Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-16 20:51
Małgorzata Strzelec

Ks. Bp Senior Stanisław Napierała pobłogosławił w Mikstacie zwierzęta

O opiekę św. Rocha nad swoimi zwierzętami prosili zebrani przy sanktuarium wierni, a Ks. Biskup Stanisław Napierała je pobłogosławił...

Obrzęd błogosławieństwa zwierząt
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

16 sierpnia, we wspomnienie narodzin dla nieba św. Rocha odbywają się w Mikstacie uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Święty Roch jest m.in. opiekunem zwierząt domowy. Mikstaccy parafianie wierzą, że to właśnie św. Roch ocalił przed zarazą ich przodków oraz ich zwierzęta. W duchu wdzięczności za ocalenie miasta pobudowali kościół  ku Jego czci. Tu co roku przed bramę prowadzącą do sanktuarium przechodzi niezwykła procesja. Właściciele zwierząt przywożą, przyprowadzają , a czasami przynoszą je, by kiedyś kapłan, a w ostatnich latach Biskup je pobłogosławił. Przychodzą tu ze swoimi zwierzątkami, by prosić św. Rocha o opiekę nad nimi. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się w Mikstacie od ponad trzystu lat.

Nie mogło go zabraknąć także w scenariuszu uroczystości odpustowych A.D. 2017.

Zgodnie z tradycją rozpoczął się on o godz. 9:00. W tym roku przewodniczył mu Biskup Senior Stanisław Napierała. Witając ks. Biskupa ks. kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał Jego zasługi dla rozwoju kultu św. Rocha  w Mikstacie. Podkreślił, że to właśnie ks. Biskup wydał w 2007 roku dekret ustanawiający św. Rocha niebieskim Patronem miasta Mikstat. Ks. kan. podkreślił, że to właśnie dzięki ks. Biskupowi Stanisławowi kościół cmentarny pw. św. Rocha został ustanowiony w 2011 roku Diecezjalnym Sanktuarium. Ponadto ks. kan. przywitał przedstawicieli władz, pielgrzymów.  Szczególnie gorąco przywitał osmioosobową grupę Włochów oraz ks. proboszcza Mariusza Szmajdzińskiego z 30- osobową  grupą pielgrzymów z parafii pw. św. Rocha w Boczkach Chełmońskich.

Następnie rozpoczął się bardzo widowiskowy, ale mający głęboką wymowę obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Poprzedziła go specjalna modlitwa odczytana przez ks. Biskupa Stanisława Napierałę.

Na obrzęd przybyli ze swoimi zwierzątkami nie tylko mikstaccy parafianie, ale pielgrzymi i turyści z najodleglejszych zakątków kraju. W tej przedziwnej procesji, która jak zwykle przechodziła przed bramą prowadzącą do Sanktuarium zobaczyć można było prawie całą Arkę Noego. Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki, a nawet pająk. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Dla niektórych psów właściciele przygotowują specjalne ubranka. Osoby, które przyniosły zwierzątka w klatkach zadbały o to by była ona przyozdobiona. Pewnie były i inne zwierzątka. Wszystkich nie sposób wymienić. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie prze ks. Biskupa i ks. kustosza gołębi, które symbolizują pokój, ale także Ducha Świętego. Była to niezwykle barwna „procesja”, gdyż właściciele zwierząt zadbali o to by,  prezentowały się w tym dniu jak najpiękniej. Warto tu także podkreślić, że żywiołowe komentarze Ks. Biskupa nadały dodatkowego kolorytu tej jedynej i niepowtarzalnej procesji. Bardzo wiele osób przybyło  w ten środowy poranek przed bramę prowadzącą do sanktuarium ze swoimi zwierzątkami, by powierzyć je opiece św. Rocha.

Warto dodać,że  w grudniu 2015 uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt  w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-16 18:58:42
miniaturka

Belgia: spór o eutanazję w zakonnych szpitalach

Zgoda na przeprowadzanie eutanazji w placówkach Braci Miłosierdzia to konsekwencja silnej sekularyzacji belgijskiego katolicyzmu – uważa generał tego zgromadzenia ks. Rene Stockman, który sam jest Belgiem.
2017-08-16 19:43:44
miniaturka

Triduum maryjne w Bolesławcu

W dniach 13-15 sierpnia w bolesławieckiej Bazylice maryjnej trwały uroczystości odpustowe ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
2017-08-16 20:55:41
miniaturka

PZU spieszy na pomoc poszkodowanym

Ponad 22 tys. szkód zgłosili dotychczas do PZU poszkodowani klienci po ostatnich nawałnicach. Firma szacuje, że liczba szkód przekroczy znacznie 30 tys. Ubezpieczyciel wysłał cztery mobilne biura PZU Pomoc do miejscowości dotkniętych nawałnicami.
2017-08-17 08:34:09
miniaturka

Patriarchat Moskiewski o zbliżającej się wizycie kard. Parolina

Powołując się na wypowiedź kard. Parolina o jego nadchodzącej wizycie w Rosji, ks. Igumnow potwierdził stanowisko, że sprawa przyjazdu Papieża Franciszka do tego kraju nie będzie poruszana.
2017-08-17 09:11:48
miniaturka

Kenia: Kościół wzywa do zaprzestania przemocy po wyborach

Hierarchowie wezwali wszystkich polityków do dbałości o zaprowadzenie pokoju oraz jedności w narodzie.
2017-08-17 09:36:00
miniaturka

XXV Diecezjalna i 371 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

17 sierpnia obchodzona jest Uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej. W tym dniu wyruszyła Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.