Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-27 17:26
PS

Ks. Grzegorz Strzelczyk w Zarządzie Fundacji Świętego Józefa

Konferencja Episkopatu zatwierdziła kandydaturę ks. Grzegorza Strzelczyka – teologa, duszpasterza i wykładowcy z archidiecezji katowickiej – na członka Zarządu Fundacji Świętego Józefa.

Ks. Grzegorz Strzelczyk
Autor/źródło: Fot. Monika Czarnuch

Swoich parafian zaprosił w listopadzie ub. roku na rozmowę o zapewnianiu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Była to okazja do omówienia w parafii diecezjalnych wytycznych dotyczących ochrony małoletnich. Ks. Grzegorz Strzelczyk był redaktorem dokumentu „Świadomość, zapobieganie, reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i w archidiecezji katowickiej”, który został przygotowany we współpracy zespołów ds. prewencji obu diecezji. Jest także autorem propozycji homilii, która ukazała się w materiałach duszpasterskich na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich opracowanych przez Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ks. Grzegorz Strzelczyk jest doktorem teologii, proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbe w Tychach i wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, a także dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Wykształcenie zdobywał w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, na Papieskim Wydziale Teologicznym w Lugano (Szwajcaria) i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W kręgu jego zainteresowań badawczych jest chrystologia i historia teologii. Należy do Towarzystwa Teologów Dogmatyków. Jest felietonistą miesięcznika "W drodze" i członkiem Laboratorium „Więzi”.

 W Fundacji Świętego Józefa ks. Grzegorz Strzelczyk zajmie miejsce ks. Tadeusza Michalika, który z przyczyn osobistych zrezygnował z prac w zarządzie Fundacji. Drugim członkiem Zarządu jest Marta Titaniec – przez szereg lat działająca w sektorze organizacji pozarządowych, współtwórczyni inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Trwają rozmowy z zakonami męskimi i żeńskimi na temat podjęcia przez nich ważnych zadań w Fundacji oraz współodpowiedzialności za jej kształt.

Projekty finansowane przez Fundację Świętego Józefa w pierwszym półroczu 2020 r. koncentrują się na dwojakim rodzaju wsparcia: pierwszy dotyczy dofinansowania działań instytucjonalnych świadczących pomoc osobom pokrzywdzonym w wymiarze diecezjalnym i ogólnopolskim; druga polega na finansowaniu indywidualnych terapii osób skrzywdzonych w przypadku przedłużających się terapii albo niejasnych kompetencji diecezji zaistniałych w wyniku nowego podziału administracyjnego Kościoła.

Fundacja Świętego Józefa została powołana w październiku 2019 roku przez Konferencję Episkopatu Polski jako dzieło pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja została zarejestrowana 7 stycznia 2020 roku. Na czele Rady Fundacji stoi Prymas Polski abp Wojciech Polak jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.PEŁNY BIOGRAM

Ks. Grzegorz Strzelczyk – ur. 1971 r. w Piekarach Śląskich; prezbiter Archidiecezji Katowickiej, teolog. Wykształcenie średnie techniczne (elektronika-informatyka) zwieńczone maturą w 1991 r. W latach 1991-1995 studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach kontynuowane w latach 1995-1999 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Lugano (Szwajcaria) i zakończone licencjatem kanonicznym (L’esperienza mistica come locus theologicus. Status quaestionis). W latach 2000-2004 studia doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zakończone obroną rozprawy Communicatio idiomatum. Lo scambio delle proprietà. Storia, status quaestionis e prospettive (2004).

W latach 2004-2012 adiunkt i kierownik Pracowni Komputerowej w Zakładzie Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2008-2012 prodziekan ds. nauki tegoż Wydziału. W latach 2007-2011 redaktor prowadzący czasopisma „Teologia w Polsce”. W latach 2012-2016 sekretarz II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Obecnie:

•    proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Tychach,

•    dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej;

•    ponownie (od lutego 2017 r.) adiunkt w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Główne zainteresowania badawcze: chrystologia, a zwłaszcza problemy współczesnych reinterpretacji klasycznej chrystologii dogmatycznej; historia teologii (metody teologicznej); kwestia związku teologii z doświadczeniem; wykorzystanie nowych technologii do wsparcia „warsztatu” teologicznego.

Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków, Laboratorium Więzi. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv. Felietonista miesięcznika "W drodze" (od 2013 r.).


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-26 12:24:12
miniaturka

"Gość Niedzielny" z partnerami stworzył dodatek i serwis na 40-lecie "Solidarności"

40 lat temu energia wyzwolona przez dziesiątki tysięcy ludzi stworzyła "Solidarność", ruch, który zmienił Polskę i świat. Tygodnik "Gość Niedzielny" przypomina tamtą historię, opowiadając ją przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli. Na tę okazję powstał specjalny dodatek jak i serwis internetowy.
2020-08-26 13:11:42
miniaturka

Prymas Polski: pogarda i nienawiść nie są językiem Ewangelii!

- Walka z drugim człowiekiem zawsze wyzwala wrogość i pogardę, sieje nienawiść, uruchamia spiralę agresji. A język agresji nigdy nie jest językiem Ewangelii - zaapelował dziś mocno abp Wojciech Polak.
2020-08-26 14:08:28
miniaturka

Licheń: Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

„Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie, a radość wieczna zagości w waszym życiu” – powiedział podczas homilii ks. Janusz Bialucha MIC w trakcie Mszy św. odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w przypadającą dziś uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
2020-08-26 15:31:44
miniaturka

Prezentacja polskiego tłumaczenia nowego Dyrektorium o Katechizacji

W dniu 25 czerwca 2020 r. zostało ogłoszone przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji nowe Dyrektorium o Katechizacji.
2020-08-26 21:06:58
miniaturka

Papież Franciszek przypomniał swoją wizytę na Jasnej Górze podczas ŚDM

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Papież Franciszek przypomniał swą wizytę w jasnogórskim sanktuarium.
2020-08-26 21:09:31
miniaturka

Imieniny Matki Bożej na Jasnej Górze

W duchu dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach narodu polskiego, z błaganiem o zachowanie wiary i ustanie pandemii na Jasnej Górze z udziałem polskich biskupów i ok. 10 tys. wiernych, odbyły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej.