czci, modlitwie do patrona sanktuarium. Dowiemy się sięgając do tych opisów co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. Niebawem możemy się spodziewać kolejnych opisów naszych pięknych, polskich sanktuariów.

Co jeszcze znajdziemy na portalu Sanktuaria Polskie? Aktualności, a wśród nich nawiązanie do kalendarza liturgicznego. Mamy październik, miesiąc różańca znajdziemy więc tu m.in. tekst o tym dlaczego warto się w tę modlitwę włączyć. Są także zakładki modlitewnik, słownik katechetyczny, Boża apteka. Warto zwrócić uwagę na księgę łask. W tym momencie jest to księga łask za wstawiennictwem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, księga łask sanktuarium w Chmielniku i Haczowie. Ciekawie prezentuje się zakładka dla dzieci.

Jest jeszcze jedna zakładka, która pokazuje aktualności z życia sanktuariów. To ważne miejsce na portalu. Twórcy portalu Sanktuaria Polskie zachęcają księży kustoszów sanktuariów i osoby z nimi współpracujące do przesyłania informacji o tym co dzieje się w miejscach ich posługiwania. Tak wiele pięknych inicjatyw podejmowanych jest w sanktuariach i to nie tylko tych znany, ale także w tych czasami niewielkich rozmiarami, ale wielkich duchem. Stanowią często nie tylko centrum życia religijnego, ale i kulturalnego. Dzielmy się tymi działaniami i doświadczeniami, właśnie na portalu Sanktuaria Polskie.

Zachęcamy do zaglądania na portal Sanktuaria Polskie znaleźć tu można naprawdę wiele  ciekawych informacji.

https://sanktuariapolskie.com.pl/ 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-03 11:45:36
miniaturka

Teatr A spektakl "Życie jest większe od legend" Dzień Papieski Władysławowo

W ramach Dnia Papieskiego zapraszamy do obejrzenia spektaklu "Życie jest większe od legend" - 7 października Władysławowo Aula św. Wojciecha.
2018-10-03 12:29:05
miniaturka

Oświadczenie Wydawnictwa M ws. fragmentu publikacji „Życie na maksa”

Wydawnictwo M przesłało KAI oświadczenie w sprawie szeroko dyskutowanego w internecie fragmentu publikacji „Życie na maksa, poradnik uczuciowo-seksualny”.
2018-10-03 12:50:53
miniaturka

Księża i klerycy będą ćwiczyli się w komunikacji

Edukacja i komunikacja w seminariach duchownych wymagają aktualizacji i uwspółcześnienia. Z inicjatywy Księży Pallotynów w dniach 26-27 października w Ołtarzewie odbędzie się I Forum Prefektów Studiów.
2018-10-03 13:16:11
miniaturka

Białystok: sympozjum o stuleciu rozbudzenia misyjnego

O 100-leciu listu apostolskiego „Maximum Illud” oraz o przyszłorocznym specjalnym miesiącu misyjnym rozmawiano w dniach 1-3 października podczas sympozjum misjologicznego w Białymstoku.
2018-10-03 13:49:42
miniaturka

Niedziela Świętego Franciszka

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) przy współpracy z Caritas Polska, 7 października, organizuje pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka, pt. „Przebudzenie ekologiczne” krok pierwszy – nie marnuję żywności.
2018-10-03 14:29:45
miniaturka

Rozpoczął się Synod Biskupów o młodzieży i powołaniu

Już po raz trzeci w tym pontyfikacie biskupi z całego świata zbierają się w Rzymie na zgromadzeniu synodalnym. Po dwóch synodach o rodzinie, tym razem tematem obrad jest „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.