Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-31 21:55
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Modlitwa różańcowa, Marsz i Bal Wszystkich Świętych w Mikstacie

Mikstat: „Każdy może być Świętym, jeśli tylko chce…” śpiewały dzieci przemierzając ulice miasteczka po modlitwie różańcowej

Marsz Wszystkich Świętych
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Co mogą robić dzieci w ostatnim dniu października? Różne rzeczy. Mogą ulec reklamom, nowym modom i zwyczajom, często niestety obcym naszej kulturze i sprzecznych z zasadami wiary.  Zapewne do niejednych drzwi w ten październikowy wieczór zapuka ktoś przebrany  za kościotrupa, czarnoksiężnika, wypowie zaklęcie. Zapanowała moda na  Halloween,  które nie ma nic wspólnego z wiarą chrześcijańską. W związku z tym podejmowanych jest szereg inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na właściwe świętowanie dnia poprzedzającego uroczystość Wszystkich Świętych.

W tym roku włączyła się do tej akcji także mikstacka parafii. Przez cały październik dzieci przychodziły do kościoła na modlitwę różańcową na godz. 16:30. W ostatnim dniu października przyszły również, ale przebrane za różnych świętych. Zorganizowanie Marszu i Balu Wszystkich Świętych zaproponowały siostra Bogusława Gajowska  ucząca religii i  s. Aneta Pielacha działająca w Świetlicy Środowiskowej.

Modlitwie różańcowej przewodniczył św. Roch. W tę postać wcielił się ksiądz proboszcz Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.

W trakcie modlitwy różańcowej pojawił się i św. Mikołaj. Za tego, tak lubianego, zwłaszcza przez dzieci, Świętego przebrał się ksiądz kan. Zbigniew Mielcarek, który po zakończeniu modlitwy różańcowej udzielił zebranym w kościele błogosławieństwa.

Potem nadszedł czas na Marsz Świętych ulicami miasteczka, przez rynek do Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury. Ze śpiewem na ustach przy akompaniamencie gitary „ Święci” przemierzali  mikstackie uliczki, dając świadectwo swej wiary.

Tu  w MGOK- u odbył się mikstacki Bal Wszystkich Świętych. Tak jak na prawdziwym balu było zaproszenie do pierwszego tańca, który poprowadziła Maryja. Po pierwszym tańcu odbyła się prezentacja „ Świętych”  uczestniczących w balu. Najliczniejszą grupę stanowiły Anioły. Była na balu wspomniana już Maryja, były święte siostry zakonne, a wśród nich Apostołka Bożego Miłosierdzia Faustyna. Trzech chłopców przebrało się za św. Jana Pawła II. Na mikstackim Balu Wszystkich Świętych bawiły się m.in. św. Zofia, Jadwiga, Cecylia,  Marta, Matka Teresa z Kalkuty, ale także dzieci fatimskie.  Nie zabrakło Kacpra, Melchiora, Baltazara, św. Marka. Dobrze bawił się na balu pierwszy papież św. Piotr, który w dłoniach trzymał klucze. Był też założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Jego duchowe córki wcieliły się w postacie biblijne: Mojżesza i Nikodemy. Wszystkich Świętych uczestników mikstackiego trudno wymienić. Po prezentacji zabrzmiały ponownie dźwięki muzyki. Święci, to ludzi uśmiechnięci, więc kontynuowali radosną zabawę. Nie zabrakło konkursów i słodkości.

Zapewne uczestnicy Marszu i Balu Wszystkich Świętych na długo zapamiętają ten październikowy wieczór. Ponadto pokazali, że każdy może być Świętym,  jeśli tylko chce … Wcielając się w postacie różnych  Świętych pokazali jak różne są drogi prowadzące do świętości. Ty też możesz być świętym, jeśli chcesz. A chcesz?

W kościele w gablotkach można obejrzeć wykonane przez dzieci różańce.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-31 20:26:04
miniaturka

Papież: ludzkie ciało jest miejscem powołania do miłości

Wierna miłość Chrystusa jest światłem pozwalającym żyć pięknem ludzkiej uczuciowości. Wymiar emocjonalny naszego istnienia jest wezwaniem do miłości, która przejawia się w wierności, akceptacji oraz w miłosierdziu – mówił Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.
2018-10-31 20:28:47
miniaturka

Watykańskie przesłanie do hinduistów na święto Deepavali

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała przesłanie do wyznawców hinduizmu z okazji święta Deepavali. Przypada ono 7 listopada jest najważniejszym świętem tej religii.
2018-10-31 20:31:14
miniaturka

Tegoroczna szopka w Watykanie z piasku

Tegoroczna choinka i szopka na Placu świętego Piotra będą pochodziły z północno-wschodnich Włoch.
2018-11-01 09:18:47
miniaturka
play

Ten, kto miłuje tych, którzy zmarli, kto ich szanuje, ten się za nich modli

Modlitwa żyjących może być wielkim wsparciem dla tych, którzy oczekują ostatecznego uświęcenia. – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
2018-11-01 12:19:10
miniaturka
play

1 listopada dziękujemy Bogu za dar świętych w Kościele

1 listopada wspominamy niezliczoną rzeszę świętych odkupionych przez Jezusa Chrystusa, którzy obmyli swe szaty we krwi Baranka i cieszą się wspólnotą z Bogiem w Niebie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.
2018-11-01 12:22:03
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Modlitwa to najcenniejszy dar dla naszych zmarłych

Kwiaty i znicze, które stawiamy na grobach naszych bliskich zmarłych, są wyrazem naszej pamięci. A ta pamięć prowadzi do modlitwy, która jest najcenniejszym darem, jaki możemy im dać.