Diecezjalne uroczystości, które zaplanowano przed Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, rozpoczną się o godz. 11.00 koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy. W południe odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który wygłosi też homilię. O godz. 15.45 przewidziano specjalny program dla młodzieży, m.in. koncert zespołu Tratwa Music Projekt, świadectwa uczestników ŚDM i koncert Mate.O.
Do udziału w uroczystości zostali zaproszeni biskupi, władze państwowe i samorządowe m.in. wszyscy prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i grup zawodowych. Będą też obecni przedstawiciele wszystkich parafii z diecezji kaliskiej wraz ze swymi duszpasterzami.
Swoją obecność potwierdzili m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior, kard. Henryk Gulbinowicz – metropolita wrocławski senior, abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, a także z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Na uroczystości zaprasza biskup kaliski Edward Janiak, który wskazuje, że Diecezja Kaliska jest częścią Ludu Bożego, którą ustanowił i powierzył biskupowi, jako jej pasterzowi, Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus. - Jubileusz 25-lecia pozwala zobaczyć drogę, jaką przeszedł nasz Kościół w czasach ostatniego ćwierćwiecza. Na drodze tej Bóg postawił konkretnych ludzi, którzy go tworzyli. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi dzisiaj możemy już odwoływać się do panującego powszechnie odczucia wspólnoty diecezjalnej, w której skład – w chwili jej tworzenia – weszły tereny wydzielone z sześciu różnych diecezji – podkreśla ordynariusz Diecezji Kaliskiej.
Biskup zaznacza, że wyjątkowym znakiem dla powstającego Kościoła Kaliskiego było wskazanie św. Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna Zbawiciela, jako patrona Diecezji. - To Jemu mój poprzednik, biskup Stanisław Napierała, zawierzył trudny proces budowania wspólnoty diecezjalnej. Także i ja w chwili objęcia Diecezji powierzyłem Jemu całą swoją posługę – mówi bp Janiak.
Ordynariusz kaliski przypomina, że niezapomniane chwile przeżywała młoda Diecezja Kaliska podczas pielgrzymki do ojczyzny Jana Pawła II w dniu 4 czerwca 1997 r., który przybył do Sanktuarium św. Józefa, by z tego miejsca przypomnieć o prawie człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. - Spełnianiem papieskiego apelu jest zanoszona od 2004 r. modlitwa pierwszoczwartkowa w intencji rodzin i obrony życia w kaliskim Sanktuarium, gromadząca licznie diecezjan i czcicieli św. o Józefa z całej ojczyzny i z innych krajów – dodaje hierarcha.
Z najważniejszych wydarzeń umacniających wiarę diecezjan na przestrzeni 25 lat biskup wymienia: peregrynację kopii Obrazu św. Józefa Kaliskiego w pierwszych latach istnienia Diecezji, Misje Miłosierdzia połączone z nawiedzeniem obrazu Jezusa Miłosiernego przeżywane we wszystkich parafiach, nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej, Kongres Eucharystyczny w 2015 r., którego przewodnim hasłem były słowa Jezusa: „Ja jestem chlebem życia”.
Bp Janiak wyraża wdzięczność Bogu i ludziom za tworzenie i rozwój dzieł duchowych oraz materialnych, które służą Kościołowi kaliskiemu. Szczególne słowa podziękowania kieruje do pierwszego Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały za świadectwo życia i ofiarną pasterską posługę oraz Biskupa pomocniczego Teofila Wilskiego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, osób konsekrowanych i wiernych.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: