Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-04 13:05
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordzinik

Mikstaczanie na pielgrzymim szlaku… Gniezno- Lednica- Tulce

„Idź i kochaj’ - z takim przesłaniem i posłaniem powrócili mikstaccy parafianie z sobotniego pielgrzymiego szlaku

Na pielgrzymim szlaku-Pola Lednickie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Już o szóstej rano wyruszyli mikstaccy parafianie  2 września pod duchową opieką ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka na pielgrzymi szlak. Głównym cele naszej pielgrzymki był udział w Lednicy Seniora. W drodze na Lednicę zatrzymaliśmy się w Gnieźnie, gdzie nawiedziliśmy katedrę. Przewodnik zapoznał nas z historią katedry, pokazał najważniejsze kaplice. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy konfesji św. Wojciecha. Obejrzeliśmy także słynne Gnieźnieńskie Drzwi. Zapoznaliśmy się na ich podstawie z etapami życia św. Wojciecha. Swoimi wspomnieniami z pobytu w miejscu narodzin św. Wojciecha podzielił się z nami ks. proboszcz.

Z Gniezna pojechaliśmy na Pola Lednickie, gdzie odbywało się spotkanie seniorów. W tym roku jego hasłem przewodnim były słowa „ Idź i kochaj”. Spotkanie na Lednicy rozpoczęło się gimnastyką. Punktualnie o godz. 12:00 włączyliśmy się w modlitwę Anioł Pański.

O godz. 12:45 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Michał Janocha, który także wygłosił homilię. Podkreślił w niej, że poprzez chrzest staliśmy się ludźmi wolnymi. Nawiązując do symboliki wagi, że gdy jej szale znajdują się na jednakowym poziomie wszystko w życiu może się wydarzyć. Od decyzji człowieka, od jego wyborów zależy w którą stronę przechyla się jej szale. Ks. biskup podkreślił, że człowiek stawiany jest nieustannie w sytuacjach wyboru miedzy prawdziwym dobrem, dobrem pozornym, które często podawane jest człowiekowi w pięknym opakowaniu. W dalszej części homilii ks. bp rozważał znaczenie trzech słów: rozwaga, uwaga, odwaga, podkreślając ich znaczenie w kontekście rozwoju duchowego człowieka. Ks. Biskup podkreślił, że człowiek współczesny ma wiele problemów ze skupieniem uwagi na tym, Który  jest w życiu najważniejszy. Przywołał przykład Matki Teresy z Kalkuty, która potrafiła skoncentrować swoją uwagę na tym co działo się w jej życiu w konkretnym momencie. Podkreślił, że na tym właśnie polega „ tajemnica świętości”. Ks. biskup zachęcał zebranych, rozwagę, uwagę i odwagę prosili Matkę Bożą. Po Eucharystii był czas na posiłek i chwilę odpoczynku. W godzinie miłosierdzia odśpiewana została Koronka do Miłosierdzia Bożego. W popołudniowej części spotkania Lednicy Seniora uczestniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas odprawiania Koronki młodzież wniosła obraz Jezusa Miłosiernego. Następnie zostały zaprezentowane dwie inscenizacje biblijne: „Rola Maryi – Maryja wyprowadza nas z ukrycia”   oraz  „Ty jesteś Zacheuszem – Pragnij i zaryzykuj”.   Siostry zakonne w geście rozesłania wykonując na czole uczestników spotkania znak krzyż wypowiadały słowa: Idź i kochaj. Podczas modlitewnego spotkania pod Bramę III Tysiąclecia została przyniesiona figura Matki Bożej Fatimskiej, obraz Czarnej Madonny oraz pusta rama. Podczas wprowadzania figury i obrazu ku niebu popłynęła modlitwa różańcowa. Na Legnickie Pola przybyli także przedstawiciele Wspólnoty Betlejem. Złożone przez nich świadectwa nawrócenia i spotkania z Jezusem zrobiły na zebranych wielki wrażenie.

