Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-01 21:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Mikstacka droga do Emaus

Przepełnieni wiarą w zmartwychwstanie Pana, tak jak ich przodkowie, w Niedzielę Wielkanocną mikstaccy parafianie wyruszyli w drogę... do Emaus

Procesja do Emaus
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Zapewne wiele osób  zna z Ewangelii św. Łukasza opis  uczniów zmierzających do Emaus. Jerozolimę od miejscowości Emaus, do której zmierzali dzieliło około 12 kilometrów. Kilka godzin drogi, czasu na rozmyślanie, rozważnie i na spotkanie. To właśnie podczas tej drogi spotkali Chrystusa Zmartwychwstałego, którego początkowo nie poznawali. Poznali Go dopiero przy łamaniu chleba. W drogę do Emaus wyruszyli także jak co roku mikstaccy parafianie. Nie była to ta droga, którą wędrowali uczniowie Jezusa. Była znacznie krótsza, bo miała niecały kilometr, ale dla tych którzy w wietrzne popołudnie Święta Zmartwychwstania Chrystusa zdecydowali się w nią wyruszyć zapewne była bardzo ważna. Stanowiła okazję do refleksji, zadumy, modlitwy. Aby w nią wyruszyć wierni zebrali się o godz. 15:00 w parafialnym wieczerniku. Tu została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwa i rozważanie trzeciego dnia Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Mikstacka procesja do Emaus ma swoją wielowiekową tradycję. W tym roku przebiegała jednak nieco inaczej. Nie zmieniła się trasa mikstackiej drogi do Emaus i jak zwykle prowadziła z kościoła farnego do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha na Cmentarnym Wzgórzu. Zazwyczaj w drodze towarzyszyła nam Orkiestra Parafialna. W tym roku z inicjatywy ks. proboszcza Krzysztofa Ordziniak  podczas procesji do Emaus mieliśmy okazję przeżyć 14 spotkań ze Zmartwychwstałym Panem.

Po odprawieniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego  z krzyżem, paschałem, figurą Chrystusa zmartwychwstałego, feretronami i sztandarami,  wyszliśmy na ulice naszego miasteczka. W naszą drogę do Emaus wyruszyliśmy z naszymi duszpasterzami: ks. kan. Krzysztofem Ordzinikiem, ks. Krzysztofem Lipińskim i ks. Mateuszem  Puchałą. Ks. Krzysztof Lipiński niósł zapalony paschał, natomiast ks. kan. Krzysztof wraz z ks. Mateuszem prowadzili nabożeństwo Drogi Światła. Pierwsze spotkanie ze zmartwychwstałym Panem rozważaliśmy przed kościołem pw. Świętej Trójcy. Warto dodać, że wspólnota parafialna przygotowuje się do obchodów 100-lecia jego konsekracji. Ostatnie, przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Sanktuarium położone jest w centralnym punkcie cmentarza. Tu wielu uczestników procesji ma groby swoich bliskich. Dla nich przesłanie “Pan zmartwychwstał” nabiera tu szczególnego znaczenia. Daje nadzieję na spotkanie z tymi, którzy poprzedzili nas w  pielgrzymce do Ojczyzny niebieskiej.

Przemierzając ulicami miasta za krzyżem i  figurą Zmartwychwstałego Pana dzieliliśmy się z napotykanymi ludźmi radosną nowiną; Jezu żyje! Pan zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał. Za nami kolejna procesja do Emaus, tradycyjna w naszej mikstackiej wspólnocie, ale w tym roku wzbogacona o nowy element: nabożeństwo Drogi Światła. Zapewne pomogło nam ono w większym skupieniu przeżyć naszą mikstacką drogę do Emaus. A może tak jak uczniowie zmierzający do Emaus doświadczyliśmy podczas niej spotkania ze zmartwychwstałym Panem i poznaliśmy Go przy łamaniu chleba. O godz. 16:00 sprawowana była Eucharystia.   Pan przygotował dla nas ucztę. Wielu skorzystało z zaproszenia i przyjęło Jezusa do swego serca…Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-01 18:05:54
miniaturka

Franciszek: ostatnim słowem nie jest śmierć, ale zmartwychwstanie

W orędziu wielkanocnym Franciszek nawiązał do obrazu ziarna pszenicznego, które wrzucone w ziemię obumiera i przynosi plon obfity, i staje się swoistą zapowiedzią śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
2018-04-01 18:27:31
miniaturka
play

Utwór od GGDuo z życzeniami na Wielkanoc

- Lepszy jeden dzień w przedsionkach Twych niż tysiąc innych... Życzymy wszystkim radosnego świętowania - napisali małżonkowie z GGDuo na swoim profilu facebookowym i udostępnili w prezencie świątecznym nowe nagranie.
2018-04-01 19:03:39
miniaturka

Abp Jędraszewski: Zmartwychwstanie przynosi pełną prawdę o człowieku

- Nie na krzyżu kończy się prawda o człowieku. Prawda o człowieku, ta najwyższa i ostateczna, jest wyrażona w Chrystusowym zmartwychwstaniu - mówił w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski.
2018-04-02 07:17:58
miniaturka

Prymas Polski: Zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!

„W biegu życia, w szamotaninie tylu ludzkich spraw, w naszych sukcesach i porażkach, w naszych nadziejach i lękach, w naszych oczekiwaniach i w snutych planach na przyszłość: zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!” – mówił w Gnieźnie abp Wojciech Polak.
2018-04-02 07:44:21
miniaturka

Hiszpania: procesja “Spotkania” na zakończenie Wielkiego Tygodnia

W Hiszpanii nie ma procesji rezurekcjnej. Wielką popularnością cieszy się natomiast procesja Encuentro, która upamiętnia spotkanie zmartwychwstałego Jezusa z Maryją. Jest to ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia.
2018-04-02 08:07:39
miniaturka

”W służbie Bogu i Ojczyźnie”. List pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie KUL

Z okazji jubileuszu 100-lecia KUL biskupi polscy przygotowali specjalny list pasterski o znaczeniu i roli uniwersytetu, który odczytany będzie w Poniedziałek Wielkanocny podczas wszystkich Mszy Świętych.