Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-26 23:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Kolejne książki z serii Skuteczni Święci

Tym razem Świętą Katarzynę Aleksandryjską, Świętego Jerzego, Świętego Walentego i Świętą Małgorzatę Marię Alacogue przybliża nam znana i rozpoznawalna przez czytelników seria Skuteczni Święci wydawana przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie.

Okładki ostatnio wydanych książek z serii Skuteczni Święci
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Seria Skuteczni Święci wzbogaciła się o cztery kolejne książeczki. Seria jest już rozpoznawalna i wiele osób, które po nie sięgnęło oczekuje na kolejne tytuły. W istocie książeczki z tej serii, jak można przeczytać na okładce, są czymś więcej niż modlitewnikiem. Przybliżają życie i kult Świętych, ale jednocześnie proponują szeroki wybór modlitw do nich. Są one bardzo różnorodne, dostosowane do różnych okoliczności życiowych. Tym razem Edycja Świętego Pawła proponuje nam pochylenie się nad postaciami Świętego Walentego Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, Świętego Jerzego i Świętej  Małgorzaty Marii  Alacogue.

Święty Walenty wszystkim chyba znany jest  jako  patron zakochanych.  Zapewne kojarzony jest z obchodzonymi także w naszym kraju walentynkami. Czy wiemy kim był Święty Walenty? Jakie były koleje jego życia?   Warto więc sięgnąć po kolejną książeczkę z serii Skuteczni Święci zatytułowana Święty Walenty. Znajdziemy w niej  krótki tło historyczne czasów, w których żył (przełom II/ III wieku). Pochodził  ze średniozamożnej rodziny. Z  wykształcenia,  jak możemy przeczytać, był lekarzem, ale  w pewnym momencie swego życia nawrócił się, przyjął chrzest i został kapłanem. Pierwszy biskup Terni ukochał Jezusa miłością, którą doprowadziła go do śmierci męczeńskiej. Odznaczał się postawą miłosierdzia, często przychodzili do niego zaręczeni lub małżonkowie przeżywający trudności. O tym jak przebiegały te spotkania dowiedzieć się można sięgając po książeczkę. Wyjaśni nam ona też, dlaczego właśnie róża uważana jest za kwiat symbolizujący miłość, ale także dlaczego  biskup Walenty potajemnie błogosławił małżeństwa.  Znajdziemy tu opis uleczenia niewidomej dziewczynki i chorego na padaczkę. Postać św. Walentego, męczennika, patrona zakochanych, małżeństw, podróżnych, chorych psychicznie i  cierpiących na epilepsję z pewnością zasługuje  na to by bliżej ją poznać.  W książeczce, zgodnie z zamysłem serii Skuteczni Święci znajdziemy oczywiście także modlitwy. Jest tu  nowenna do św. Walentego, litania, ale i modlitwa zakochanych, modlitwa za dziewczynę, za chłopaka, modlitwa zaręczonych, w intencji  rodziny. Znajdziemy  tu modlitwę oddania się pod opiekę św. Walentemu, modlitwę przed wizerunkiem Patrona, a także modlitwę za chorych. .Jest niezwykle piękna modlitwa u uleczenia złamanych serc.

Kolejna postać, którą zaproponowała nam w ostatnim czasie Edycja Świętego Pawła to Święty Jerzy. Podobnie jak św. Walenty zginął śmiercią męczeńską.  Przyszedł na świat  w chrześcijańskiej rodzinie. Jego ojciec był żołnierzem, syn poszedł w ślady ojca, dość szybko awansował. Gdy rozpoczęły się prześladowania chrześcijan znalazł się w trudnym położeniu. Będąc zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach chrześcijan przeciwstawiał się tym praktykom. Dioklecjan nie znosił sprzeciwu, w związku z tym Jerzy przez wiele lat był torturowany. O tym w jaki sposób go torturowano i dlaczego nazywany jest Wielkim Męczennikiem dowiemy się sięgając po książeczkę. Znajdziemy  w niej także romantyczną historię o smoku, wyjaśni nam ona dlaczego św. Jerzy przedstawiany jest w ikonografii właśnie często ze smokiem. Ale nie tylko smok jest atrybutem św. Jerzego. Jak możemy przeczytać jest to patron z wieloma atrybutami. O nich więcej w książeczce. Tam także wiele ciekawostek o kulcie św. Jerzego i zwyczajach związanych z tym patronem. Patronuje on m.in. żołnierzom, pracownikom wojskowym, polskim skautom. Jest patronem Litwy, Anglii, Gruzji, Niemiec, Holandii. Patronuje wielu miastom, a jego postać spotkać można w herbach wielu miast. Druga część książeczki zawiera modlitwy. Znajdziemy tu nowennę i litanię do św. Jerzego, prośby do Wielkiego Wspomożyciela, modlitwę o siłę, ale także o cierpliwe znoszenie przeciwności i kilka innych. Jak wspomniano patronuje on polskim skautom. Znalazła się tu i więc modlitwa o harcerskiego ducha. Po tę książeczkę naprawdę warto sięgnąć, bo poznamy dzięki niej koleje życia świętego Jerzego, które pokazują nam, że także w bardzo trudnych doświadczeniach, męczeństwie można pozostać wiernym Bogu i chrześcijańskim wartościom.

Również Święta Katarzyna Aleksandryjska była męczennicą. Żyła u schyłku III wieku. Zaliczana jest do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Pochodziła z królewskiego .rodu. Rodzice troszczyli się o jej wykształcenia. Jeden z jej nauczycieli był chrześcijaninem i to on przekazał młodziutkiej Katarzynie wiedzę o Jezusie. Przyjęła potajemnie chrzest. Kandydatom do swej ręki stawiała wysokie wymagania. Złożyła ślub czystości. Sięgając po książeczkę zobaczymy, że był  kandydat, który spełniał wszystkie jej oczekiwania i dowiemy się  Kim był.  Tam także znajdziemy więcej informacji o niezwykłej mądrości przyszłej Świętej i jej nieugiętej wierze. Ceną, jaką zapłaciła za tę wierność była męczeńska śmierć, nagrodą za wierność chwała ołtarza. Warto zapoznać się także z rozwojem kultu św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Rozwijał się bardzo dynamicznie o czym świadczy jej rozległy i zróżnicowany patronat. Patronuje m.in. naukowcom, kolejarzom, uczniom, studentom, podróżnym, siostrom katarzynkom. Niedaleko Kielc znajduje się urokliwa miejscowość Święta Katarzyna.

Część z modlitwami otwiera specjalnie opracowane nabożeństwo do św. Katarzyny. Stało się już tradycją, że w książeczkach znaleźć można nowennę i litanie. Ponadto zamieszczone zostały modlitwy w różnych intencjach. Jest modlitwa codzienna, za siostry zakonne, modlitwa  w szczególnej potrzebie, kolejarza, ucznia i studenta, modlitwa młodych. Imię Katarzyna  było i jest nadal popularne w naszym kraju. Może więc ta niewielka, ale bardzo ciekawa, zawierająca wiele nieznanych, zapomnianych modlitw przez wstawiennictwo św. Katarzyny będzie miłym upominkiem imieninowym. Listopad niebawem…

Ostatnia z prezentowanych książeczek poświęcona jest Świętej Małgorzacie Marii Alacogue. Postać niezwykła, apostołka Najświętszego Serca Jezusowego. To dzięki tej skromnej zakonnicy wizytce, której objawiał się Jezus świat poznał obietnice, dane czcicielom Najświętszego Serca Jezusowe. To właśnie do niej zwrócił się Jezus z prośbą o ustanowienia Święta Najświętszego Serca Jezusowego. To Małgorzata Maria Alacogue usłyszała skargę Jezusa, że świat na Jego bezgraniczną miłość odpowiada obojętnością. Życie Małgorzaty Marii przepełnione było trudnymi doświadczeniami, początkowym niezrozumieniem, niedowierzaniem w jej wizje. O czterech wielkich objawieniach więcej dowiemy się z prezentowanej książeczki. Świętej Małgorzacie Marii Alacoque zawdzięczamy praktykę Godziny Świętej. To ona została poproszona, by trwała na modlitwie w czwartki od godz. 23:00 do 24:00. Godzina Święta praktykowana jest w wielu kościołach. Wielu wiernych w duchu wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu przyjmuje Komunię Świętą w I piątki miesiąca. Małgorzata Maria patronuje wszystkim potrzebującym szczególnej pomocy, zwracającym się za jej pośrednictwem do Najświętszego Serca Jezusowego. Liczne łaski wyświadczone za jej wstawiennictwem świadczą o tym, że jest skuteczną orędowniczką. Część modlitewna książeczki podzielona jest tym razem na dwie części: pierwsza zawiera modlitwy Małgorzaty Marii Alacoque, druga modlitwy przez Jej wstawiennictwo. W pierwszej znajdziemy m.in. Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego, modlitwę o łaskę zbawienia, modlitwę oddania, modlitwę za grzeszników, pozdrowienia Pana Jezusa i inne. W drugiej znajduje się litania do Małgorzaty Marii, nowenna, modlitwa we wszystkich naszych trudnościach, modlitwa o wzrost miłości, modlitwa w utrapieniach, modlitwa o wzrost wiary do Najsłodszego Serca Jezusowego.

Rozrasta się seria Skuteczni Święci. Dzięki niej poznajemy życie kolejnych Świętych, pokazujących nam, że pośród różnych trudnych życiowych doświadczeń można pozostać wiernym Jezusowi. Kolejne cztery zaprezentowane tu książeczki stanowią także pomoc w nawiązaniu kontaktu z Bogiem. Gdy czasami trudno nam wyrazić i przedstawić nasze radości i troski, możemy oczywiście zamilknąć, bo Bóg wie czego nam potrzeba. Można także sięgnąć po książeczki, które pomogą nam wyrazić to co czują nasze serca. Szukajmy swoich Świętych Patronów, orędowników naszych codziennych nieraz bardzo trudnych spraw.

Może właśnie  któryś ze świętych tu zaprezentowanych, będzie Tym, z którym się bliżej zaprzyjaźnimy. Taki nasz Skuteczny Święty… Szukajmy, naprawdę warto.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-26 15:49:31
miniaturka

Bp Solarczyk: lekcja religii jest częścią misji Kościoła

Lekcja religii jest jednym z elementów nauczycielskiej misji Kościoła - przypomniał w rozmowie z KAI bp Marek Solarczyk, jeden z czterech przedstawicieli polskiego Episkopatu na zbliżający się synod biskupów o młodzieży.
2018-09-26 18:09:34
miniaturka

Przesłanie Papieża do chińskich katolików

Ojciec Święty wystosował przesłanie do chińskich katolików i Kościoła powszechnego.
2018-09-26 18:24:58
miniaturka

Papież: nie dla technokratycznego rozwoju

W przesłaniu skierowanym na Międzyreligijne Forum G 20, które zebrało się w stolicy Argentyny Buenos Aires, Papież zachęca, aby religie stały się inspiracją do konstruktywnego dialogu na rzecz zrównoważonego rozwoju bazującego na godności człowieka, a nie żądzy zysku.
2018-09-27 08:07:33
miniaturka

Papież do Polaków: powierzam was Matce Ostrobramskiej

Papież pozdrowił Polaków obecnych na Placu św. Piotra, a szczególnie funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy przybyli do Rzymu z okazji stulecia istnienia.
2018-09-27 09:02:38
miniaturka

Przegląd Chrześcijańskie Granie dla młodzieżowych zespołów parafialnych Dobre Miejsce

Przegląd Chrześcijańskie Granie to konkurs dla młodzieżowych zespołów. Szczegóły i zgłoszenia: www.dobremiejsce.org
2018-09-27 09:06:08
miniaturka

Bałtowie podsumowują papieską wizytę

Katolicy w krajach bałtyckich zastanawiają się nad przebiegiem i owocami zakończonej podróży apostolskiej. Od sztywnej poprawności do wybuchów entuzjazmu i radości – tak atmosferę towarzyszącą pielgrzymce Franciszka opisuje posługujący na Łotwie o. Tadeusz Cieślak.