Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-04 23:19
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: Konkursy o św. Bracie Albercie

Biskup kaliski Edward Janiak wręczył nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów plastycznego i literackiego organizowanych przez Zarząd Główny Towarzystwa im. Św. Brata Alberta.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Na konkurs literacki, który odbył się pod hasłem „Dom, rodzina, miłość – utrata tych wartości to bezdomność” wpłynęło ponad 100 prac od dzieci i młodzieży. Tyle samo rysunków przesłano na konkurs plastyczny pod hasłem „Pomagając stajemy się lepsi”.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: biskup kaliski Edward Janiak, asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

Bp Edward Janiak gratulując laureatom konkursów podzielił się refleksją na temat powstania pierwszego schroniska św. Brata Alberta w Polsce. – Pierwsze schroniska św. Brata Alberta powstało we Wrocławiu. Byłem wtedy alumnem trzeciego roku. Za czasów komunistycznych nie można było mówić, że są bezdomni, a do furty seminaryjnej przychodzili potrzebujący, którzy uzyskiwali wsparcie. Dzięki staraniom kardynała Gulbinowicza udało się w barakach stworzyć pierwsze schronisko. Dzisiaj w Polsce mamy ponad 80 takich domów – mówił asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Dodał, że w diecezji kaliskiej istnieją trzy Domy św. Brata Alberta w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie. Podziękował wszystkim osobom, które angażują się w pomoc osobom bezdomnym oraz potrzebującym innego wsparcia.

W swoim wystąpieniu Bohdan Aniszczyk, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, a zarazem prezes Koła we Wrocławiu nawiązał do obchodzonego Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. – Cieszymy się, że oprócz św. Brata Alberta mamy kolejnego orędownika w sprawie bezdomnych i całej biedy, którą zajmujemy się. Związek św. Józefa z naszym Towarzystwem jest coraz większy. W tym roku wszystkie placówki Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Polsce nawiedziła kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego – powiedział Bohdan Aniszczyk.

Konkursy odbyły się już po raz szósty, ale po raz pierwszy podsumowanie miało miejsce w Kaliszu. Po wręczeniu nagród laureaci konkursów i opiekunowie zjedli obiad, a potem mieli okazję zwiedzić Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz inne zabytki grodu nad Prosną.

Organizatorami konkursów byli: Zarząd Główny Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim i Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-04 15:58:26
miniaturka

Kard. Nycz: bądźmy dumni z programu stypendiów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Dlaczego tak mało wiemy o programie stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Za mało się tym chwalimy, a powinniśmy – przekonywał kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Dzień Papieski.
2018-10-04 18:20:17
miniaturka

Podsumowanie pierwszej sesji Synodu przez Ojców Synodalnych z Polski

Relacje międzypokoleniowe, media społecznościowe, sport oraz duszpasterstwo, które jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania młodzieży – to główne tematy pierwszej sesji Synodu, podkreślają Ojcowie Synodalni z Polski.
2018-10-04 18:49:05
miniaturka
play

Pierwsza kongregacja synodu o słuchaniu młodzieży

Przed południem odbyła się pierwsza kongregacja generalna Synodu Biskupów poświęconego młodzieży, którą zawierzono patronowi dnia dzisiejszego św. Franciszkowi z Asyżu.
2018-10-05 08:12:46
miniaturka

Modlitwa w intencji młodzieży przy grobie św. Jana Pawła II

Modlitwa za młodzież oraz w intencji trwającego w Watykanie Synodu Biskupów wybrzmiała wczoraj rano przy grobie św. Jana Pawła II. Mszy przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a uczestniczyła w niej m.in. młodzież z Polski.
2018-10-05 08:50:13
miniaturka

Bp Florczyk: za Janem Pawłem II pokazać młodym Jezusa

Jan Paweł II przez całe swe życie prowadził młodych do Jezusa i także podczas tego synodu może być dla nas drogowskazem, jak docierać do współczesnej młodzieży. - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Marian Florczyk.
2018-10-05 09:17:45
miniaturka

Wystawa o Janie Pawle II w Sejmie RP

Życzę wszystkim, aby kontakt z Janem Pawłem II wyzwalał w nas to, co najważniejsze, gdy chodzi o służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił abp Jędraszewski podczas wernisażu wystawy z okazji w 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.