Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-02 10:52
PS

Maryja wskazuje drogę uzdrowienia

Przeżycia Maryi odzwierciedlają proces wzrostu, który, wedle ekspertów, jest konieczny, by ofiara urazowego stresu doznała uzdrowienia - pisze Dawn Eden Goldstein.

Oto kobieta, która podczas męki Syna doznała najgłębszego urazu emocjonalnego, jaki istota ludzka może przeżyć. Gdy wszyscy z wyjątkiem jednego ucznia uciekli, ona była w stanie zostać pod krzyżem, rozdzierając serce nad swym Synem, który rozdarł swoje serce dla świata. To graniczy z cudem. (...)  zmartwychwstanie nie wymazuje pamięci o męce; ono raczej uzupełnia doświadczenie Maryi, pozwalając wbudować traumę w swoją tożsamość. Jej minione cierpienie staje się nieodłączną częścią obecnej radości.

    Przeżycia Maryi odzwierciedlają proces wzrostu, który, wedle ekspertów, jest konieczny, by ofiara urazowego stresu doznała uzdrowienia:

    "Kluczowym elementem w psychoterapii osób z pourazowym zaburzeniem stresowym (PTSD) jest integracja elementów obcych, nieakceptowanych, przerażających i niezrozumiałych z ich zbiorem przekonań na swój temat (...) Wspomnienia traumatyczne muszą stać się jak wspomnienia codzienne, to znaczy ulec modyfikacji i transformacji przez umieszczenie w odpowiednim dla nich kontekście i przekształceniu w sensowną narrację". (Bessel A. van der Kolk i in.)

    Zgadzając się poradą ekspertów, uśmiecham się nad ostatnim zdaniem w kontekście przeżyć Maryi. Powiedzenie, że zdołała przekształcić wspomnienia w "sensowną narrację", jest sporym niedopowiedzeniem. Mówiąc dokładniej, ciągle pozwalała Bogu przewodzić temu przekształcaniu, ofiarowując Mu pamięć, rozum i wolę (by zapożyczyć frazy z "Suscipe" św. Ignacego). I choć trudno mówić o oczyszczeniu w kontekście kobiety niepokalanej od poczęcia, odpowiedź Maryi na cierpienie stanowi przykład dla tych z nas, którzy dążą do oczyszczenia pamięci.

    Ewangelia Łukasza ukazuje nam, jak Maryja pozwala Bogu nadawać nowy kształt pamięci minionych przeżyć na długo przed męką Syna. Widzimy to w epizodzie znalezienia dwunastoletniego Jezusa w świątyni po trzech dniach rozpaczliwego szukania. Jezus mówi do Maryi i Józefa: "Czemuście mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?" (Łk 2,49). Angelo Mary Geiger FI, duchowny zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej, zauważa, że Jezus w tych słowach daje Maryi klucz interpretacyjny: "Trzy dni, dom Ojca". Potem "ona już więcej nie będzie zaskoczona. Następnym razem, gdy Jezus odejdzie na trzy dni, będzie dobrze wiedziała, gdzie Go szukać". A stanie się tak dlatego, że chociaż Maryja i Józef "nie rozumieli" wtedy słów Pana, jak pisał Łukasz, to Maryja "chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu" (Łk 2,50.51). (...)

    Zachowanie w sercu słów Jezusa uzdolniło ją do pójścia naprzód, pomimo że jeszcze nie wiedziała, jak zakończy się obecna traumatyczna sytuacja. Siła Maryi brała się nie z zapomnienia o minionym cierpieniu, lecz pamiętania o nim w nowy sposób.


Dawn Eden Goldstein

Fragment książki "Zaskoczona radością. Jak święci pomagają w uzdrawianiu seksualnych zranień", Wydawnictwo W drodze, Poznań 2014.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-01 18:03:37
miniaturka

Watykan: dwóch nowych kardynałów-biskupów

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella i prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Luis Tagle zostali włączeni do grona kardynałów-biskupów. Spośród tej grupy wybierani są dziekani kolegium.
2020-05-01 18:27:31
miniaturka

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – geneza i teraźniejszość

Kościół katolicki w Polsce będzie wkrótce obchodzić uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.
2020-05-01 18:49:29
miniaturka

Kapłan wyleczony z COVID-19: wyzdrowiałem dzięki modlitwom wielu osób

Nie mam wątpliwości, że to właśnie dzięki modlitwie wstawienniczej tylu osób i dzięki niezgłębionemu Bożemu miłosierdziu udało mi się wyzdrowieć i nikt nie został zarażony w mojej parafii – mówił ks. Krzysztof Prokop podczas Mszy św. w Krakowie-Łagiewnikach.
2020-05-02 11:05:01
miniaturka

Niedziela Dobrego Pasterza okazją do wsparcia powołań misyjnych

Na terenach misyjnych kształci się blisko 100 tysięcy kleryków w przeszło 600 seminariach. Posługuje tam 2500 wykładowców i opiekunów formacji. Niedziela Dobrego Pasterza obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest świętem patronalnym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które wspiera powołania misyjne.
2020-05-02 11:46:28
miniaturka

Bp Muskus: dziś potrzeba maryjnej odwagi zaufania Bogu wbrew wszystkiemu

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, każe nam szukać źródeł nadziei dla siebie i świata. Jest też wołaniem o naśladowanie Maryi w Jej wierności Bogu do końca – mówił bp Damian Muskus OFM w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Hierarcha przewodniczył tam Mszy św. w uroczystość NMP Królowej Polski.
2020-05-02 12:23:04
miniaturka

Życzenia dla nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio

Publikujemy życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio.