Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-06 06:56
Redemptoryści / br. Sławomir Wardzała CSsR

„Chrześcijanin głosi Ewangelię w nowy sposób” – piąty dzień tuchowskiego odpustu

Już połowa Wielkiego Odpustu Tuchowskiego za nami.

Autor/źródło: Krzysztof Jasiński

Odsłonięciem obrazu Matki Bożej Tuchowskiej i Mszą Świętą o godzinie 6:00 odprawianą pod przewodnictwem o. Eugeniusza leśniaka CSsR rozpoczął się kolejny już dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Następnie modliliśmy się godzinkami do Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu do tronu Maryi przybyli członkowie Rycerstwa Niepokalanej, Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP, członkowie róż różańcowych i przyjaciele Radia Maryja.

Kaznodzieją i głównym celebransem Eucharystii o godzinie 7:00 był o. Sylwester Cabała CSsR. W swoim kazaniu zadał pytanie: jak chrześcijanin głosi ewangelię w nowy sposób? Możemy się tego uczyć od Maryi. Mówił o dwóch wymiarach Jej odwiedzin u Elżbiety. Pierwszy z nich to zwyczajne odwiedziny, zwykła pomoc wypływająca z wrażliwego serca. Drugim jest podzielenie się wielkimi dziełami Boga. Tutaj Maryja wypowiedziała Magnificat. Św. Klemens Hofbauer, apostoł Warszawy, często powtarzał, że Ewangelia powinna być głoszona ciągle na nowy sposób. Nie istnieją jednak sposoby uniwersalne, do każdego trzeba podejść indywidualnie. Kończąc, o. Sylwester zachęcał do odważnego podejmowania inicjatywy głoszenia Dobrej Nowiny.

Głównym celebransem i kaznodzieją Mszy Świętej o godzinie 9:00 był o. Marek Urban CSsR. Swoją homilię rozpoczął od stwierdzenia, że Maryja pomaga rozpoznać prawdziwe życie i dar wiary, który przyprowadził nas do Jej sanktuarium w Tuchowie. Ona pomaga nam zrozumieć Ewangelię i przyjąć Chrystusa. W Jej oczach widzimy boski świat, do którego tęsknimy. Tutaj możemy przynieść to wszystko co przeżywamy, nasze radości, trudy i zostawić to Bogu. Stąd też przyjmujemy dary z boskiego świata. Maryja mówi nam, żebyśmy zaprosili Jezusa do naszego życia. Jeżeli tak zrobimy, to On na pewno przyjdzie. Dzięki temu wypełnimy nim nasze otoczenie, a to jest jeden ze sposobów głoszenia Dobrej Nowiny.

Dzisiejszej sumie przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. inf. Adam Kokoszka. Maryja jako najlepsza matka zawsze była i pozostaje wrażliwa na trudu swoich dzieci. Ona zna naszą codzienność, nasze braki i obawy. Kaznodzieja mówił, że świat bez Boga nie ma przyszłości. Szatan, wbrew temu co wielu uważa, wcale nie wyjechał na urlop. Wcielił się w ludzi, którzy dechrystianizują Europę. Temu wszystkiemu służą polityka mieszania kultur i nowe ideologie. Dzisiaj spełniają się słowa siostry Łucji, walka toczy się głównie na polu małżeństwa i rodziny. Gdy upadała rodzina, upadały cywilizacje. Matka Boża zna wszystko to, co teraz przeżywamy. Wie, że jest nam potrzebna silna wiara, niezłomna nadzieja i ofiarna miłość, dlatego miejmy odwagę zwracać się do Maryi w naszych potrzebach. Miejmy świadomość, że losy świata rozstrzygają się na modlitwie.

O godzinie 15.00 do tronu Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej oraz Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Głównym celebransem i kaznodzieją był o. Stanisław Piętka OFM Conv., prezes Narodowego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Przed Mszą Świętą członkowie Rycerstwa Niepokalanej poprowadzili koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na początku Eucharystii odbyło się uroczyste przyjęcie relikwii św. Maksymiliana Kolbego do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Podczas kazania kaznodzieja, nawiązując do tegorocznego hasła odpustu, zacytował Tomasza Mertona: „Nikt nie jest samotną wyspą”. Każdy bowiem żyje dla innych. Świętym jest każdy chrześcijanin poświęcający się dla bliźniego. Najczęściej dawać świadectwo o Chrystusie to spełniać swój obowiązek wobec bliźniego – mówił o. Stanisław. Współcześnie brakuje nam chrześijańskiej odwagi, męstwa w wyznawaniu Chrystusa - podkreślał. Wtedy żyjemy naprawdę, gdy żyjemy dla Chrystusa. W nim żyjemy dla bliźniego. Na koniec kazania wierni usłyszeli słowa zachęty: Wszędzie dawajmy świadectwo  o Chrystusie za pomocą Matki Najświętszej, tak jak dawał je św. Maksymilian Maria Kolbe!

Zamiast nieszporów, z racji iż jest środa, odbyła się nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Modlitwie przewodniczył o. Łukasz Baran CSsR, neoprezbiter.

Podczas wieczornej Eucharystii o godzinie 18.30 w pielgrzymce przybyli czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP, Róże Różańcowe oraz przyjaciele Radia Maryja. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił o. Marek Kotyński CSsR. Na początku kazania nawiązał on do panującej pogody – padającego deszczu: Nie przyszliśmy tutaj dla komfortu. Przyszliśmy po to, by słuchać Boga. Pan Bóg przemawia do nas. Chce w domu Matki dać nam poczuć swoją obecność. Najważniejsze jest to, że On stoi na pierwszym miejscu. Siła pochodząca od Boga pozwala nam przeżywać nasze radości i trudy. Żeby żyć chrześcijaństwem, nie wystarczy żyć pobożnie. Trzeba głosić Ewangelię. Na dowód tego, że głosić Ewangelię nie oznacza tylko przemawiać, kaznodzieja przytoczył słowa św. Franciszka do współbraci: „Idźcie głosić Ewangelię. Jeśli by trzeba było, to nawet słowem”. Głosić Ewangelię to przede wszystkim przeżywać ją na co dzień. Jeśli nie zadbasz o to, by Ewangeia była przeżywana, pewnego dnia obudzisz się w kraju, gdzie dobro będzie się nazywać złem, a zło dobrem – apelował o. Marek. Rzadko dzisiaj kłamstwo nazywamy kłamstwem. Mówimy, że ktoś mija się z prawdą. Trzeba uczyć swoje dzieci wierności, odpowiedzialności. Każdy chrześcijanin powinien angażować się w życie społeczne i budować swoje życie na podstawie Ewangelii. Msza Święta tym razem nie zakończyła się procesją eucharystyczną z powodu niepewnych warunków pogodowych.

Wieczór maryjny wzbogacił występ Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. W kolejnym dniu Tuchów odwiedzą m. in. JE ks. bp Władysław Bobowski oraz ks. bp Antoni Długosz. Pośród grup pielgrzymkowych znajdą się kapłani przeżywający jubileusz 50-lecia kapłaństwa, kapłani seniorzy oraz księża z dekanatu tuchowskiego, a także Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kręgi Domowego Kościoła, poradnictwo rodzinne i małżonkowie przeżywający jubileusze. Odbędzie się również Msza Święta z udziałem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, podczas której będzie miało miejsce błogosławieństwo małych dzieci. W ramach wieczoru maryjnego wystąpi zespół „Pokolenia”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy