Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-09 16:26
Monika Fenisz

Młodzi dla Środowiska – obóz formacyjno-edukacyjny

Jak wygląda kornik drukarz, ile lat ma puszcza, dlaczego warto segregować śmieci – to pytania, na które szukają odpowiedzi uczestnicy edukacyjnego obozu Młodzi dla Środowiska.

Uczestnicy obozu
Autor/źródło: KSM Katowice

Od niedzieli czterdziestoosobowa grupa młodzieży z archidiecezji katowickiej spędza ferie na Podlasiu. „Mieszkamy w Drohiczynie, w ośrodku prowadzonym przez KSM. Tutaj bierzemy udział w warsztatach. Rola lidera grupy, sposoby dobrej komunikacji, planowanie strategii, to m.in. z takimi zagadnieniami zapoznają nas trenerzy. Wszystko w ramach warsztatów edukacji ekologicznej” – mówi Łukasz Fenisz, uczestnik i organizator wyjazdu. Poza warsztatami uczestnicy zwiedzają Podlasie. „Cały dzień spędziliśmy w Puszczy Białowieskiej. Oprowadzał nas po niej leśnik. Jego opowieści były naprawdę ciekawe! Pierwszy raz dowiedziałam się, że trzeba bronić mrowiska przed dzikami”, mówi Julia.

„Podobało mi się robienie mydła. Mogliśmy zrobić swoje. Ja zrobiłem z płatkami róży i olejkiem, będę miał na walentynkowy prezent dla dziewczyny” – dodaje Mateusz. „Oprócz tego, braliśmy udział w warsztatach robienia herbaty z ziół i owoców”.

„Myślę, że Drohiczyn jest idealnym miejscem na tego typu wyjazdy. My, pochodzący z dużej aglomeracji, nie dość, że słuchamy o środowisku, to jeszcze możemy wszystko to zaobserwować tutaj, biorąc udział w warsztatach terenowych, grze miejskiej, odkrywając dobrodziejstwa przyrody. Fajnym aspektem tego wyjazdu jest również to, że młodzi ludzie w ciągu tygodnia mają okazję wziąć udział w wyjeździe, który wkracza na trzy sfery: duchową – forma rekolekcji, edukacyjną – warsztaty o środowisku, formacyjną – kształtującą przyszłych liderów” – mówi Marta, kierownik obozu.

Ksiądz Bartłomiej Cieślak, Asystent Diecezjalny KSM Archidiecezji Katowickiej, który sprawuje opiekę duchową na wyjeździe, dodaje: „Czas w Drohiczynie to czas spotkania młodzieży z Jezusem. Wszystkie wycieczki, zabawy, szkolenia, wyzwania edukacyjne są niesamowicie piękne i rozwijające. Najważniejszym jednak czasem jest ten, kiedy wspólnota młodych na liturgii, modlitwie i w Słowie spotyka żywego Boga. Nie ma nic piękniejszego dla księdza, gdy widzi radość młodych po spotkaniu z Panem”.

Młodzi dla Środowiska to ogólnopolski program aktywnej edukacji ekologicznej. Dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizatorem projektu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-09 14:19:39
miniaturka

Wrocław: Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa

Mieszkańcy Wrocławia już po raz drugi otrzymują Przewodnik po XIV stacjach Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej jako propozycję modlitewnego przeżywania okresu Wielkiego Postu w Roku 2018.
2018-02-09 14:46:26
miniaturka

Około tysiąca młodych Polaków zadeklarowało swój udział na ŚDM w Panamie

O takiej liczbie poinformował Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, który był gościem diecezjalnego spotkania duszpasterzy młodzieży zorganizowanego w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu.
2018-02-09 15:09:55
miniaturka

Opole: Wielkopostne Wykłady Otwarte 2018

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Wielkopostne Wykłady Otwarte pt. "Papież Franciszek: 5 lat".
2018-02-09 18:24:54
miniaturka

Syria: kolejne ataki, wśród ofiar także dzieci

W ostatnich dniach co najmniej 80 osób, w tym dzieci, ucierpiało w nalotach syryjskich sił rządowych na wschodnie przedmieściach Damaszku.
2018-02-09 18:29:12
miniaturka

Ks. Xuereb: rezygnacja Benedykta XVI czynem bohaterskim

Benedykt XVI wybrał taki styl życia, aby przygotować się na ostateczne spotkanie z Panem i czyni to, żyjąc głęboką duchowością, ofiarując swoje modlitwy i niedomagania zdrowotne za Kościół, Papieża i dla Kościoła – powiedział jego były sekretarz.
2018-02-09 22:38:55
miniaturka

Rozpoczęły się spotkania młodzieży ze św. Józefem w diecezji kaliskiej

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaplanowano spotkania dla młodzieży w ramach projektu „Moje ID – spotkanie młodzieży ze św. Józefem”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Ostrzeszowie.