Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-23 20:50
KSM Diecezji Drohiczyńskiej

Terenowe warsztaty edukacji ekologicznej

Pierwsze warsztaty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w ramach programu "Młodzi dla środowiska" już za nami.

Wakacyjne spotkanie młodzieży poświęcone było ochronie środowiska. Młodzież zastanawiała się, co może zrobić dla środowiska i jakie działania może przeprowadzić w swojej okolicy. Plan działania należało przygotować szczegółowo, notowano kolejne działania, źródło pieniędzy na ich sfinansowanie, termin i miejsce akcji.

Dodatkowo uczestnicy poznali m.in. rolę lidera w upowszechnianiu wiedzy i informacji nt. ochrony środowiska, uczyli się procesu formułowania pozytywnego przekazu projektów społecznych i ekologicznych, planowania, zarządzania, przewodzenia i motywowania, oraz doskonalili jakość i efektywność pracy. Wszystko to dawało im widzę i umiejętności do działań społecznych i ekologicznych.

Po przyjeździe każdy uczestnik rejestrował się w recepcji a następnie zajmował domek. Po zakwaterowaniu odbyło się pierwsze spotkanie z kadrą, podczas którego przedstawiono regulamin warsztatu i podzielono uczestników na grupy. Pierwszym zadaniem grup było nadanie sobie nazwy, przygotowanie plakatu i ułożenie piosenki. W ruch poszła wyobraźnia i kreatywność, a wyniki tych działań przedstawiano mogąc przy okazji poznać zasady autoprezentacji i wystąpień publicznych w relacjach społecznych.

Podczas pracy w grupach realizowano tematy przygotowane przez KSM oraz trenerów. Ich zadaniem było ukierunkować młodzież nie tylko jako uczestników działań ekologicznych ale też ich inicjatorów i liderów. Mamy nadzieję że to się udało, bo wszyscy swoje zadania wykonali bardzo dobrze, co potwierdzają uczestnicy: Poznaliśmy swoje możliwości i wyzwania jakie stoją przed nami. Nauczyliśmy się też, że lider to nie osoba która rządzi lecz osoba, z której inni biorą przykład do naśladowania. Na podstawie filmu o wilkach mogliśmy zrozumieć jak życie ludzi i zwierząt jest bardzo podobne i porównać je. Bo każdy z nas jest liderem i jest to cecha potrzebna w życiu codziennym. Młodzież z ciekawością oraz zainteresowaniem chłonęła przekazywaną wiedzę, często zabierając głos i wypowiadając się na dany temat.

Poza pracą warsztatową każdego dnia był czas na modlitwę i Mszę Świętą, ale też na gimnastykę, zabawę, park linowy, siłownię, zwiedzanie, seanse filmowe, spotkania przy ognisku. Umiejętnie łączono wysiłek fizyczny, umysłowy i zabawę, by w otoczeniu pięknej przyrody, młode umysły wchłonęły jak najwięcej wiedzy i umiejętności.

W ramach warsztatów zorganizowano wyjazd do Białowieży, gdzie poznano Muzeum Przyrodniczo – Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, źródło wiedzy na temat zwierząt żyjących w tamtym rejonie. Ciekawa ekspozycja przedstawiała wszystkie formy życia w puszczy, a zwierzęta wyglądały tak naturalnie, że uczestnicy podchodzili do nich z dużym respektem. Z ulokowanej na 8 piętrze wierzy widokowej młodzież podziwiała krajobraz Białowieskiego Parku Narodowego. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów, którego wielkość zaskoczyła uczestników, oprócz żubrów można było zobaczyć inne gatunki zwierząt żyjących w puszczy, jak: wilki, rysie, łosie, jelenie, koniki polskie, żubronie czy dziki. W drodze powrotnej grupa odwiedziła Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Zbawiciela w Domanowie.

Jeden z warsztatowych dni młodzież spędziła w kajakach, co jedna z uczestniczek tak opisuje:

Kolejny dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. Pełni sił i podekscytowania udaliśmy się na spływ kajakowy. Każdy z nas czuł odrobinę lęku i bojaźni. Dla niektórych było to nowe przeżycie, gdyż nigdy jeszcze nie płynęli w kajaku. Mogliśmy podziwiać piękne uroki rzeki Bug i jej okolic. Mimo parogodzinnej wyprawy byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy przeżyć coś nowego i pokonać swój strach związany z wodą. Po zakończonej wyprawie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania. Kiedy się posililiśmy każdy udał się do swoich domków, aby się przebrać z mokrych ubrań. Jak przystało każdego dnia wszyscy poszliśmy na mszę św. Ten wieczór był trochę inny niż każdy, gdyż spędziliśmy go wspólnie śpiewając.

Podsumujmy te pierwsze warsztaty cytując uczestników obozu: Z trudem przyszło nam się rozstać z tymi wszystkimi ludźmi, bo bardzo się ze sobą zżyliśmy. Gdybym mogła to jeszcze raz bym pojechała na takie warsztaty, nauczył nas, że nie ma rzeczy niemożliwych, a my – młodzi możemy zrobić wiele dla środowiska.

Kadrę obozu tworzyli wraz z opiekunami al. Bartosz Margański, Łukasze Pietraszko i Angelika Jankowska. Kierownikiem był niezastąpiony ks. Sylwester Falkowski. Udział w obozie wzięło 40 osób w różnym wieku: od 13 do 25 lat.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-23 14:27:03
miniaturka

Papież Franciszek o trudnej sytuacji w Jerozolimie

Po zakończeniu dzisiejszej modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek odniósł się do wydarzeń, jakie w tych dniach rozgrywają się w Ziemi Świętej.
2017-07-23 17:36:38
miniaturka

Kraków: inicjatywy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie od lat zabiega o piękno i głębię liturgii. Poprzez kursy, warsztaty, rekolekcje formuje wiernych i pomaga w pogłębianiu wiary.
2017-07-23 17:49:01
miniaturka

Kraków: relikwie św. Charbela w sanktuarium św. Jana Pawła II

Relikwie I stopnia św. Charbela – XIX – wiecznego pustelnika i uzdrowiciela przekazali dziś - 23 lipca - do sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pielgrzymi z Libanu, podczas uroczystej Mszy Świętej.
2017-07-23 21:53:48
miniaturka

Błogosławieństwo pojazdów w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Za wstawiennictwem Matki Niepokalanej i św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tych pojazdów- prosił w mikstackim sanktuarium o. Andrzej.
2017-07-24 08:11:39
miniaturka

Sudan: Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera tamtejszych katolików

Austriacka sekcja organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera serię projektów katolików w Sudanie.
2017-07-24 08:28:51
miniaturka

Bośnia i Hercegowina: katolicy w odwrocie

W Bośni i Hercegowinie katolicy są coraz mniej liczni, co jest pokłosiem ich prawnego upośledzenia względem innych grup etnicznych i wyznaniowych. Alarmują w tej sprawie władze kościelne.