Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-15 19:04
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Msza święta w intencji duchowych córek św. Zygmunta Szczęsnego

Mikstat: Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi od prawie stu lat posługują w mikstackiej parafii. Zbliżające się wspomnienie ich Założyciela było okazją do modlitwy w ich intencji.

Msza św. w intencji sióstr
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

15.  września o  godz. 11:00, w przededniu liturgicznego wspomnienia św. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, które  w Kościele  obchodzone jest 17 września,   w mikstackiej wspólnocie parafialnej sprawowana była Msza Święta za Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz prowadzone przez nie dzieła. Mszy  świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współcelebransami byli ks. kan. Zbigniew Mielcarek i ks. kan. Grzegorz Klapa.

Na początku Eucharystii ks. kan. Krzysztof podkreślił, że  w tę niedzielę rozpoczyna się  IX  Tydzień Wychowania. Zaznaczył, że Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi podejmują także dzieło wychowania młodego pokolenia posługując w szkole i w świetlicy środowiskowej.

Podczas tej Eucharystii lekcje odczytane zostały przez siostrę Małgorzatę i siostrę Sylwię. Dzieci uczęszczające do świetlicy prowadzonej przez siostry przygotowały modlitwę powszechną. W dialogowanej homilii z dziećmi ks. kan. Krzysztof nawiązując do słów Ewangelii zaakcentował, że każdy  z nas jest bardzo cenny   w oczach Boga. Bóg każdego woła i szuka. Gdy Bóg nas woła możemy przyjść do kościoła, a gdy zdarzy nam się zrobić coś złego Pan Jezus czeka na nas  w sakramencie pokuty. Ksiądz kanonik zachęcił dzieci, by wkleiły do zeszytu 1 grosz, który będzie  im przypominał o tym, że są bardzo ważne dla Boga. W procesji z darami przyniesiono: płonącą świecę, kwiaty,winogrona,  chleb,  wodę i wino, hostię.

Ksiądz kan. Grzegorz Klapa złożył  swoje świadectwo o spotkaniach ze św. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim. Zachęcał do poznawania życia wielkiego patrioty, arcybiskupa Warszawy, zesłańca. Ksiądz kanonik zapraszał do udziału  spotkaniach modlitewnych czcicieli Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, które odbywają się 17 dnia każdego miesiąca.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. kan. Krzysztof  odczytał  modlitwę  o uproszenie łask za wstawiennictwem Świętego Szczęsnego. Od 2014 roku w kościele farnym znajdują się relikwie Założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Po zakończonej Eucharystii wiele osób oddało cześć św. Zygmuntowi Szczęsnemu Felińskiemu obecnemu w naszym kościele w znaku relikwii.

Obecnie w Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mikstacie na ul. Kaliskiej mieszkają cztery Siostry: s. Sylwia Kanak, s. Helena Południuk, s. Małgorzata Michałowska i s. Joanna Szewczyk. Siostra Sylwia pełni funkcję przełożonej. Zajmuje się dekorowaniem kościoła, posługuje jako zakrystianka. Wielką miłością i troską darzy patrona miasta św. Rocha. Siostra Helena zajmuje się kuchnią, wyśmienicie piecze i gotuje. Uczestniczy w prawie wszystkich wyjazdach pielgrzymkowych z parafii. Obdarza wszystkich uśmiechem i dobrym słowem. Siostra Małgorzata i siostra Joanna są od niedawna w naszej wspólnocie parafialnej. Siostra Małgorzata uczy dzieci religii w szkole i zaangażowała się spotkania w ramach VIII edycji Szkoły Świętego Rocha. Siostra Joanna prowadzi Świetlicę Środowiskową dla dzieci. Siostry zajmują się formacją dzieci należących do Eucharystycznego Ruchu Młodych. Siostra Asia zaangażowała się w prowadzenie zespołu muzycznego. Każda z sióstr podejmuje posługę zgodną z charyzmatami i zadaniami jakie postawił przed swoimi duchowymi córkami założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi św. Zygmunt Szczęsny.  Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi od 1921 roku posługują w mikstackiej parafii. Starania o to, by w Mikstacie powstał Dom Zakonny podjął budowniczy kościoła farnego ks. Franciszek Ruszczyński. Na przestrzeni lat posługiwało w naszej wspólnocie wiele sióstr. Część z nich posługuje obecnie w innych placówkach, część Pan powołał do siebie. W duchu wdzięczności za doświadczone dobro pamiętamy o siostrach, które Pan postawił na naszych życiowych drogach w modlitwie. Dla żyjących, prosimy o wszelkie potrzebne łaski do dalszej posługi Bogu i ludziom, a dla zmarłych o radość wieczną.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-15 13:17:18
miniaturka

Franciszek: nieskończona miłość Boga do grzeszników - sercem Ewangelii

Sercem Ewangelii jest nieskończona miłość Boga do nas, grzeszników - mówił Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” ma placu św. Piotra w Watykanie.
2019-09-15 13:20:29
miniaturka

Misja Doctors Africa: Dobro mnoży się, gdy jest przekazywane

400 konsultacji i 750 specjalistycznych badań takich jak EKG czy USG wykonali lekarze z Krakowa podczas miesięcznej misji w Afryce – w Ugandzie i Tanzanii. Ta liczba przyprawia o zawrót głowy zważywszy, że lekarzy było tylko trzech.
2019-09-15 17:17:19
miniaturka

Niemcy: Kościół chce kontynuować „drogę synodalną”

Konferencja Biskupów Niemieckich oraz Centralny Komitet Katolików tego kraju (ZdK) kontynuują przygotowania do „drogi synodalnej”. Mimo krytyki z Rzymu pragną one kontynuować reformy wewnątrz Kościoła swojego kraju.
2019-09-16 07:34:25
miniaturka

Papież: modlę się o szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież odniósł się do wymiany jeńców między Rosją, a Ukrainą, która miała miejsce kilka dni temu.
2019-09-16 08:34:22
miniaturka

XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę (21-22 września 2019)

Bardzo potrzeba modlitwy w intencji ludzi młodych, w intencji matek i ojców, w intencji rodzin, abyśmy byli otwarci na życie. Aby życie zawsze dla nas było radością i ogromnym darem Pana Boga – podkreślił bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
2019-09-16 09:15:06
miniaturka

Zmiana daty uroczystości NMP Królowej Polski w roku 2020

W roku 2020 liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja) zbiega się z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej.