Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-15 20:38
Waldemar Wesołowski

Legnica. Premiera Oratorium opracowanego przez młodzież.

"Pocałunek Boga" to trzecie oratorium stworzone i wykonane przez młodzież diecezji legnickiej.

"Pocałunek Boga" - taki tytuł nosi nowe muzyczne dzieło, które zostało napisane i wykonane przez młodzież, 15 sierpnia, w legnickiej parafii Najśw. Serca Pana Jezusa. Kompozytorem utworu jest Mateusz Kazimierski, a diakon legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego Adrian Sielicki, autorem tekstów.

Premiera odbyła się w obecności ponad pół tysiąca uczestników, którzy mimo wakacji tak licznie przybyli na to wydarzenie. Wśród nich byli także obecni m.in. Patroni Honorowi wydarzenia: biskup pomocniczy Marek Mendyk i legnicka Senator RP Dorota Czudowska.
 
- Oratorium, jest młodzieżowym votum wdzięczności za dar odzyskania niepodległości przez nasz Naród przed 100. laty - podkreśla współtwórca oratorium diakon Adrian Sielicki - Od początku do końca mówi o miłości. Myślę, że jest zaskakujące w wielu momentach i raczej mało kto się spodziewa, że można w taki sposób o miłości śpiewać i opowiadać – myślę, że to jest wyjątkowe - dodaje.

W premierę Oratorium „Pocałunek Boga” zaangażowało się blisko 120. osób, tworzących chór i orkiestrę. Część z nich to osoby, które brały udział w tworzeniu poprzednich podobnych dzieł, bowiem jest to już trzecia muzyczna opowieść młodych ludzi, po oratoriach: „Szczęśliwi” - premiera odbyła się w lipcu 2016 r. i „Ja Jestem”, którego premiera miała miejsce w lipcu 2017 roku.

- Oratorium "Szczęśliwi!" dotykało dwóch spraw: Kerygmatu i Ośmiu Błogosławieństw. Położyliśmy fundament i wznieśliśmy ściany. "Ja Jestem", które odnosiło się do paschy Izraela, zapowiadającej Paschę Chrystusa, było niczym zadaszenie tego naszego domu wznoszonego wspólnie. Ale dom bez miłości, dom pusty, bardzo szybko niszczeje. Trzeba go napełnić relacjami, przyjaźniami, miłościami... No właśnie. Miłość! A to Bóg jest Miłością. Jeśli On jej udzieli człowiekowi, to człowiek potrafi kochać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć trzecie, a zarazem już ostatnie oratorium: "Pocałunek Boga" – mówią twórcy tego projektu.

Do obecnego dzieła, zgłoszenia uczestników przyjmowano już pół roku temu. Próby chóru i orkiestry, odbywały się natomiast od początku sierpnia, aby zaowocować tym występem. Wykonawcy, cieszyli się wielkim kredytem zaufania słuchaczy już od początku. Od chwili ich wyjścia i zajęcia miejsc, zostali nagrodzeni oklaskami. Tym bardziej więc, po zakończeniu występu, nie brakowało długotrwałych owacji.

Koncert zostanie powtórzony 16 sierpnia w Lubinie w parafii św. Jana Sarkandra o godz. 19.00; 17 sierpnia w Bogatyni w parafii św. Maksymiliana Kolbe o godz. 18.30 i 18 sierpnia w Bazylice mniejszej w Jeleniej Górze o godz. 19.00.

kspn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2018-08-15 17:42:26
miniaturka

Abp Ryś: nasze życie to ciągłe zmaganie o wolność

"Spotykamy się tu dziś, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, w Dzień Wojska Polskiego, wspominając również zwycięską Bitwę Warszawską, i na wspólnej Eucharystii staramy się przeczytać przed Bogiem nasze "wczoraj" i nasze "dziś", bo wiemy, że losy świata są w ręku Boga."
2018-08-15 18:09:31
miniaturka

Licheń. Wniebowzięcie NMP w artystycznym ujęciu

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został oficjalnie ogłoszony przez Piusa XII w 1950 r., jednak wiara kościoła i kult tajemnicy trwały od pierwszych wieków.
2018-08-15 20:25:31
miniaturka

Wielki Odpust Krzeszowski w międzynarodowej oprawie

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Maryi Wniebowziętej w pocysterskim sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.
2018-08-15 20:50:27
miniaturka

Bp Miziński: tylko zachowanie prawa Bożego daje nam szansę na życie wieczne

Tylko zachowanie prawa Bożego w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, daje nam szansę na osiągnięcie życia wiecznego - mówił bp Artur Miziński podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Skalmierzycach.
2018-08-15 22:16:46
miniaturka

Rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie…

Mikstat:Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Rocha przeszła z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy do sanktuarium. Rozpoczęły się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
2018-08-16 08:05:20
miniaturka
play

Abp Marek Jędraszewski: to Maryja obroniła polską wolność

"W 1920 roku objawiła się Polsce i całemu światu jakże głęboko wówczas przeżywana prawda, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest prawdziwie mocą i mądrością Bożą i że ta Jego zwycięska moc ukaże się za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej."