Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-03 22:12
Małgorzata Strzelec

Skuteczni Święci seria Edycji Świętego Pawła. W niej … Święty Roch

Święty Roch- skutecznym Świętym? Może powie ktoś modliłem się za Jego wstawiennictwem, nie otrzymałem tego o co prosiłem? A może niewłaściwie rozumiemy skuteczność. Może to o co prosiliśmy nie było zgodne z wolą Bożą?

Okładka książki Święty Roch
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Skuteczni Święci Edycji Świętego Pawła to ciekawa propozycja dla każdego kto szuka pomocy, inspiracji, kto chce wzbogacić swoją wiedzę o mniej lub bardziej znanych Świętych, o tych którzy żyli przed wiekami i tych, których  świadkami życia być może byliśmy. To seria dla tych, którzy szukają modlitw, który mają im pomóc nawiązać bliższe relacje z Bogiem za wstawiennictwem Świętych. To wreszcie seria dla tych, którzy chcą za pośrednictwem Świętych  przedstawiać Bogu swoje prośby, podziękowania, radości i troski, ale czasami brakuje im słów, by to uczynić.

Dotychczas w serii Skuteczni Święci ukazało się 20 książeczek. Mają poręczny format, a na okładce oprócz tytułu serii, tytułu książeczki,  intrygujący i zachęcający do sięgnięcia podtytuł „ Więcej niż modlitewnik”. Dzięki serii Skuteczni Święci  możemy poznać bliżej postacie Świętych: Józefa, Krzysztofa, Antoniego, Rocha, Ojca Pio, Matkę Teresę, Jana Pawła II, Ritę, Świętą Faustynę,  Świętego Charbela, Judę Tadeusza, Dymfnę, Ekspedyta, Peregryna, Pawła, św. Annę, Filomenę, św. Gabriela, Małą Arabkę  i bł. Jakuba Alberione.

Z tej serii chciałabym zaprezentować bliżej książeczkę zatytułowana „ Święty Roch”. Dlaczego właśnie tę? Powodów jest kilka. Święty Roch jest patronem pielgrzymów. W miesiącu sierpniu z różnych zakątków naszego kraju zmierzają do Matki Bożej pielgrzymi, którym patronuje św. Roch, który sam jak możemy przeczytać w książeczce był wielkim czcicielem Matki Bożej. Tę wielką miłość do Matki Bożej przekazała Mu jego matka. Ponadto to właśnie w sierpniu dzień po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , 16 sierpnia wspomina się w Kościele Świętego Rocha. Świętemu Rochowi poświęcone są w naszym kraju liczne kościoły i kaplice. W dniu wspomnienia Świętego Rocha, bądź w niedzielę po nim wiele parafii przeżywa uroczystości odpustowe ku czci tego patrona. Prezentowana książeczka może pomóc w poznaniu postaci patrona. Poznając koleje jego życia staje się on nam bliższy  i okazuje się, że mimo, iż przed stuleciami postrzegany był przede wszystkim jako patron chroniący od „morowego powietrza” to jest on patronem codziennych trudnych spraw? Dlaczego? Bo jego życie, jak możemy się przekonać czytając pierwszą część książeczki  naznaczone było cierpieniem, trudnymi doświadczeniami. Poznał ból rozstania z najbliższymi, samotność, odrzucenie, niesłuszne oskarżenie, w wyniku którego znalazł się w więzieniu. Wszystkie te trudne doświadczenia przyjmował z niezwykłą cierpliwością i pokorą. Jak wspomniano jest m.in. patronem pielgrzymów, gdyż po śmierci rodziców wyruszył do Rzymu. Na pielgrzymim szlaku pochylał się nad potrzebującymi pomocy, zwłaszcza nad zarażonymi dżumą. Otrzymał od Boga dar uzdrawiania, ale także sam doświadczył szczególnej opieki z nieba. Uzdrawiał nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Żył zaledwie 32 lata służąc Bogu  w ludziach potrzebujących pomocy, ale także pełniąc Jego wolę każdego dnia. To tylko niektóre fakty z życia Świętego Rocha, czczonego w wielu zakątkach świata. Warto jednak wspomnieć o niewielkim miasteczku Mikstacie, które jak dowiadujemy się z książeczki jest miastem szczególnego kultu św. Rocha. To tu nieprzerwanie od ponad trzystu lat podczas uroczystości odpustowych odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Postać św. Rocha zachęca nas do pracy nad sobą, do przemiany swego życia. Może nas do tego zainspirować książeczka wydana przez Edycję Świętego Pawła.

