W wyznaczonych kościołach stacyjnych, w 22 diecezjach, wzdłuż wszystkich granic Polski zbiorą się wierni, aby zanosić do Boga prośby w intencji Ojczyzny i świata. Po wspólnej Eucharystii, wyruszą do miejsc modlitwy położonych w strefie nadgranicznej, aby dokładnie o g. 14 rozpocząć rozważanie wszystkich tajemnic różańca.
W tym wielkim dziele modlitewnym bierze udział diecezja legnicka, położona na styku dwóch granic – niemieckiej i czeskiej. Koordynatorem przygotowań do tej modlitwy biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mianował ks. Roberta Bielawskiego.
Jak podkreślił ks. Bielawski, „ta modlitwa zjednoczy wielu Polaków, którzy będą prosić Boga o łaski dla naszej Ojczyzny i dla świata. Jest to modlitwa bardzo potrzebna, zwłaszcza w kontekście zagrożeń, islamizacji Europy, laicyzacji naszego życia, czy odchodzenia młodych od Kościoła. To również nasza odpowiedź na wezwanie Maryi z Fatimy, nasze wynagrodzenie Jej Niepokalanemu Sercu”.
W całej Polsce scenariusz tej modlitwy jest podobny. W kościołach stacyjnych, wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych, wierni gromadzić się będą od godziny 10,30. Przewidziana jest katecheza i modlitwa wprowadzająca, następnie wspólna Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Po tym przygotowaniu wierni wyruszą z kościołów do wyznaczonych miejsc modlitwy, gdzie odmawiany będzie różaniec, dokładnie o g. 14,00.
Jak dodaje ks. Bielawski, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyznaczył 17 kościołów stacyjnych, których lista znajduje się na stronie internetowej diecezji legnickiej. Ponadto, aby usprawnić udział wiernych z całej diecezji, poszczególne dekanaty zostały przydzielone do jednego z kościołów stacyjnych.
Ks. Robert apeluje też o zgłaszanie się wolontariuszy do duszpasterzy poszczególnych kościołów stacyjnych. „Ich rola jest bardzo ważna w całej organizacji tego spotkania. Wolontariusze mogą pomóc w rejestracji uczestników, w prowadzeniu modlitwy, a zwłaszcza mają wskazywać drogę do miejsca odmawiania różańca, dbać mają również o bezpieczeństwo uczestników spotkania” – podkreśla ks. Robert.
„Z racji tego, że nie wszyscy będą mogli pojechać do wyznaczonych miejsc modlitwy, zachęcamy księży proboszczów do zorganizowania takich spotkań modlitewnych w swoich kościołach parafialnych. To będzie okazja do duchowej łączności ze wszystkimi modlącymi się w całej Polsce” – dodaje ks. Bielawski.
Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.rozaniecdogranic.pl a także na stronie diecezji legnickiej www.diecezja.legnica.pl/rozaniecdogranic Więcej informacji znajdziemy również na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm
Kościoły stacyjne w diecezji legnickiej:
1. Bogatynia – kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe
2. Bogatynia – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła
3. Chełmsko Śląskie – kościół św. Rodziny
4. Działoszyn – kościół św. Bartłomieja
5. Grabiszyce – kościół św. Antoniego Padewskiego
6. Karpacz – kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
7. Kowary – kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny
8. Lubawka – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
9. Opawa – kościół św. Jadwigi Śląskiej
10. Pieńsk – kościół św. Franciszka z Asyżu
11. Radomierzyce – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła
12. Szklarska Poręba – kościół Bożego Ciała
13. Szklarska Poręba – kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe
14. Świeradów Zdrój – kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
15. Świeradów Zdrój – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
16. Zgorzelec – kościół św. Józefa Robotnika
17. Zawidów – kościół św. Józefa Rzemieślnika
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: