Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-18 15:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Mikstat: Msza św. w intencji dzieci zakończyła uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha

" W prowadzeniu dzieci do Boga liczy się przede wszystkim Boże błogosławieństwo" mówił ks. B. Kempa podczas Mszy św.sprawowanej w intencji dzieci w sanktuarium u św. Rocha

Msza św. w intencji dzieci
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Piękne duchowo były te ostatnie dni w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Codzienna Msza święta połączona z nowenną  i naukami  rekolekcyjnymi  głoszonymi przez  ks. kan. Bogumiła Kempę. Tak wielu parafian i pielgrzymów gromadziło się w tych dniach w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Tyle przygotowań i można powiedzieć odpust, odpust i już po odpuście. Mamy nadzieję jednak, że ten przedodpustowy  czas przygotowań wyda owoce, przyczyni się do przemiany naszych serc, przybliży nas do Boga, naszego Patrona św. Rocha, ale także naszych bliźnich.

Czas wielkiego świętowania rozpoczął  się procesją z Najświętszym Sakramentem  i relikwiami Świętego Rocha z kościoła farnego do sanktuarium, zakończył jej powrotem. Zanim procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszyła z  sanktuarium do fary wyjątkowo gwarno zrobiło się wokół niego. W dniu uroczystości odpustowych przybyły wraz ze swoimi rodzicami do św. Rocha dzieci. Tu o godz. 18:00 ks. kan. Bogumił Kempa sprawował w ich intencji Mszę święta oraz skierował do wiernych rozważanie. Krótko po rozpoczęciu Eucharystii zaczął padać deszcz. Ksiądz Bogumił zaprosił dzieci, by zgromadziły się przy ołtarzu, bo zostało  nad nim przygotowane zadaszenie. Na początku homilii kaznodzieja powiedział, że pierwszy raz głosi ją w takim towarzystwie. Wyraził radość z obecności tak wielu dzieci w sanktuarium u św. Rocha. Podkreślił, że dzieci przybyły tu po błogosławieństwo, które czyni człowieka szczęśliwym. Wyjaśniając istotę błogosławieństwa powiedział: „ Jeżeli błogosławię, to znaczy życzę komuś dobrze, życzę mu szczęścia. Przyszły tutaj te dzieci, aby mogły dostać Boże szczęście, dlatego tak ważna drodzy rodzice jest wasza obecność tutaj”.  O tym jak ważne jest to, by rodzice błogosławili swoje dzieci mówił kaznodzieja w dalszej części rozważania. Zachęcał, by rodzice jak najczęściej błogosławili swoje dzieci. Dając świadectwo powiedział, że jego rodzice nadal błogosławią go, gdy wraca do domu, bądź z niego wyjeżdża. Stwierdził, że ważne jest to błogosławieństwo, bo uświadamia nam, że tylko  Chrystus może dać nam prawdziwe szczęście.  Nawiązując do postaci  św. Rocha powiedział: „ Ten nasz wspaniały Patron, którego czcimy  już od tylu dni jest tego dowodem. Ten człowiek doświadczył i  cierpienia i złośliwości, doświadczył uwięzienia, doświadczył choroby. Doświadczył tego, że  tak wielu ludzi się od niego odwróciło. A jednak jest błogosławiony, jest szczęśliwy”. W dalszej części rozważania ks. Bogumił zachęcał i prosił rodziców,aby  uczestniczyli z dziećmi we Mszy św.  i pokazywali im jak jest ona ważna. Podkreślił ponadto znaczenie przykładu rodziców i zachęcał, by klękali do modlitwy i uczyli jej swoje dzieci. Kończąc homilię kaznodzieja powiedział: „ Niech Boże błogosławieństwo z tego miejsca, z tego sanktuarium spływa na was, na wasze rodziny, na wszystkie dzieci, także na te nienarodzone, bo widzę że i takie też tu są. Niech Pan Bóg wam wszystkim błogosławi”.  Została odmówiona specjalna modlitwa, a następnie kapłani  udzielali dzieciom indywidualnego błogosławieństwa. Na pamiątkę spotkania u św. Rocha dzieci otrzymały obrazki. Były też i dla nich słodycze.

Jeszcze jedna refleksją chcemy się tutaj podzielić: 13 sierpnia do swego Świętego Rocha przybyły osoby chore, starsze. To im zawdzięczamy często przekaz wiary, tradycji. 16  sierpnia na Msze św. kończącą uroczystości odpustowe przyszły dzieci. W ten sposób zamknęło  się koło przekazu międzypokoleniowego. Od najmłodszych zależy czy przyjmą i przekażą wiarę  w szczególna opiekę nad Mikstatem kolejnym pokoleniom.

Po Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha wyruszyła do fary. Zakończyły się uroczystości odpustowe, ale przecież Pan Jezus i Święty Roch są nadal z nami. Drzwi Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha są codziennie otwarte, bo Ten który pochylał się nad każdym potrzebującym człowiekiem  zaprasza i czeka, byśmy dzielili z nim nasze radości i troski. Wszak jest Patronem codziennych trudnych spraw. Więc zapraszamy słowami piosenki, którą podczas ubiegłorocznej edycji Szkoły Świętego Rocha śpiewały dzieci:

„ Każdy może dziś do Rocha przyjść, On pomoże Ci na pewno”. Więc przychodźmy, jak najczęściej …
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-18 09:51:24
miniaturka

Bp Tadeusz Bronakowski do uczestników Kursu Duszpasterskiego

Słowo bpa Tadeusza Bronakowskiego skierowane do uczestników kursu duszpasterskiego w kapucyńskim Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.
2017-08-18 11:32:14
miniaturka

Kuźnia Raciborska: obchody 25. rocznicy wielkiego pożaru

Dziś, 18 sierpnia w Kuźni Raciborskiej odbywają się obchody upamiętniające 25. rocznicę największego pożaru lasu, jaki miał miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Mszę św. odprawił biskup gliwicki Jan Kopiec.
2017-08-18 11:59:30
miniaturka

Toruń: II Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera

Po raz drugi nowe toruńskie świątynie wypełni muzyka w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA - „Muzyka Nowych Świątyń”. Festiwal rozpocznie się 16 września i potrwa do 15 października.
2017-08-18 12:53:31
miniaturka

Kościół po zamachach w Hiszpanii: niepokój, potępienie i modlitwa

Ojciec Święty jest bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się w Barcelonie – poinformował watykański rzecznik po zamachach w Hiszpanii.
2017-08-18 13:12:27
miniaturka

Prymas Polski włączył się w akcję „Tornister pełen uśmiechów”

Trwa kompletowanie szkolnych wyprawek przed kolejnym rokiem szkolnym. W doroczną akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów” włączył się również i plecaki dla uczniów spakował abp Wojciech Polak.
2017-08-18 13:38:27
miniaturka

Komunikat KEP na 300. rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Częstochowskiej

Polscy biskupi wraz z ojcami paulinami zapraszają 26 sierpnia do wspólnego dziękczynienia podczas głównych uroczystości 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.