Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-19 17:29
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

Msza Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia w sposób szczególny to wszystko, co zdarzyło się w Wielki Czwartek w Wieczerniku

Msza Wieczerzy Pańskiej
Autor/źródło: http://www.sanktuariumlutogniew.pl

~ ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz gest Pana Jezusa, który przed męką umył swoim uczniom nogi, dając im dobry przykład i przykazanie. Aby się wzajemnie miłowali. Podczas śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” po raz ostatni odezwały się w liturgii dzwonki. Będą milczeć w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie, ks. kan. Łukasz Żurawski, przyjął do grona służby liturgicznej nowych ministrantów a naśladując gest Pana Jezusa, przepasał się i umył nogi 12 mężczyznom. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć życzeń i słów wdzięczności skierowanych w stronę ks. kan. Łukasza przez osoby z poszczególnych grup działających przy parafii. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony na boczny ołtarz ~ do tzw. Ciemnicy. Procesja do tego ołtarza symbolizuje drogę Jezusa i Jego uczniów z Wieczernika do Ogrodu Oliwnego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-19 15:23:58
miniaturka

Niedziela Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Niedziela Męki Pańskiej, zwana też Niedzielą Palmową, rozpoczęła w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie Wielki Tydzień.
2019-04-19 15:37:26
miniaturka

Wielki Piątek w Ojczyźnie Jezusa

W Wielki Piątek myśli wszystkich chrześcijan kierują się ku Jerozolimie gdzie Chrystus umarł na krzyżu, by pojednać ludzkość z Bogiem.
2019-04-19 15:45:14
miniaturka

Sudan Płd. przeżywa codziennie Drogę Krzyżową

Sudańczycy 365 dni w roku przeżywają swoją Kalwarię. Męka Chrystusa codziennie staje się tutaj faktem.
2019-04-19 18:51:56
miniaturka

O. Cantalamessa: krzyż niesie przesłanie miłości i zbawienia dla możnych i słabych

Kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap wygłosił kazanie podczas wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra w Watykanie pod przewodnictwem Papieża Franciszka.
2019-04-20 07:01:59
miniaturka

Wielki Piątek AD 2019 w mikstackiej parafii

Mikstat: „ Krzyż jest nauka miłości. Nie ma miłości bez ofiary, bez krzyża” powiedział podczas Liturgii Wielkiego Piątku ks. kan. K. Ordziniak zachęcając wiernych do podejmowania życiowych krzyży.
2019-04-20 10:39:19
miniaturka

Wielka Sobota dniem ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.