Cisza zapanowała na Lednickich Polach, gdy nadszedł  czas adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym  Sakramencie. Przed  wystawionym Najświętszym Sakramentem został odczytany uroczysty Akt odnowienia  Wyboru Chrystusa. Warto tu przytoczyć jego słowa: „Panie Jezu Chryste Ciebie wybieram jako mojego Pana i za Apostołem Piotrem powtarzam Ty jesteś Chrystus Syn Boga Zbawiciel. Tobie oddaję swoją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Ty jesteś moją prawdą. Ty jesteś moją drogą, moim życiem i moją miłością teraz i na wieczność”. Wraz z pielgrzymami, którzy tak jak my przybyli na to niezwykłe modlitewne spotkanie przeszliśmy przez Bramę III Tysiąclecia. Zachwyciła nas oprawa muzyczna, przygotowane spektakle i atmosfera wzajemnej życzliwości. Uroczystości na Lednicy zakończyły się tuż po godzinie 18:00. Piękny i przepełniony radością był ten czas spotkania z Jezusem i bliźnimi na Lednickich Polach. Udział w spotkaniu nie był ostatnim etapem naszego pielgrzymowania w tym dniu. Z Lednicy udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej. W drodze do sanktuarium ks. proboszcz przybliżył nam histori jego powstania. Tulecka wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości odpustowych. W świątyni trwał Koncert Wielbienia. W sanktuarium przywitał nas ks. Marian Libera, kustosz tego miejsca. Był czas na chwilę indywidualnej modlitwy – rozmowy  z Matką Bożą, a potem trzeba było wyruszyć  dalszą drogę. Do Mikstatu wróciliśmy około 23:00. Dobrze nam było na tym pielgrzymim szlaku. Uczestnicząc w Lednicy Seniora mogliśmy się przekonać, że Kościół jest wspólnotą, w której jest miejsce dla każdego człowieka.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-04 11:15:31
miniaturka
play

Marcin Zieliński - uwielbienie. Czcijmy Jezusa

1 września 2017 roku w Katedrze warszawsko - praskiej miał miejsce Wieczór Uwielbienia i Mocy Boga. Po liturgii wieczór uwielbienia, połączony z modlitwą o uzdrowienie, poprowadził lider wspólnoty „Głos Pana” ze Skierniewic – Marcin Zieliński.
2017-09-04 11:56:45
miniaturka

Wspomnienie bł. Ignacego Kłopotowskiego i Odpust w Sanktuarium w Loretto

7 września to liturgiczne wspomnienie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego a 10 września - Odpust ku czci Matki Bożej Loretańskiej w Sanktuarium w Loretto.
2017-09-04 12:31:06
miniaturka
play

Życzenia Przewodniczącego KEP na nowy rok szkolny

Do tego, aby powierzyć siebie i swój rozwój Duchowi Świętemu zachęca przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w krótkim słowie skierowanym do uczniów, nauczycieli i wychowawców rozpoczynającym dziś nowy rok szkolny.
2017-09-04 13:08:37
miniaturka

Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do Wolontariatu Syberyjskiego

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przyjmuje zgłoszenia do udziału w Wolontariacie Syberyjskim - nowym projekcie, w ramach którego polscy wolontariusze rozpoczną służbę na Syberii.
2017-09-04 13:39:51
miniaturka

Jędrzejów: rusza jesienny cykl spotkań „Rozgrzej serce przy kominku”

W cysterskim klasztorze w Jędrzejowie rusza jesienna weekendowa seria wykładów i prelekcji teologicznych w piwnicach klasztornych. Pierwsze spotkanie już w piątek 15 września.
2017-09-04 14:18:06
miniaturka

"Różaniec do granic" w archidiecezji krakowskiej

W ponad 60 strefach modlitwy i 24 kościołach stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, 7 października odbędą się modlitwy i nabożeństwa w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Różaniec do granic”.