Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-06 15:31

Gdańsk – ponad 1000 lat historii jednego miasta

Gdańsk – wybrany na tegoroczne centrum Kongresu Rodzin Polonijnych – to miasto wyjątkowe. Miasto z ponad 1000 letnią tradycją. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Jednocześnie goście, którzy tłumnie przybywają każdego roku, podkreślają unikalny charakter Gdańska – panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dodatkowo świadcząca o wyjątkowości miasta.

Bazylika Mariacka
Autor/źródło: Visitgdansk.com

Gdańsk to stolica aglomeracji liczącej ponad 1 mln ludzi. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Położony na wybrzeżu Bałtyku, pełen wspaniałych gotyckich budowli, zabytkowych kościołów, interesujących muzeów i urokliwych, pełnych bursztynu uliczek, Gdańsk niezmiennie zachwyca i fascynuje. Jego symbol – Bóg Mórz - Neptun, każdego roku spogląda ze swojego cokołu na miliony osób, które odwiedzają stolicę Pomorza.

Uczestnicy przybywający jesienią tego roku na światowy Kongres Rodzin Polonijnych będę mieli okazje naocznie przekonać się o atrakcjach Gdańska. Wśród nich także ikonicznych i popularnych miejscach, jak choćby Europejskie Centrum Solidarności wybudowane w miejscu, gdzie w czasach komunizmu narodziła się największa społeczna inicjatywa w Polsce – Solidarność. Nieopodal nad terenem górują majestatyczne dźwigi stoczniowe, które stały się już nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego. Zaledwie kilkaset metrów dalej znajdziemy budynek Muzeum II Wojny Światowej. Jeśli udamy się na Westerplatte zobaczymy miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Teren Głównego Miasta jest pełen sklepików, kawiarni, restauracji, pięknych kamienic i urokliwych uliczek. To właśnie tam znajdziemy tak wspaniałe i symboliczne obiekty jak Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta i wspaniałe bramy miejskie. Jedną z nich jest Żuraw – będący jednocześnie największym i najstarszym średniowiecznym, zachowanym dźwigiem portowym Europy. To jednak nie wszystko. Nieopodal znajduje się masywna, czarna bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie grane są sztuki Williama Szekspira. Główne Miasto to serce prawdziwe serce Gdańska z niepowtarzalnym charakterem i unikalną atmosferą.

Co roku w Gdańsku odbywa się jedna z największych plenerowych imprez Europy – Jarmark św. Dominika – wydarzenie z ponad 760 letnią tradycją. Dodatkowo, warto wspomnieć Międzynarodowy Zlot Żeglarski Baltic Sail, Festiwal Teatrów Plenerowych FETA, Festiwal Mozartiana, czy piękny Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku do tych cyklicznych wydarzeń dołącza światowy Kongres Rodzin Polonijnych – po raz pierwszy organizowany w naszym kraju.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2023-03-16 12:06:17
miniaturka

Rektor KUL powołał Akademię Polonijną

Współpraca z Polonią, mediami i organizacjami polonijnymi oraz koordynacja i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, m.in. poprzez organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, to główne zadania nowo powstałej Akademii Polonijnej KUL. Chcemy jeszcze skuteczniej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych rodaków za granicą i stwarzać nowe możliwości współpracy i działań na rzecz Polonii - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, powołując władze Akademii.
2023-03-18 11:13:59
miniaturka

Spotkanie Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji

Święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu! „Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który był głównym tematem obrad Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i o wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.
2023-03-23 14:42:25
miniaturka

VI KONGRES RODZIN POLONIJNYCH

W dniach od 15 do 17 września br. odbędzie się w Gdańsku VI Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące piękną, chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny. W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i kryzysów małżeńskich. W ostatnim dniu Kongresu zaplanowane jest Święto Rodziny połączone z koncertem, pielgrzymką i piknikiem, a dla chętnych – zwiedzaniem Gdańska i okolic. Pragniemy w duchu ewangelizacyjnym pokazać, że jest wiele rodzin polonijnych starających się żyć według wartości. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
2023-03-24 11:29:51
miniaturka

Spotkanie KIOD z rzecznikami diecezjalnymi i zakonnymi

We wtorek, 21 marca 2023 r. podczas spotkania z rzecznikami diecezjalnymi i zakonnymi oraz przedstawicielkami niektórych zgromadzeń żeńskich, Kościelny Inspektor Ochrony Danych wygłosił wykład pt. „Oświadczenia z punktu widzenia ochrony danych osobowych”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski i odbyło się w formie zdalnej.
2023-03-24 21:46:40
miniaturka

Dziś do kin wchodzi film "Święty"

Czy kradzież srebrnej figury św. Wojciecha z relikwiarza w katedrze w Gnieźnie była zwykłym włamaniem czy też uknutą przez SB polityczną intrygą, mającą - paradoksalnie - poprawić obraz relacji państwo-Kościół po zamordowaniu ks. Popiełuszki? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reżyser.
2023-03-24 21:51:58
miniaturka

Spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich

W dniach od 21 do 23 marca br. w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu (ul. Panny Marii 4), odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich diecezji polskich. Posiedzenie zostało poświęcone powstającemu aktualnie programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce na lata 2023/24.