Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-07 19:54
Małgorzata Strzelec

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Mikstat: Podczas Mszy św. w intencji strażaków ks. kan. Andrzej Grabański życzył im, by dobro, które niosą innym wyzwalało się i gościło w ich domach rodzinnych.

Dzień Strażaka w mikstackiej parafii
Autor/źródło: Jacek Sikora

4 maja  w Kościele katolickim  obchodziliśmy  wspomnienie św. Floriana męczennika. Patronuje osobom, których praca zawodowa bądź posługa związana jest z ogniem, a więc m.in. hutnikom, kowalom,  kominiarzom, strażakom.

Jest już tradycją w mikstackiej  parafii, że w tym dniu sprawowana jest Msza święta w intencji strażaków i ich rodzin.

Druhny i druhowie OSP Mikstat zgromadzili się w strażnicy skąd wraz z pocztem sztandarowym przeszli do kościoła. Przybyli tu także strażacy z Kaliszkowic Kaliskich.

Przy ołtarzu stanęło w tym dniu czterech kapłanów.  Koncelebrze  przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który  modlił się w intencji strażaków z Mikstatu i Komorowa oraz ich rodzin, zaś  współcelebransi ks. kan. Andrzej Grabański, ks. kan. Grzegorz Ignor i ks. kan. Grzegorz Klapa prosili o radość wieczną dla druhów strażaków, których Pan w ostatnim czasie powołał do siebie.

Słowa rozważania skierował do zebranych w mikstackiej farze ks. kan. Andrzej Grabański.  Rozpoczynając zaznaczył, że chce się w nim odnieść do słów umieszczonych na sztandarach strażaków: „ Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Podzielił homilię na dwie części. W pierwszej odnosząc się do hasła   „Bogu na chwałę”  nawiązał do słów św. Pawła i pytał, czy pomyśleliśmy o tym, że jesteśmy dziećmi Boga. Ks. kanonik zaakcentował, że jeżeli jesteśmy dziećmi Boga, to powinniśmy być przy Bogu, powinniśmy być podobni do Boga.  Podkreślił, że jeżeli jesteśmy dziećmi Boga to powinniśmy z Nim przebywać, jemu służyć i być posłuszni. Jak zaakcentował ks. kan. Andrzej gdy będziemy wypełniali to czego Bóg od nas oczekuje będziemy żołnierzami Boga, będziemy wzorem. Kontynuując kaznodzieja przywołał słowa z Ewangelii „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” i zaznaczył, że zawarta jest w nich wskazanie jakie dobro mamy wybrać. Jako dzieci Boga mamy wybierać to co jest dobre w oczach Boga. W dalszej części homilii ks. kan. Andrzej rozważał słowa „ Ludziom na pożytek”. Podkreślił, że to Bóg wybrał strażaków do tej służby ludziom i usposobił ich do niej. Dalej pytał druhny i druhów, czy gdy biegną lub jadą samochodem na akcję, czy myślą o Panu Bogu. Kaznodzieja skierował do nich słowa podziękowania za ich nieustanną gotowość do tego, by służyć innym. Kontynuując refleksję ks. kan. Andrzej zastanawiał się nad przyszłością straży. Zwrócił uwagę na potrzebę otoczenia młodych, którzy wstępują w szeregi strażaków opieką. Podkreślił potrzebę dzielenia się z nimi swoim doświadczeniem. Życzył strażakom, by ich powołanie przekładało się na ich życie rodzinne, by nie musieli zbyt często wyjeżdżać do pożarów czy wypadków.  Wiele słów podziękowań i uznania dla posługi strażaków zostało wypowiedzianych w tej homilii. Myślę, że do słów podziękowań dla druhów strażaków wypowiedzianych przez ks. kan. Andrzeja dołącza się cała społeczność Mikstatu i  Komorowa.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. proboszcz poświęcił medaliki ze św. Florianem. Otrzymali je strażacy. Niech ich patron czuwa nad nimi i oręduje we wszystkich ich potrzebach i ich bliskich przed Bożym tronem.

Dodam, że przed Eucharystią delegacja  strażaków udała  się na groby druhów, którzy współtworzyli karty historii OSP, a których Pan powołał już do ojczyzny niebieskiej. Zapalone znicze były symbolem ich pamięci.  

Tegoroczne Święto Strażaków przeżywane było w cieniu pandemii. Zazwyczaj w tym dniu kościół wypełniony był wiernymi. W tym roku mogło być ich znacznie mniej ze względu na obostrzenia. We Mszy św. w intencji strażaków uczestniczyli przedstawiciele władz: Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Dybul.

Po Mszy Świętej druhowie udali się do strażnicy. Po zawierzeniu swej posługi Bogu przyszedł czas na radosne świętowanie. Czas ten był także czasem czuwania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy rozlegnie się głos syreny wzywający do akcji… Na szczęście tego dnia nad miastem nie rozległ się sygnał strażackiej syreny.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-07 15:29:50
miniaturka

Kard. Zen wzywa do modlitwy i wynagrodzenia za „błogosławieństwo” par homoseksualnych

Biskup senior Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun wezwał do uczynienia z 10 maja „międzynarodowego dnia modlitwy i wynagrodzenia za wszystkie zniewagi i działania bluźniercze, popełnione przez duszpasterzy Kościoła niemieckiego, którzy zeszli z [właściwej] drogi”.
2021-05-07 16:23:28
miniaturka

Św. Ignacy poprosiłby dzisiejszych jezuitów, by stali się bardziej katoliccy

Rok Ignacjański będzie owocny, jeśli przeżyjemy odnowę i poczujemy się bardziej skoncentrowani na Chrystusie – mówi Pascal Calu SJ. Belgijski jezuita koordynuje Rok Jubileuszowy św. Ignacego, który potrwa od 20 maja 2021 r. do 31 lipca 2022 roku.
2021-05-07 17:02:25
miniaturka

SKOK rozpoczął współpracę z brazylijską unią kredytową SICREDI

Rozpoczęła się współpraca między SKOK im. Chmielewskiego z Lublina a SICREDI Centro Sul z Parany. W spotkaniu Kasy Krajowej, SICREDI, SKOK im. Chmielewskiego oraz SICREDI Centro Sul wziął udział m.in. ambasador RP w Brazylii Jakub Skiba.
2021-05-08 00:12:02
miniaturka

Papież modli się za cierpiącą ludność Indii

Najpoważniejszy kryzys związany z pandemią ma obecnie miejsce w Indiach - zarówno ze względu na skalę problemu, jak i na ogromne braki służby zdrowia. Ten wielki kraj pozostaje w myślach i modlitwie Ojca Świętego - o czym zapewnia w telegramie do arcybiskupa Bombaju
2021-05-08 00:13:30
miniaturka

Długa tradycja szczepień inicjowanych przez papieży

Tradycja szczepień inicjowanych przez papieży sięga 200 lat. Zapoczątkował ją w 1822 roku Papież Pius VII promując obowiązkowe szczepienia przeciwko ospie wietrznej na terenie Państwa Kościelnego.
2021-05-08 00:16:37
miniaturka

Heroiczna zakonnica z Birmy: zabijcie mnie, ale nie ludzi

„Zabijcie mnie, ale nie zabijajcie ludzi” – to tytuł książkowego wywiadu z s. Ann Rose Nu Tawng. Dwa miesiące temu jej zdjęcie obiegło cały świat i stało się symbolem pokojowych protestów przeciwko wojskowemu reżimowi w Birmie.