Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-25 09:11
PS

Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych

W Kościele w Polsce, decyzją Episkopatu, dzień duchowego towarzyszenia osobom skrzywdzonym obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przeżywany będzie 4 marca.

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.

Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Hubert Wiśniewski, koordynator Fundacji Świętego Józefa w Gnieźnie.

Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. Spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony wkrótce na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy” – napisał abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Przygotowane materiały duszpasterskie zostały udostępnione na stronie internetowej wspolnotazezranionymi.pl. Można je pobrać zarówno w formie przygotowanej książeczki, jak i osobno poszczególne jej części, np. tekst homilii, modlitwy wiernych, drogi krzyżowej (Pobierz materiały na DMiP 2022)

Nabożeństwo z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej dostępne jest on-line na stronie tv-trwam.pl oraz http://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/. Apel Jasnogórski bezpośrednio transmitują: Radio Jasna Góra, Radio Fiat, Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.

Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach o godz. 15.00 transmitowana jest w paśmie regionalnym TVP. W tę modlitwę można włączyć się również poprzez transmisję w rozgłośniach katolickich i transmisję on-line na stronie faustyna.pl.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-02-23 10:31:04
miniaturka

Sesja „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce”

Kościół w Polsce czeka jeszcze długa droga w zakresie budowania skutecznego systemu ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami seksualnymi, choć wykonano już tutaj olbrzymią pracę. Wiele doświadczeń Kościoła może być cenną inspiracją dla polityki państwa polskiego w tym zakresie.
2022-02-23 11:28:14
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła spotkanie robocze

W dniach 21-22 lutego br. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski odbyła spotkanie robocze (w formule on-line)
2022-02-25 09:07:16
miniaturka

Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty

W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-02-28 12:52:07
miniaturka

Spotkanie dwóch komisji Konferencji Episkopatu Polski

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisja Wychowania Katolickiego spotkały na omawianiu programu formacyjnego
2022-03-01 09:22:24
miniaturka

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.
2022-03-01 10:12:16
miniaturka

Polonia solidarna z Ukrainą

Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Wyspy Kanaryjskie - polska społeczność na całym świecie pomaga Ukrainie. Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas z Ukrainy. "W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz".