Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-16 17:21
PS

Komunikat PCPM: Konferencja Kościołów lokalnych z Europy Środkowo-Wschodniej

"Przez trzy dni przywódcy Kościoła i delegaci ds. ochrony będą przyglądać się reakcji różnych Kościołów na kryzys spowodowany wykorzystaniem seksualnym małoletnich, mierząc jego skutki w regionie" - czytamy w komunikacie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

“Nasza Komisja jedzie do Warszawy, aby spotkać się z Kościołami lokalnymi z Europy Środkowo-Wschodniej, aby wsłuchać się w nie, poznać ich rzeczywistość i pomóc im nakreślić kierunek przyszłych działań na rzecz ochrony osób małoletnich i bezbronnych”

Kardynał Seán Patrick O’Malley OFMCap
PrzewodniczącyO konferencji

Naszą Wspólną Misją Ochrona Dzieci Bożych to temat międzynarodowej konferencji gromadzącej przedstawicieli Konferencji Episkopatów i specjalistów pracujących na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w blisko 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przez trzy dni przywódcy Kościoła i delegaci ds. ochrony  będą przyglądać się reakcji różnych Kościołów na kryzys spowodowany wykorzystaniem seksualnym małoletnich, mierząc jego  skutki w regionie.

Prezentacje podczas konferencji będą dotyczyły prewencji, interwencji (zgłaszanie wykorzystania i wdrażanie istniejących procedur – Vos estis lux mundi) i pokażą przyjęte praktyki stosowane w innych częściach Kościoła.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i tworzenie sieci kontaktów z ludźmi zaangażowanymi w ochronę małoletnich w celu nawiązania ściślejszej współpracy i wspólnego wykorzystania środków w dialektyce uczenia się od siebie nawzajem.

Wśród uczestników są biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich oraz świeccy zawodowo zajmujący się ochroną małoletnich reprezentujący Kościół obrządku łacińskiego i bizantyjskiego z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Słowacji, Ukrainy, Rosji,  Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

 

Przewodniczący Komisji Kardynał Seán Patrick O’Malley: „Chciałbym zacząć od uznania i podziękowania osobom wykorzystywanym seksualnie przez księży, którzy nadal się zgłaszają. To dzięki ich odwadze innym osobom oszczędzone jest doświadczone tego horroru.  Nie istnieje miejsce ani grupa ludzi, którzy są odporni na skutki tego przestępstwa i grzechu. Przeniknął on z tragicznym skutkiem Kościół we wszystkich krajach i wszystkich kulturach. Jako przywódcy musimy być odbierani jako osoby zaangażowane i odpowiedzialne, zawsze i wszędzie, za bezpieczeństwo dzieci powierzonych naszej opiece duszpasterskiej.  Całe życie będziemy podążać drogą nauki. Nawrócenie na kulturę ochrony jest pilną potrzebą.”

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP): „Cieszę się, że Polska będzie gościła przedstawicieli Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz przedstawicieli Kościołów lokalnych z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zajmują się pomocą osobom pokrzywdzonym  wykorzystaniem seksualnym, a także prewencją, która służy budowaniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży.

Mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli nie tylko przyjrzeć się trudnościom, z którymi dzisiaj się mierzymy, a także wymienić doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz zainicjować przyszłą współpracę, która zaowocuje wspólnymi działaniami w naszej części Europy.”

 Konferencja Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych – odbędzie się w Warszawie, 19-21 września br. Jest to wspólna inicjatywa Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich i Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją Świętego Józefa KEP.

Więcej informacji o konferencji jest dostępnych na stronie internetowej www.safechildren.eu  w wersji angielskiej, włoskiej i polskiej.


#OurCommonMission; #safeguarding; #SafeChurch

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-16 13:13:53
miniaturka

Województwa, które podjęły tzw. uchwały anty-LGBT, nie stracą unijnych środków

Nie ma żadnego zagrożenia utraty unijnych środków przez województwa, które podjęły tzw. uchwały anty-LGBT; program REACT-EU ma charakter koperty narodowej, więc żadne euro nie będzie stracone w tej sprawie – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
2021-09-16 13:45:33
miniaturka

Franciszek na Słowacji: Co ważnego papież powiedział nam wszystkim?

W czasie zakończonej wczoraj pielgrzymki na Słowację Franciszek pozostawił słowackiemu Kościołowi i Kościołowi powszechnemu, wiele inspiracji i zachęt. Papieskie przesłanie zawierało w sobie ważny wymiar kościelny, duszpasterski, ekumeniczny, międzyreliginy i europejski.
2021-09-16 14:05:18
miniaturka

„To coś niewyobrażalnego”. Rzecznik KEP o sprawie o. Pawła M.

„To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych” – powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M.
2021-09-17 08:56:52
miniaturka

Szkoła zakrystianów (zaproszenie)

Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście zaprasza na zajęcia poświęcone tematyce celebracji liturgicznej
2021-09-17 09:22:53
miniaturka

Prof. Tomasiewicz o czwartej fali: w szczycie kilkanaście tysięcy zachorowań

To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące; kilka tysięcy zachorowań dziennie i nawet kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie, to nie są wartości nierealne – powiedział PAP kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.
2021-09-17 09:24:42
miniaturka
play

„Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Cudowna muzyczna interpretacja Weroniki Korthals

„Miłość mi wszystko wyjaśniła” to najbardziej znany wiersz Karola Wojtyły z poematu „Pieśń o Bogu ukrytym” (1944 r.) i prawdopodobnie najpiękniejsze w polskiej liryce wyznanie miłości. W tym wyznaniu jest głęboka pewność w moc Bożej Miłości.