Strona główna
opoka.org.pl
2017-06-16 00:20
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: bądźmy apostołami jedności

- Bądźmy apostołami jedności w naszych rodzinach, pracy, sąsiedztwie, w naszym mieście, naszym narodzie - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Procesja rozpoczęła się w katedrze św. Mikołaja, skąd ulicami miasta przeszła na rynek, gdzie biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu procesji Mszy św. na rynku przewodniczył bp Edward Janiak, w asyście księży neoprezbiterów i licznie zgromadzonych kapłanów.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że Eucharystia staje się potężnym źródłem mocy w trudnych sytuacjach życia człowieka. – Eucharystia staje się mocą wśród pokus, które się nasilają, a więc niewiary, zniechęcenia, czasem nienawiści – powiedział kaznodzieja.

Wskazywał, że przyjmowanie Eucharystii obowiązuje człowieka do dawania siebie potrzebującym. – Chrystus ustanawiając Eucharystię w wieczerniku złączył ją z umywaniem nóg apostołom i przez to zobowiązał nas, by konsekwencją Eucharystii była służba drugiemu człowiekowi – zaznaczył celebrans.

Przekonywał, że Eucharystia jest źródłem jedności. – Jeżeli ludzie nie będą czcić Eucharystii, nie będą spotykać się przy Pańskim ołtarzu i przyjmować Boży chleb, nie będą w stanie budować jedności w swoich rodzinach, miastach, wioskach. Pamiętajmy, że Eucharystia jest fundamentem i źródłem naszej jedności. Tylko trzeba Eucharystię przeżywać i przychodzić na nią – mówił bp Janiak.

Ubolewał, że w społeczeństwie brakuje jedności. - Ciągle chorujemy na brak jedności w naszych rodzinach. Coraz więcej jest rodzin rozbitych. Chorujemy na brak jedności w społeczeństwie, w stosunkach międzynarodowych, w polityce. Pamiętajmy, że wszelkie kłamstwo i fałsz zawsze dzieli. Jeżeli w Polsce są dzisiaj podziały w wymiarze ogólnopolskim, w parlamencie, w tych różnych rangach wojewódzkich, miejskich, gminnych czy powiatowych to zawsze wynika to z kłamstwa i nienawiści – stwierdził hierarcha.

Odwołując się do hasła czwartego ołtarza „Ojcze spraw, aby byli jedno” zaznaczył, że Jezus odchodząc prosił apostołów, aby byli jedno. – Tam, gdzie jest prawda, miłość, sprawiedliwość rodzi się jedność, bliskość, przyjaźń. Bądźmy apostołami jedności w naszych rodzinach, pracy, sąsiedztwie, w naszym mieście, naszym narodzie. Budujmy tę jedność na Chrystusie i Eucharystii – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał wiernych, aby zaprosili Jezusa do swojego życia. – Dziękujmy Panu Bogu, że możemy uczestniczyć w tej pięknej uroczystości Bożego Ciała i zaprośmy Go do swojego serca, do swoich rodzin, niech nam błogosławi w dalszym pielgrzymowaniu – powiedział bp Janiak.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-06-15 18:33:08
miniaturka

Benedykt XVI: modli się i nie mówiąc - mówi

Papież Benedykt modli się, wspiera i dziękuję, a ponadto przygotowuje się do tego, o czym tyle razy pisał i mówił – stwierdził jego osobisty sekretarz, przemawiając na prezentacji nowej książki o Papieżu Seniorze.
2017-06-15 20:38:26
miniaturka

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mikstacie

Świat bez Eucharystii, staje się światem bez Chrystusa, bez Jego miłosierdzia, a ostatecznie światem bez sensu” powiedział podczas uroczystej sumy w Mikstacie ks. kan. Krzysztof Ordziniak
2017-06-15 22:56:58
miniaturka

Bp Napierała: bez Boga ludzie popadają w działania, które uwłaczają ich godności

- Bez Boga ludzie popadają w działania, które uwłaczają ich godności, które są przeciw ich rozumowi, zdrowemu rozsądkowi, przeciw naturze - mówił bp Stanisław Napierała podczas uroczystości Bożego Ciała w Koźminku. Po Mszy św. odbyła się procesja do czterech ołtarzy.
2017-06-16 08:15:23
miniaturka

Władze palestyńskie spierają się z Hamasem, nie będzie prądu dla Gazy

Izrael przygotowuje się do ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla Strefy Gazy, co będzie miało katastrofalne skutki społeczne. Tym razem jednak odpowiedzialność za tę dramatyczną sytuację leży po stronie palestyńskiej.
2017-06-16 08:43:22
miniaturka

Okazje, które stwarza podróż Franciszka do Kolumbii

„Oczekiwanie na przyjazd Ojca Świętego w Kolumbii jest bardzo duże, codziennie mówi się o podróży, do jakiej dojdzie we wrześniu” wskazał wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
2017-06-16 09:11:33
miniaturka

Watykan odpowiada na niepokoje w sprawie kryzysu w Wenezueli

„Poważne i szczere negocjacje pomiędzy stronami, oparte na bardzo jasnych wytycznych, zaczynając od rozpisania przewidzianych przez konstytucję wyborów, mogłyby rozwiązać trudną sytuację w Wenezueli”. - napisał kard. Parolin.