Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-15 12:45
Małgorzata Strzelec / ks.Krzysztof Ordziniak

Intronizacja relikwii św. Jana Pawła II w Mikstacie

Mikstat: Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, zatroskanym o każdego człowieka, co podkreślił Abp Mieczysław Mokrzycki w homilii podczas przekazania Jego relikwii.

Uroczystość przekazania relikwii św. Jana Pawła II w Mikstacie
Autor/źródło: ks. Mateusz Puchała

13 czerwca odbyła się  w Mikstacie uroczystość przekazania przez Abpa Mieczysława Mokrzyckiego, wieloletniego osobistego  sekretarza dwóch papieży, relikwii św. Jana Pawła II. Przekazując relikwie ks. proboszczowi Krzysztofowi Ordziniakowi ks. Abp powiedział: „Księże proboszczu, przyjmij tę relikwię i otaczaj ją należytą czcią i przekazuj do czczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się  przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask  i niech Go naśladują w wierze i miłości”.  Następnie słowa  powitania  zostały wypowiedziane przez przedstawicieli parafian. Ks. proboszcz przypomniał inicjatywy podjęte w parafii, które doprowadziły do tej radosnej chwili przekazania relikwii. Podkreślił, że w znaku relikwii chcemy uczcić i powitać św. Jana Pawła II jako opiekuna i orędownika, ale także pogłębić więź modlitewną, przekazać dziedzictwo, które nam pozostawił kolejnym pokoleniom. Zwracając się do Ks. Abp Mieczysława Mokrzyckiego ks. proboszcz zaakcentował, że przybywa z  dalekiego Lwowa, aby przekazać nam relikwie św. Jana Pawła II oraz wzmocnić naszą wiarę świadectwem swego życia. Następnie ks. kan. Krzysztof skierował słowa powitania do wszystkich uczestników uroczystości, dziękując tym, którzy przyczynili się do tego, że mogła się ona odbyć. Ks. proboszcz poprosił Hierarchę o przewodniczenie Eucharystii i sprawowanie jej w intencji wszystkich parafian.

Na początku homilii ks. Arcybiskup wyraził radość z możliwości intronizacji relikwii św. Jana Pawła II do mikstackiej parafii oraz podzielenia się świadectwem o życiu przy boku Świętego. Wskazał, że ważne jest naśladować św. Jana Pawła II.  Ksiądz Abp podkreślił niezwykłość życia i postawy Jana Pawła II. Zaznaczył, że przebywając przy boku Jana Pawła II miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Kaznodzieja pytał, skąd  papież   miał siły do wypełniania   wszystkich obowiązków.  Zaakcentował, że do takiej postawy przygotowywał się od najmłodszych lat.  Był pilnym uczniem zdobywającym wiedzę po to, by podjąć obowiązki w duchu odpowiedzialności. Podkreślił, że Jan Paweł II był człowiekiem wiary,  człowiekiem modlitwy, na którą nigdy nie żałował czasu. Ks. Abp podkreślił, że Jan Paweł II był mistykiem, ale modlił się także w sposób prosty, odmawiał  pacierz katechizmowy, modlitwę do Ducha Świętego. Celebrans zwrócił uwagę na modlitewną troskę Jana Pawła II o ludzi, którym często powtarzał, „ będę się za ciebie modlił”. Jan Paweł II, jak powiedział świadek jego życia, modlił się za tych, z którymi miał się spotkać. Zaznaczył, że do Ojca Świętego pisano wiele osób zwracało się  z prośbą o modlitwę. Papież omdlał sprawy powierzane mu w listach, a raz w tygodniu sprawował we wszystkich tych intencjach Mszę św. W dalszej części homilii ks. Abp mówił o roli Eucharystii w życiu św. Jana Pawła II, podkreślając, że była ona dla Niego najważniejsza i  z niej czerpał siły do posługi. Zaświadczył, że każdego dnia papież sporo czasu spędzał  na adoracji Najświętszego Sakramentu, prace przeplatał modlitwą,  a  w każdy czwartek odprawiał godzinę świętą, w  piątek drogę krzyżową. Kontynuując hierarcha stwierdził: „Możemy powiedzieć, że trwał przy Bogu i żył Bogiem” i dodał, że kontakt z Janem Pawłem II przybliżał ludzi do Boga. Celebrans zaakcentował, że Papież nie wstydził się form pobożności ludowej, potrafił w niej dostrzec głębię treści teologicznych. Zaznaczył, że wielką rolę w pobożności Jana Pawła II odgrywały pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, gdzie często składał  w ofierze Maryi różę, czy różaniec. Następnie przywołał dzień zamachu i niezwykłe zaufanie papieża Maryi.

