Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-22 21:50
Małgorzata Strzelec

Niedziela św. Krzysztofa w Mikstacie. Imieniny Ks. Prob. i błogosławieństwo pojazdów

Mikstat: Modlitwą otoczyli wierni ks. proboszcza Krzysztofa Ordziniaka podczas Mszy św. z okazji imienin. Po Mszach św. pobłogosławiono pojazdy i proszono, by św. Krzysztof strzegł kierowców.

Msza św. w intencji ks. proboszcza Krzysztofa
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

 25 lipca przypada  wspomnienia Świętego Krzysztofa, patrona kierowców, żeglarzy, podróżników, flisaków, marynarzy, taksówkarzy, pielgrzymów, żeglarzy, transportowców, chorych. Święty Krzysztof jest także patronem naszego Księdza Proboszcza.  Z tej okazji, w niedzielę 22 lipca  o godz. 10:30 sprawowana była Msza święta  w intencji Solenizanta. Prosiliśmy w niej  o Boże błogosławieństwo, zdrowie i siły potrzebne do sprawowania kapłańskiej posługi  w mikstackiej  parafii. Przy ołtarzu stanęli ks. kan. Krzysztof Ordziniak,  ks. kan. Grzegorz Klapa, ks. kan. Zbigniew Mielcarek, ks. kan. Jerzy Rasiak, ks. Rafał Kowalczyk. Koncelebrze przewodniczył ks. kan. Grzegorz Klapa.  Główny celebrans i kapłani pochodzący  z naszej wspólnoty modlili się w intencji ks. Proboszcza.

Homilię w czasie tej Mszy Świętej wygłosił Ks. Kan. Krzysztof. Nawiązując do słów Ewangelii zwrócił uwagę na potrzebę odpoczynku.  Jest on jak podkreślił- potrzebny każdemu człowiekowi, gdyż przyroda także „odpoczywa”. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że na odpoczynek należy zasłużyć uczciwą pracą. Ks. proboszcz podkreślając, iż po pracy należy się odpoczynek powiedział: „ Człowiek  bowiem nie jest stworzony  tylko do pracy, lecz także do odpoczynku, modlitwy, zastanawiania się nad sobą, zajęcia swoim hobby”. Kontynuując zaakcentował, że o zmęczeniu i odpoczynku mówi także Ewangelia. Jezus wskazuje uczniom, by po głoszeniu Dobrej Nowiny udali się na odpoczynek, na pustynię. Człowiek także potrzebuje odpoczynku, wytchnienia, czasami w samotności, w ciszy. Są jednak okoliczności, które sprawiają, że trzeba z dłuższego odpoczynku zrezygnować. Tak uczynił Jezus, tak uczynili apostołowie, gdy pojawił się tłum ludzi oczekujących na ich słowa. Ważne miejsce w życiu człowieka oprócz pracy i odpoczynku powinna zajmować modlitwa. Modlitwa, jak zaakcentował kapłan jest darem Boga. To dzięki niej poznajemy sens naszego życia. Kończąc ks. kan. Krzysztof powiedział: Czas wakacji i urlopów jest dla każdego człowieka  szansą na odpoczynek. Kiedy jesteśmy zrelaksowani, wtedy o wiele łatwiej rozmawiamy z Bogiem  i człowiekiem”. W  słowach skierowanych do zebranych w mikstackim wieczerniku kaznodzieja zwrócił uwagę na trzy ważne wymiary życia ludzkiego pracę, odpoczynek, modlitwę. Na pytanie, jakie miejsce zajmują w naszym życiu musimy odpowiedzieć sobie sami. Być może i nam na ten  czas refleksji potrzebne jest pozostawienie codziennych spraw i obowiązków.

Modlitwa to najpiękniejszy dar dla drugiego człowieka. Ofiarowaliśmy ją ks. proboszczowi. Po Mszy Świętej nadszedł czas na życzenia dla Solenizanta. Z życzeniami pospieszyły delegacje dzieci naszej parafii, Liturgicznej Służby Ołtarza, rady parafialnej, zespołu charytatywnego, zespołu muzycznego, chóru, Wspólnoty Dorosłych. W imieniu kapłanów życzenia ks. kan. Krzysztofowi złożył ks. kan. Grzegorz. Wiele życzliwych słów zostało wypowiedziane w to niedzielne przedpołudnie.  Były życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Maryi, orędownictwa św. O. Pio. Nie zabrakło w życzeniach  „ Rochowego ” akcentu.  Ks. kan. Krzysztof  sprawuje posługę Kustosza Diecezjalnego  Sanktuarium  św. Rocha. Poszukując nieustannie nowych form Jego kultu.  Były więc życzenia, by św. Roch wspierał swym orędownictwem u Pana podejmowane działania, zwłaszcza  dzieło renowacji naszej fary. Uroczystość uświetniło chór i zespół muzyczny.

22. lipca rozpoczął się XIX  Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa. U jego progu w wielu miejscach w Polsce błogosławi się pojazdy. W naszej wspólnocie parafialnej  odbyło się ono po wszystkich Mszach Świętych  przy kościele  pw. Świętej Trójcy oraz na parkingu przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.

W czasie poświęcenia pojazdów  zebrano ofiary, które zostaną przekazane organizacji MIVA Polska wspierającej polskich misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych w czasie głoszenia Dobrej Nowiny w różnych zakątkach świata. Kierowcy otrzymali zawieszki ze św. Krzysztofem i modlitwą o bezpieczną podróż.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-22 13:58:55
miniaturka

Ukraina: odpust w narodowym sanktuarium w Berdyczowie

W Berdyczowie na Ukrainie zakończyły się dwudniowe uroczystości w narodowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej – Patronki Ukrainy.
2018-07-22 18:27:11
miniaturka

Bp Greger do kierowców: bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego!

„Zasady poruszania się po drogach stoją na straży ludzkiego życia, które jest wartością największą” – podkreślił bp Piotr Greger w maryjnym sanktuarium w Rychwałdzie koło Żywca.
2018-07-22 18:37:52
miniaturka

Argentyna: Kościół tworzy ośrodki wsparcia dla kobiet ciężarnych

W toczącej się w Argentynie debacie wokół liberalizacji aborcji grupa duchownych pracujących wśród ubogich zaproponowała utworzenie ośrodków wsparcia dla przyszłych matek.
2018-07-23 08:23:57
miniaturka

Papież: mając Jezusa u boku można bezpiecznie iść przez życie

Bez prawdy, którą jest sam Chrystus nie można znaleźć właściwego ukierunkowania życia. Papież Franciszek mówił o tym w Watykanie do pielgrzymów przybyłych na Anioł Pański.
2018-07-23 08:30:11
miniaturka

W Mosulu islamiści ogolili brody, ale poglądów nie zmienili

ISIS pozostawił po sobie w Mosulu nie tylko ruiny chrześcijańskich domów i kościołów, ale także ogromne rzesze mieszkańców zarażonych islamską ideologią. Chrześcijanie boją się wracać
2018-07-23 09:25:25
miniaturka

Kard. Ranjith o karze śmierci

Indonezyjski purpurat domaga się surowego ukarania handlarzy narkotyków, którzy kontynuują swą działalność również z więzienia. Zastrzega jednak, że kara śmierci jest ostatnim rozwiązaniem.