W drugiej części książeczki znajdziemy modlitwy. Tę jej część rozpoczyna  Nowenna do Świętego Rocha, stanowiąca doskonałą formę przygotowania do uroczystości odpustowych. Znajdziemy w omawianej pozycji także Triduum do św. Rocha, a także drogę krzyżową ze św. Rochem. Jak wspomniano, św. Roch doświadczył w swoim życiu różnych trudnych sytuacji stąd zapewne chętnie zanosi przed Boży tron prośby wiernych. Znajdziemy zatem w książeczce m.in. modlitwy: za bliskich, w  wielkiej potrzebie, o miłość boga i bliźniego, o łaskę pokory i cierpliwości, w doświadczaniu samotności, o urodzaj, o dobrą śmierć, o umiejętność przebaczania i wiele innych. Warto jeszcze zwrócić uwagę na modlitwę lekarza i pracownika weterynarii. To właśnie także im patronuje św. Roch, a oni co roku pielgrzymują do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, miasta szczególnego kultu tego patrona. Mają mieszkańcy Mikstatu swoją modlitwę do św. Rocha. Znalazło się dla niej miejsce  w omawianej pozycji.  Tytuł serii Skuteczni Święci  skłania także do refleksji, w czym przejawia się ta skuteczność. Odpowiedź znajdujemy w książeczce „ Musimy pozwolić Bogu działać według Jego planu, a  nie naszego. Prawdziwie chrześcijańska modlitwa  jest pełnym zaufania dialogiem dziecka z Ojcem, który ze swej miłości do nas daje nam to, co dla nas najlepsze, nawet jeśli nie jest to dokładnie to, o co prosimy”.

Edycja Świętego Pawła wydała także kartę Skuteczny Święty: Święty Roch. Niewielka zmieści się do każdego portfela, etui na dokumenty. Dzięki  niej w każdej chwili, w każdym miejscu możemy sięgnąć po modlitwę do naszego Skutecznego Świętego.

I jeszcze jedna refleksja, trochę osobista. Postać św. Rocha jest mi bardzo bliska. Całe moje dotychczasowe życie upłynęło w cieniu mikstackiego Sanktuarium, a Święty Roch jest takim "moim" Świętym, dodam skutecznym, bo wierzę, że to właśnie Jego wstawiennictwo pomogło mi przejść przez  różne trudne doświadczenia. „ Zaprzyjaźniłam się” ze św. Rochem i im lepiej poznawałam Jego życie tym bardziej stawał mi się bliski. Zachęcam do sięgnięcia po tę niewielką książeczkę. Święty Roch to naprawdę skuteczny Święty…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-03 15:37:19
miniaturka

List o instytutach świeckich w polskim tłumaczeniu

Opublikowano polskie tłumaczenie listu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o instytutach świeckich. Dokument powstał z okazji 70-lecia Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”.
2017-08-03 15:54:47
miniaturka

Kampania "Tornister Pełen Uśmiechów" rozpoczęta

Caritas w Polsce po raz dziewiąty rozpoczyna akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której co roku kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W tym roku będzie to około 50 tys. uczniów.
2017-08-03 18:56:05
miniaturka

USA: biskupi krytykują ustawę imigracyjną

Biskupi amerykańscy skrytykowali najnowszą propozycję ustawy imigracyjnej RAISE Act, zaprezentowaną 2 sierpnia w Kongresie.
2017-08-03 23:34:34
miniaturka

Bp Leszkiewicz: walka z Kościołem przebiega przez rodzinę

Bp Leszek Leszkiewicz, 3 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
2017-08-04 08:31:45
miniaturka
play

Poruszająca piosenka Kasi Kiklewicz - Wystarczy mi Twej łaski

Wystarczy mi Twej łaski, nic więcej mi nie trzeba - śpiewa Kasia Kiklewicz. 4 sierpnia 2017 roku ma miejsce premiera lyric video do drugiego utworu z płyty "Poza Tobą" wydanej w marcu 2017.
2017-08-04 09:15:47
miniaturka

Watykan: ekskomunika dla członków mafii i łapówkarzy

Watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego wydała dokument podsumowujący naradę o zwalczaniu korupcji i zorganizowanej przestępczości. Rozważa się w nim możliwość nałożenia ekskomuniki na grupy przestępcze bądź szerzycieli korupcji.