Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-14 06:39
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Nabożeństwo Fatimskie w mikstackiej wspólnocie parafialnej

Kolejny raz słowa zachęty do modlitwy różańcowej usłyszeli w Mikstacie (diecezja kaliska) uczestnicy ostatniego w tym roku nabożeństwa fatimskiego.

Nabożeństwo fatimskie w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Tak jak każdego 13. od maja,  w październikowy wieczór mikstacka świątynia wypełniła się o godz. 20:00 wiernymi, którzy przybyli na ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Piękne duchowo było te kolejne sześć spotkań modlitewnych podczas których, pochylaliśmy się nad treścią poszczególnych objawień. Był to dla nas czas refleksji, ale przede wszystkim modlitwy różańcowej, tej o którą w czasie objawień prosiła Maryja.

Październikowemu nabożeństwu fatimskiemu przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, natomiast ks. wikariusz Krzysztof Lipiński  posługiwał w konfesjonale.

W atmosferę ostatniego objawienia fatimskiego wprowadził nas film „Cud słońca”. Przy pięknie ozdobionej figurze Matki Bożej Fatimskiej ustawionej tym razem nieopodal ołtarza pojawili się także trzej pastuszkowie. W postacie te wcieliło się troje dzieci z naszej parafii, które po zakończeniu trzeciej tajemnicy różańca rozniosły zebranym w kościele światło odpalane od świecy jubileuszowej.

Podczas różańca fatimskiego rozważane były tajemnice bolesne. W pierwszej tajemnicy bolesnej modlitwą w  sposób szczególny objęliśmy papieża Franciszka. Rozważanie każdej tajemnicy zakończone  było postanowieniem. To po pierwszej tajemnicy zawarte zostało w słowach: „W chwilach samotności, niezrozumienia przez ludzi będę łączył się z Jezusem i ofiarował swoje cierpienia dla zbawienia świata”.  Trudne, ale ważne dla naszego duchowego rozwoju postanowienie wybrzmiało po rozważaniu drugiej tajemnicy bolesnej. Zachęcało ono zebranych, by za przykładem Jezusa przyjmowali cierpienia w milczeniu oraz troszczyli się o czystość duszy i ciała.

W kolejnej tajemnicy polecaliśmy tych, którym zostało powierzone kierownictwo w  porządku religijnym bądź świeckim. Po tej tajemnicy popłynęły do zebranych słowa zachęty, by przyjmowali wszystkie cierpienia w duchu wynagrodzenia za grzechy swoje i bliźnich. Po czwartej tajemnicy wybrzmiały następujące słowa postanowienia: „ Na wzór Jezusa będę kochał i niósł swój codzienny krzyż, którym mnie obdarował Pan. Każdy nowy dzień będę rozpoczynał znakiem krzyża świętego. Rozważając piątą tajemnicę uczestniczący w nabożeństwie usłyszeli słowa zachęty do tego, by zaprosili Maryję do swego życia i rozmawiali z Nią codziennie jak z mamą.  W tej tajemnicy polecaliśmy te osoby, które modlitwy najbardziej potrzebują oraz modliliśmy się  za tę  osobę, którą Pan jako pierwszą powoła do siebie. Prosiliśmy także o łaskę dobrej śmierci.

Po zakończeniu modlitwy różańcowej za krzyżem i figurą Matki Boże Fatimskiej ze śpiewem na ustach, z płonącymi lampionami wyruszyliśmy w procesji wokół kościoła. Po powrocie procesji do kościoła w łączności duchowej z Jasną Górą zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Ku niebu popłynęły słowa: Maryjo: jestem, pamiętam, czuwam.

W ten wieczór, w sto lat po szóstym objawieniu w Fatimie, gdy Maryja powiedziała: „Jestem Matką Boską Różańcową” licznie zgromadziliśmy się w  parafialnym mikstackim wieczerniku. Będziemy trwać na modlitwie różańcowej w kolejnych miesiącach w pierwsze soboty w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha do kwietnia 2018 roku. A potem od maja rozpoczniemy kolejne spotkania z Matką Bożą Fatimską…
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-13 18:17:15
miniaturka

Diecezja Gliwicka: poświęcenie kościoła w Lisowie

Biskup Gliwicki Jan Kopiec dokonał dziś poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Lisowie.
2017-10-13 18:56:13
miniaturka

„Starałem się zrozumieć człowieka” – książka o kardynale Henryku Gulbinowiczu

W 94 rocznicę urodzin ks. kardynała Henryka Gulbinowicza ukazała się książka Waldemara Niedźwieckiego pt. "Kardynał Henryk Gulbinowicz. Starałem się zrozumieć człowieka".
2017-10-13 20:35:50
miniaturka

Wybory 377 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podczas 377 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Lublinie, dokonano wyborów do poszczególnych gremiów.
2017-10-14 08:48:07
miniaturka

Watykan: 100-lecie ostatniego objawienia w Fatimie

Wczoraj przypadała setna rocznica ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie w 1917 r. Specjalne uroczystości na zakończenie fatimskiego jubileuszu miały też miejsce w Watykanie.
2017-10-14 08:55:26
miniaturka

Bp Rakoczy: w roku jubileuszu wielu przyjęło fatimskie przesłanie jako swoje

„Czas świętowania obfitował w dobroć Bożą. Wielu z nas lepiej zrozumiało fatimskie przesłanie i przyjęło jej jako swoje” – podsumował bp senior Tadeusz Rakoczy, który wczoraj przewodniczył w kościele na bielskich Obszarach ostatniemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu.
2017-10-14 09:29:54
miniaturka

Czechy: Święcenia biskupie w Ołomuńcu

Dziś w Katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach miały miejsce uroczystości święceń biskupich.