Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-25 13:19
RA

Brama Jubileuszowa i obraz koronacyjny

Dwa elementy dekoracyjne pojawiły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu z początkiem nowego sezonu pielgrzymkowego.

Na frontonie bazyliki zawisł obraz przedstawiający kard. Stefana Wyszyńskiego i bpa Antoniego Pawłowskiego unoszących ku górze obraz Matki Bożej Licheńskiej. Z kolei na placu przed świątynią stoi Brama Jubileuszowa. Obydwa te elementy informują wiernych o przypadającej w tym roku 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

„Licheńskie Sanktuarium przeżywa w tym roku ważny jubileusz – 50. rocznicę koronacji. Postanowiliśmy w ten sposób informować pielgrzymów przybywających do Lichenia o tym ważnym wydarzeniu” – powiedział ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium.

Oczom wiernych podążających ze starej części Sanktuarium ku bazylice, na placu przed świątynią, początkowo ukazuje się drewniana konstrukcja. Jest to Brama Jubileuszowa, która w swojej estetyce graficznej nawiązuje do znajdującej się nieco dalej bazyliki. Głównym elementem zdobniczym obiektu jest korona przypominająca w swojej formie koronę papieską, jaką w 1967 roku na skronie Matki Bożej Licheńskiej nałożył kard. Stefan Wyszyński. Tuż pod koroną widnieje napis: „1967-2017. 50. ROCZNICA KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ”.

Dodatkowo wieczorem oczom wiernych ukazują się dwa promienie oświetlające przejście pod bramą. Świecą one w kolorach białym i niebieskim symbolizując Maryję.

Idąc dalej, na fasadzie bazyliki, na stalowych linach zawieszony jest obraz  o wymiarach: 630cm x 830cm. Jest to rekonstrukcja fotografii wykonanej w dniu 15 sierpnia 1967 roku. Widzimy na niej kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bpa Antoniego Pawłowskiego unoszących ku górze Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej tuż po akcie koronacji korną papieską.

Jak dodał ks. Homoncik, poprzez przygotowanie tych dwu elementów księża marianie zachęcają wiernych do włączenia się w symboliczną pielgrzymkę i przeniesienie Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła św. Doroty do bazyliki, będącej dziś jego domem. Zwieńczeniem wędrówki jest możliwość pokłonienia się przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej oraz Jezusem Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie wewnątrz licheńskiej świątyni.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-25 12:29:28
miniaturka

Włochy: kard. Bassetti nowym przewodniczącym episkopatu

„Powierzenie mi tej funkcji u zmierzchu mego życia świadczy o tym, że Papież wierzy w możliwości sędziwych marzycieli” - tymi słowami kard. Gualtiero Bassetti skomentował swą nominację na przewodniczącego Włoskiej Konferencji Episkopatu.
2017-05-25 12:53:59
miniaturka

„Orawa dla Afryki 2017” - akcja charytatywna dla dzieci ulicy z Ugandy

Akcja charytatywna „Orawa dzieciom Afryki”, połączona z obchodami Dnia Dziecka, odbędzie się 3 i 4 czerwca w Jabłonce na Podhalu. Celem wydarzenia jest wsparcie konkretnego dzieła misyjnego – w tym roku zbierane środki wesprą dzieci z ulic Ugandy.
2017-05-25 12:58:11
miniaturka
play

Niezwykle poruszająca i pokorna wypowiedź biskupa Grzegorza Rysia [WIDEO]

Bożej miłości możemy być pewni, a swojej do Niego? Polecamy nagranie wypowiedzi bp Rysia o tym, że nikt z nas nie ma pewności, co do tego, czy kiedyś zdradzi Jezusa jak Judasz, czy nie. Możemy się jedynie modlić, by tak się nie stało.
2017-05-25 13:36:51
miniaturka

Warszawa: katecheci debatowali o wpływie reformy oświaty na katechezę

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Katecheza, a reforma oświaty" odbyła się 24 maja w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Katedrę Katechetyki Fundamentalnej i Historii Katechezy Wydziału Teologicznego UKSW.
2017-05-25 14:21:17
miniaturka

Bp Włodarczyk: Marsz dla Życia i Rodziny to manifestacja przywiązania do wartości

- Chcemy pokazać nasz entuzjazm dla wartości, jakimi są rodzina i życie - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, w siedzibie koszalińskiego Domu Samotnej Matki 25 maja podczas konferencji prasowej dotyczącej Marszów dla Życia i Rodziny.
2017-05-25 15:00:01
miniaturka

Obchody 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny w Sanktuarium w Zabawie

W sobotę, 10 czerwca, w Sanktuarium w Zabawie rozpoczną się uroczystości związane z przypadającą w tym dniu 30. rocznicą beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny.