Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-03 21:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Kustosz mikstackiego sanktuarium zaprasza młodych do… Rochowej Szkoły

Mikstat:7. sierpnia rozpocznie się VIII edycja Szkoły Świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie. Szkoła w wakacje, czy to dobry pomysł? Tak, pod warunkiem, że jest to Szkoła Świętego Rocha.

Tak było...
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Zbliżają się niezwykłe  uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Tradycyjnie przedodpustowy czas wypełniony jest przygotowaniami duchowymi do tego ważnego parafialnego święta. Od pokoleń odprawiana jest w tym czasie nowenna do św. Rocha.

Od pewnego czasu pojawiła się nowa forma przygotowań do odpustowego czasu skierowana do młodego pokolenia – Szkoła św. Rocha. Cóż to takiego? Jest to cykl spotkań organizowanych w tym roku już po raz ósmy z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, kustosza sanktuarium. Skąd idea tych spotkań? Forma duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych jest odprawiana po Mszy Świętej o godz.18:30 nowenna. Uczestniczyli w niej przede wszystkim dorośli. Ks. kustosz zaproponował dzieciom spotkania w sanktuarium  w godzinach przedpołudniowych. Przez kolejnych osiem dni będą gromadzili się młodzi, którzy chcą  bliżej poznać postać niebieskiego Patrona  miasta Świętego Rocha, a także wspólnie się modlić, poznawać dzieje małej Ojczyzny, które nieodłącznie związane są z postacią św. Rocha.  Będzie w Rochowej  Szkole czas  na codzienną wspólną Nowennę, śpiew, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele atrakcji, o których szczegółowo pisać nie będziemy, bo ma to być niespodzianka.  Jednak co równie ważne i cenne będzie to czas na pochylenie się nad życiem Świętego Patrona, by uwrażliwiać dzieci na wartości, które były dla niego ważne. Będzie to także czas przybliżania i wyjaśniania sensu odbywającego się odpustu  z błogosławieństwem zwierząt.  Dzieci w ciekawej formie  będą poznawały dziedzictwo kulturowe swojej małej Ojczyzny, której na imię Mikstat.

Mamy nadzieję, że spotkania te zachęca młodych  ludzi do udziału  w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha oraz pomogą im dostrzec piękno Jego posługi Bogu i ludziom, przyczynią się do tego, że będą chcieli w przyszłości kierować się wartościami, które były dla Niego ważna. Element niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy poszukujemy wzorów osobowych dla młodych ludzi.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ten wpis to dla społeczności wyzwanie. Nasi przodkowie troszczyli się o to, by przekazywać piękne tradycje odpustowe kolejnym pokoleniom, dzięki czemu wyróżniające naszą parafię uroczystości odbywają się od ponad trzystu lat. Czy przetrwają i zostaną przekazane kolejnym pokoleniom zależy właśnie od młodych. Ma  w tym pomóc właśnie Szkołą św. Rocha. Mamy nadzieję, że jej uczestnicy  będą troszczyć się o to, by piękne tradycje odpustowe będące świadectwem wiary pokoleń były nadal kultywowane. Można mieć nadzieję, że spotkania te rozmiłują  młodych ludzi w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha oraz pomogą im dostrzec piękno Jego posługi Bogu i ludziom. Ich celem będzie wskazanie im wartości dziedzictwa pozostawionego przez minione pokolenia, a także uświadomienie im, że to oni są jego dziedzicami. A słowo dziedzic brzmi tu dumnie… Wiąże się  z nim troska o przekazane dziedzictwo. Jeśli uda się przekazać te wartości młodemu pokoleniu możemy być spokojni o dalszy przekaz i  rozwój kultu Świętego Rocha w Mikstacie.

Więc zapraszam młodzież i dzieci, już 7 sierpnia na godz. 10:00 do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha do Rochowej Szkoły.

                                                                                                                            ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuariumWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy