Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-19 15:15
Małgorzata Strzelec / ks. Grzegorz Klapa

Rozpoczęcie cyklu spotkań ze św. Zygmuntem Felińskim w Mikstacie

17 października w Mikstacie w kaplicy Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi odbyło się spotkanie modlitewne dla osób pragnących bliżej poznać życie ich założyciela – św. Abpa Zygmunta Felińskiego.

Spotkanie ze św.Zygmuntem Felińskim w Mikstacie
Autor/źródło: s. Ewa Szczutkowska

Z inicjatywy s. Ewy – przełożonej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mikstacie  17 października  rozpoczął się cykl spotkań ze Świętym abp. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim. Duchowe córki Świętego Założyciela posługują od ponad dziewięćdziesięciu lat w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Obecnie siostry prowadzą świetlicę środowiskową, katechizują dzieci, dbają o wystrój kościoła.

Celem  zainicjowanych  spotkań jest pochylanie się nad postacią  św. Zygmunta Szczęsnego, poznawanie Jego charyzmatów, jego duchowości, a także wspólna modlitwa. Zadania tego podjął się ks. kan. Grzegorz Klapa. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się Eucharystią. Rozpoczynając homilię ks. kan. Grzegorz przywołał słowa św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego: „Strzeżcie praw Kościoła Świętego, pilnujcie gorliwie tej świętej wiary naszej; przeciwnościami nie zrażajcie się. (...) Jeżeliby was kto namawiał do takiego czynu, którego popełnić się nie godzi bez uchybienia prawom Bożym i prawom Kościoła, odpowiadajcie każdy: Non possumus. (...) Kochajcie się wzajem, żyjcie w jedności i miłości, wspomagajcie się w modlitwie i pracy, módlcie się jedni za drugich”. Kontynuując rozważanie ks. kanonik przybliżył zebranym koleje życia założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Co warto podkreślić, życie to było naznaczone wieloma trudnymi doświadczeniami, które św. Zygmunt Szczęsny Feliński przyjmował z niezwykłą pokorą, pełniąc wolę Bożą. Ojciec Święty Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 roku ogłosił Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego błogosławionym, a 11 października 2009 roku Ojciec Święty Benedykt XVI - Świętym. Kończąc homilię ks. kan. przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które w zasadzie ujmują istotę cichego, pokornego, ale jakże owocnego życia Arcybiskupa: „Wstąpcie do katedry, zejdźcie do podziemi, tam leży człowiek, o którym mówiono, że przegrał, a to jest zwycięzca”.

Mszę Świętą zakończyło nabożeństwo przed wystawionymi relikwiami św. Zygmunta Felińskiego. Rozpoczęła je modlitwa do Bożej Opatrzności, po której odmówiona została Nowenna ku czci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Był także czas na osobistą modlitwę w intencjach, które uczestnicy spotkania noszą w swoich sercach. Następnie zebrani oddali cześć relikwiom Świętego Arcybiskupa.

Ks. kan. zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie, które odbędzie się 17 listopada o godz. 19:00. 17 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Co miesiąc, właśnie siedemnastego, mają odbywać się spotkania ze Świętym Założycielem u sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mikstacie.

Po nabożeństwie siostry przygotowały poczęstunek. Nadszedł czas spotkania przy stole i dzielenia się refleksjami…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-19 12:25:04
miniaturka

"Wiara a kryzys demokracji liberalnej" - społeczna debata "Dziedzińca Dialogu"

O miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, fundamentalnych wartościach w państwie liberalnym i granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę dyskutowali uczestnicy trzeciej debaty "Dziedzińca Dialogu".
2017-10-19 12:55:13
miniaturka

Redakcja „Tygodnika Powszechnego”: ubolewamy i przepraszamy Księdza Prymasa

„Ubolewamy więc i przepraszamy Księdza Prymasa, że okładkowy tytuł naraził go na tak małoduszne ataki” – piszą redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” w oświadczeniu, do którego dotarła Katolicka Agencja Informacyjna.
2017-10-19 13:24:38
miniaturka

"Czy istnieje katolicka spółdzielczość?" - Civitas Christiana zaprasza na spotkanie

O tym, czy istnieje katolicka spółdzielczość, a jeśli tak, w jaki sposób i przez kogo w Polsce jest realizowana - to tematy spotkania organizowanego w Warszawie 26 października przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
2017-10-19 14:01:30
miniaturka
play

Edukacja seksualna i gender. Fakty i mity

O niepokojących zmianach kulturowych w obszarze edukacji i rodziny oraz o tym jak można się przed nimi bronić mówili w Salve TV Sylwia Zborowska i Paweł Kwaśniak z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
2017-10-19 14:28:58
miniaturka

Sekretarz Episkopatu: módlmy się o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki

Do modlitwy o kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zachęca sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Dziś przypada 33. rocznica zamordowania ks. Jerzego przez funkcjonariuszy SB.
2017-10-19 14:55:28
miniaturka

KUL - sympozjum w 30. rocznicę śmierci ks. prof. Franciszka Blachnickiego

Ruch Światło-Życie, przestrzenie posoborowej odnowy Kościoła i myśl teologiczno-pastoralna ks. Franciszka Blachnickiego to główne tematy sympozjum, które odbędzie się 21 października w Centrum Transferu Wiedzy KUL.