Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-06 21:22
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: kto słucha Pana Jezusa wygrywa życie

– Kto słucha Pana Jezusa nigdy nie przegrywa. Taki człowiek wygrywa życie doczesne, ale i wieczne – mówił bp Edward Janiak w parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski odprawił sumę odpustową ku czci Matki Bożej Śnieżnej.

W słowach powitania ks. kan. Ryszard Muszyński podkreślał, że biskup przybył, do parafii, aby wiernych umocnić w wierze. - To dla nas niezwykle ważna chwila, bo wciąż potrzebujemy umocnienia w procesie dojrzewania do wspólnoty doskonałej, do wspólnoty świętych – powiedział proboszcz.

W homilii bp Janiak odwołując się do dzisiejszej Ewangelii o przemienieniu na górze Tabor wskazał, że Pan Bóg prosi człowieka, aby słuchał Jego Syna. – Kto słucha Pana Jezusa nigdy nie przegrywa. Taki człowiek wygrywa życie doczesne, ale i wieczne – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że nauka Jezusa jest bezkonkurencyjna. - Jesteśmy świadkami ciągłej walki z Kościołem Jezusa, z ludźmi, którzy są Jego świadkami, z misjonarzami, których zabija się. Nauka Jezusa, mimo że ciągle się ją zwalcza, niekiedy ośmiesza, pogardza nią, jest zawsze żywa. Kto słucha Chrystusa ten jest na dobrej drodze – podkreślił kaznodzieja.

Ubolewał, że we współczesnych czasach w Europie i na świecie chce usunąć się Boga z życia publicznego. - Niektórzy mówią, że dzięki rodzinom i świętej tradycji Polska jest przykładem dla innych w sprawach wiary – mówił biskup kaliski.

Przekonywał, że rodzina jest bardzo ważna dla Kościoła. - Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek rodzi się, wzrasta, kształtuje swój charakter i odchodzi na wieczność. Widzimy jakie są obecnie zakusy na ludzi starych. Na Zachodzie dopuszcza się eutanazję. Musimy pamiętać, że ojciec i matka po Bogu są najważniejszymi osobami – powiedział hierarcha.

Wskazywał, że Jan Paweł II wielokrotnie wspominał jak wiele wyniósł z rodzinnego domu. Mówił, że ojciec był dla niego przykładem modlitwy i to go prowadziło do Boga i Najświętszej Maryi Panny.

Zachęcał wiernych do modlitwy różańcowej. – W każdej potrzebie zwracajmy się do Matki Najświętszej. Ona wie, co jest nam potrzebne, ale tak jak w objawieniu fatimskim zachęca do modlitwy różańcem świętym. Ważne jest, abyśmy w swoim życiu byli odważnymi świadkami Chrystusa i z ufnością polecali się Maryi – zaznaczył bp Janiak.

Uroczystość zakończyły odmówienie litanii do Najświętszej Maryi Panny, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.Podczas Mszy św. zagrała orkiestra dęta z Żerkowa.

Starygród od poł. XIII w. do początku XV stulecia należał do benedyktynów lubińskich. Później stanowił własność różnych, często zmieniających się rodzin szlacheckich. Kiedy zbudowano we wsi pierwszy kościół nie wiadomo. Jego proboszcz po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych w 1421 r. Kościół nosił wówczas wezwanie św. Wojciecha, a później dodano mu drugie – św. Marii Magdaleny. W XVII w. uległ zniszczeniu i na jego miejscu wystawiona została w 1668 r. nowa drewniana świątynia. Podczas konsekracji kościół otrzymał wezwanie Oczyszczenia NMP, a ołtarz główny dedykowano Matce Bożej Śnieżnej. Od 2000 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Ryszard Muszyński.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-06 17:45:05
miniaturka

Góra św. Anny: Pielgrzymka motocyklistów i ich rodzin

Kilka tysięcy motocyklistów zebrało się na Górze św. Anny na wspólnej modlitwie. Przybyli nie tylko z Polski, ale także m.in. z Czech i Niemiec. Eucharystii w intencji pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.
2017-08-06 18:42:41
miniaturka

Franciszek do azjatyckiej młodzieży

Uroczystą Mszą sprawowaną na lotnisku wojskowym w Yogyakarcie, na wyspie Jawa, zakończyły się 7. Azjatyckie Dni Młodzieży. Z tej okazji Papież skierował do młodych krótkie przesłanie.
2017-08-06 18:59:21
miniaturka

Mija rok od mianowania abp. Pennacchio nuncjuszem apostolskim w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. – w dniu swoich imienin.
2017-08-06 22:17:37
miniaturka

Wielkopolski Zjazd Straży Grobu Pańskiego w Wielowsi

Ks. biskup Stanisław Napierała przewodniczył sumie odpustowej w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielowsi. Uroczystość połączono z II Wielkopolskim Zjazdem Straży Grobu Pańskiego.
2017-08-07 08:18:51
miniaturka

Ojciec Święty do wiernych w Peru

Papież skierował do Peruwiańczyków wideoprzesłanie, w którym zachęca do budowania jedności oraz kroczenia naprzód z nadzieją, na wzór świętych tego narodu.
2017-08-07 08:37:30
miniaturka

Papież o bł. abp. Romero: obrońca Kościoła i godności człowieka

Bł. Oscar Arnulfo Romero był wybitnym biskupem oraz świadkiem Ewangelii, obrońcą Kościoła i godności człowieka – podkreśla Papież z okazji 100. rocznicy urodzin salwadorskiego męczennika, która przypadnie 15 sierpnia.