Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-15 14:12
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej w mikstackiej parafii

Mikstat: Palmy pobłogosławione, konkurs na najpiękniejszą wykonaną przez dzieci rozstrzygnięty.

Niedziela Palmowa w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

   14 kwietnia przeżywaliśmy kolejną w naszym życiu Niedzielę Palmową, upamiętniającą triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach w tym dniu błogosławi się gałązki palmowe  symbolizujące życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, jest także wielkim świętem młodości. Od 1985 roku dzień ten obchodzony jest jako Światowy Dzień Młodzieży.  

W mikstackiej wspólnocie  błogosławieństwo  palm odbywało się podczas każdej mszy świętej. Stało się już tradycją, że w tym dniu młodzi spotykają się na Eucharystii o godz. 11:00. Młodzi zebrali się  przy Grocie Lourdzkiej. Przed tygodniem ks. kan. Grzegorz Klapa ogłosił konkurs na najładniejszą palmę.  Ks. wikariusz Marcin Walczak  wybrał trzy najładniejsze jego zdaniem palmy. Następnie odczytał fragment Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a po specjalnej modlitwie  pobłogosławił przyniesione przez dzieci palmy. Następnie  procesjonalnie z palmami w ręku i śpiewem na ustach młodzi udali się  do kościoła, gdzie sprawowana była Eucharystia. Po jej zakończeniu przyszedł czas na wręczenie nagród. Ufundował je i przekazał dzieciom ks. kan. Grzegorz. Pięknie prezentowały się przygotowane  przez dzieci palmy, bo w ich wykonanie wszyscy włożyły  dużo serca. Pomysłów dzieciom nie brakowało. Warto dodać, że niektóre palmy były znacznie większe od ich właścicieli.  Jest jeszcze jeden wymiar ogłoszonego konkursu- troska o przekaz tradycji kolejnym pokoleniom.  Święty Jan Paweł II powiedział do młodych: „ Jesteście światłością świata, jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją”. Młodzi byli nadzieją św. Jana Pawła II, byli i są nadal nadzieją Kościoła, są także nadzieją naszej wspólnoty parafialnej. Dobrze, że nasi młodzi parafianie dali świadectwo swej wiary, przynależności do Kościoła. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują ich rówieśnicy.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-15 11:32:10
miniaturka

Podążając za krzyżem Chrystusa. 13. Nowohucka Droga Krzyżowa

W Niedzielę Palmową, ulicami Nowej Huty przeszła trzynasta Nowohucka Droga Krzyżowa, której przewodniczył i głosił rozważania metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
2019-04-15 12:08:57
miniaturka

Bp Kamiński: ten kto odrzuca Chrystusa, staje się ofiarą manipulacji

Ten kto odrzuca Chrystusa, staje się ofiarą manipulacji – ostrzegł bp Romuald Kamiński zwracając uwagę, że bez życia modlitwy i refleksji człowiek ulega głosowi tłumu, który sprowadza go na manowce.
2019-04-15 12:46:16
miniaturka

Wrocław: Noc Konfesjonałów w 12 świątyniach

W nocy z 16 na 17 kwietnia będzie można przystąpić do spowiedzi w dwunastu wrocławskich kościołach.
2019-04-15 13:34:45
miniaturka

Trwa Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek początek Triduum Paschalnego

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 18 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
2019-04-15 14:21:24
miniaturka

Największy dzwon na świecie „Vox Patris” czeka na swoją dzwonnicę

Jeszcze w tym roku największy na świecie kołysany dzwon „Vox Patris” wyruszy w swoją morską podróż do Brazylii, aby tam przywoływać wiernych do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade.
2019-04-15 15:13:09
miniaturka

Prymas Polski zachęca do duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia

Abp Wojciech Polak zachęca do dobrego, a więc przede wszystkim duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza Triduum Paschalnego.