Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-06 09:24
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Koncert „Góralskiej Hory” w mikstackim kościele

Mikstat: W niedzielę, 5. lipca w mikstackim kościele odbył się koncert Kapeli „Góralska Hora” poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Kapela "Góralska Hora" w mikstackim kościele
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Rozpoczął się wakacyjny czas, ale nie ma przecież wakacji od niedzielnej Eucharystii. Licznie przybyli na tę, sprawowaną 5.lipca  o godz. 10:30 w mikstackim wieczerniku wierni. W tym dniu swój „ Biały Tydzień” kończyły dzieci, które niedawno po raz pierwszy  przyjęły Pana Jezusa do swego serca. Ponadto już kilka tygodni wcześniej ksiądz proboszcz Krzysztof Ordziniak zaprosił parafian na koncert Folk Kapeli „ Góralska Hora” poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Powszechnie wiadomo, że święty Jan Paweł II kochał góry, kochał górali, kochał muzykę góralską i chętnie jej słuchał. Górale zaś kochali i kochają Boga i św. Jana Pawła II. Jednym z przejawów tej miłości górali do Ojca Świętego są przygotowywane koncerty pieśni, które lubił, ale także tych Jemu poświęconych.

W niedzielne przedpołudnie mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z nich zatytułowanym „ Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”. Poprzedziła go Eucharystia,  którą w sposób aktywny włączyli się członkowie Kapeli „Góralska Hora”. Mieliśmy okazję wysłuchać czytań, które tym razem wybrzmiały  w naszym kościele  w gwarze góralskiej. Odśpiewany psalm, był próbką uczty duchowej, która czekała nas po Eucharystii. Także podczas Przeistoczenia, tym razem, nie rozległ się głos dzwonków, ale rogu pasterskiego.

Gdy ks. proboszcz Krzysztof udzielał  wiernym Komunię św. w świątyni rozbrzmiewały pieśni  w wykonaniu Folk Kapeli. Była wśród nich i ta z życzeniami Bożego błogosławieństwa.

Po Mszy świętej odbył  się koncert  Zebrani w kościele usłyszeli wyjaśnienie znaczenia nazwy Kapeli. Było kilka słów o miłości św. Jana Pawła do gór. Potem dźwięki góralskiej muzyki wypełniły naszą świątynie. W doświadczeniu klimatów górskich i miejsc, które szczególnie ukochał Papież – Polak pomocna była prezentacja multimedialna.

Koncertowa część rozpoczęła się od pieśni „Bystra woda”. Była i znana zapewne wielu pieśń, która wybrzmiała  W Zakopanem podczas pobytu Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku. Usłyszeliśmy także dźwięki, które towarzyszą góralom udającym się do sanktuarium maryjnego. Prowadzący konferansjerkę członek Kapeli przypomniał zebranym  mikstackim kościele, że Jan Paweł II ukochał wolność. Wyjaśnił, że po góralsku wolność to Śleboda, a nawiązując do jednego ze szczytów Krywania podkreślił, że kojarzy się on właśnie góralom z wolnością. Kolejny utwór zaprezentowany przez Kapelę nawiązywał właśnie do tej góry. Nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionej przez Jana Pawła II „Barki”. Tu w śpiew włączyli się zgromadzeni  w  kościele, podobnie  jak wtedy gdy  popłynęły dźwięki pieśni „Góralu czy ci nie żal”. Wysłuchaliśmy jeszcze kilku innych utworów, które nierozłącznie kojarzone są z Janem Pawłem II bądź przez niego szczególnie lubiane.

Zachwycił koncert zebranych wiernych, a dowodem tego były gromkie brawa, które rozlegały się w kościele po poszczególnych utworach, jak i na zakończenie koncertu. Słowa podziękowania dla  Kapeli „Góralska Hora” za piękny koncert skierował ks. proboszcz i  obdarował jego członków pamiątkami związanymi ze świętym Rochem. Przy tej okazji poinformował również parafian o wielkim i radosnym wydarzeniu czekającym naszą wspólnotę 15. sierpnia. W tym dniu, mają być przekazane przez Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolitę Lwowskiego dla naszej wspólnoty relikwie św. Jana Pawła II. Koncert był więc też formą przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Obecny rok poświęcony jest  św. Janowi Pawłowi II. W maju przeżywaliśmy 100. rocznicę Jego urodzin.  Koncert, który dane nam było przeżyć wpisuje się  pięknie w te obchody.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-05 22:44:26
miniaturka

Papież wsparł rezolucję ONZ o całkowitym zawieszeniu broni

Po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek podziękował Radzie Bezpieczeństwa ONZ za przyjęcie rezolucji mającej na celu przeciwstawienie się niszczycielskim skutkom pandemii, szczególnie na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
2020-07-05 22:46:16
miniaturka

Podczas epidemii UNITALSI pomagała chorym, teraz wyrusza do Lourdes

Wczoraj i dziś na place włoskich miast wychodzą wolontariusze UNITALSI, organizacji, która od ponad 100 lat organizuje dla niepełnosprawnych i chorych pielgrzymki do Lourdes i innych międzynarodowych sanktuariów.
2020-07-05 22:47:57
miniaturka

Jasna Góra: obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

By ocalić pamięć i prawdę. Na Jasnej Górze odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.
2020-07-06 09:13:56
miniaturka

Bp Savino: Kalabria tonie w uzależnieniu od hazardu

W roku 2018 mieszkańcy włoskiej Kalabrii wydali na gry hazardowe ponad 460 mln euro, czyli średnio 400 euro na głowę – alarmuje biskup tamtejszej diecezji Cassano all’Jonio, powołując się na oficjalne dane urzędu skarbowego.
2020-07-06 09:30:01
miniaturka

Misyjny Dzień Otwartej Furty online u Sióstr Terezjanek

Dni Otwartej Furty to za każdym razem czas szczególnych SPOTKAŃ. To dzień spędzony z Siostrami, które Pan powołał do wspólnoty Terezjańskiej. Zapraszamy Was na kolejny wirtualny Dzień Otwartej Furty 10 lipca o godz.16:00. Tym razem będzie miał on charakter misyjny.
2020-07-06 09:44:54
miniaturka

Koniec pomocy dla szkół katolickich w Hiszpanii

Według rządowego planu rekonstrukcji społecznej i ekonomicznej hiszpańskie szkoły subsydiowane dotkąd przez państwo nie otrzymają już żadnej pomocy.