W dalszej części homilii Hierarcha zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. Jak podkreślił, był nieustannie zatroskany o człowieka. Z tego zatroskania wypływało Jego nauczanie o godności człowieka, o pracy, o cierpieniu, o solidarności. Szczególną troską otaczał dzieci, młodzież, chorych, starszych. Z nimi spotykał się zawsze podczas swoich pielgrzymek. Podkreślił, że całe życie papieża, jego  postępowanie było ukierunkowane na drugiego człowieka. Zaznaczył, że radują się nasze serca, że świat nie zapomniał o św. Janie Pawle II, że są tacy, którzy go wspominają, modlą  się przy Jego grobie, sprawują Msze św. Hierarcha podkreślił, że ważne jest byśmy wspominając Ojca św. sami stawali się lepsi, by bliska obecność św. Jana Pawła II zachęcała nas do częstej spowiedzi, Komunii św., udziału we Mszy św. Kończąc ks. Abp przywołał modlitwę  pozostawioną nam przez Jana Pawła II. "Panie przyjmij mnie takim, jakim jestem, z moimi wadami, z moimi słabościami, ale spraw, bym stał się takim, jak tego pragniesz”. Powiedział, że nie możemy mieć wątpliwości co do skuteczności tej modlitwy i zachęcał, by każdy z nas uczynił ją swoją.

Na zakończenie Eucharystii ks. Abp pobłogosławił zebranych relikwiarzem. Była też możliwość uczczenia św. Jana Pawła II w znaku relikwii. Piękna duchowo była niedziela 13 czerwca w mikstackiej parafii. Obecność św. Jana Pawła II wśród nas w znaku relikwii jest zachętą do pochylenia się i pogłębionej refleksji nad pozostawionym nam przez Niego nauczaniem.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-15 11:57:17
miniaturka

Dzień Modlitwy o Pokój na Bliskim Wschodzie

Łaciński Patriarcha Jerozolimy ustanowił doroczny Dzień Modlitwy o Pokój na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy będzie on obchodzony 27 czerwca. Centralnym punktem będzie Msza w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie.
2021-06-15 12:31:12
miniaturka

PIE: w czerwcu wzrost cen powinien spowolnić do ok. 4,5 proc.

Inflacja w maju prawdopodobnie osiągnęła najwyższy poziom w tym roku - ocenia w komentarzu do danych GUS Polski Instytutu Ekonomiczny. Według analityków w czerwcu inflacja rozpocznie trend spadkowy – wzrost cen powinien spowolnić do ok. 4,5 proc., m.in wskutek mniejszej podwyżki cen paliw.
2021-06-15 12:38:42
miniaturka

Ks. Dolindo wobec starcia cywilizacji życia z cywilizacją śmierci

Ks. Dolindo za swojego życia piętnował herezje, które, niestety, wciąż są popularne. Co ten niezwykły kapłan pisał o Apokalipsie? Jakie przesłanie kieruje do nas dziś? Sporo miejsca ks. Dolindo poświęcił nikolaitom. Kim byli nikolaici? O tym dziś pewnie mało kto pamięta...
2021-06-15 12:53:12
miniaturka

Burkina Faso: w stolicy jest ulica Benedykta XVI

W stolicy Burkina Faso, Wagadugu ulicę przy której znajduje się nuncjatura apostolska nazwano imieniem papieża-seniora Benedykta XVI.
2021-06-15 13:03:49
miniaturka

Amerykańscy studenci wzywają biskupów: trzymajcie się nauki Kościoła

Chodzi o sprawę przyjmowania Komunii św. przez proaborcyjnych polityków – w tym prezydenta USA. Wiece, organizowane przez organizację Students for Life of America, mają wezwać biskupów, by „zdecydowanie trzymali się nauczania katolickiego”.
2021-06-15 13:21:54
miniaturka
play

Szpiegował prolajferów - został złapany na gorącym uczynku!

Na kursy dla obrońców życia i rodziny wysyłani są lewicowi szpiedzy. Podczas ostatniego kursu w Warszawie jeden z nich został złapany na gorącym uczynku.