Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-23 21:26
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Mikstaczanie modlą się o urodzaje i Boże błogosławieństwo dla pracujących

"Od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie" wołają do Boga od pokoleń wierni

Nabożeństwo Dni Krzyżowych
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Po VI Niedzieli Wielkanocnej, w poniedziałek, wtorek i środę przeżywamy w kościele dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo Boże dla ludzi pracy. Liczniej niż zwykle gromadzą się  w tych dniach w mikstackich świątyniach wierni, by błagać Boga, właściwe warunki pogodowe, dobre urodzaje, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Codziennie w modlitwie Ojcze nasz… prosimy  Boga „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj…”. By tego chleba nie zabrakło na stołach, by ludzie nie cierpieli  głodu potrzebne jest Boże  błogosławieństwo. W mikstackiej wspólnocie w tych dniach, nazywanych także „ Dniami Krzyżowymi” wychodzimy z krzyżem z naszych świątyń, by śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych oraz modląc się o urodzaje, o właściwą pogodę  błagać Boga o to, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Modlitw obejmowane są także osoby pracujące. Poniedziałkowe nabożeństwo „ Dni Krzyżowych” poprowadził ks. kan. Krzysztof Ordziniak w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Jest bowiem tradycją w mikstackiej wspólnocie parafialnej, że w każdy poniedziałek gromadzimy się w nim na Nowennie do Świętego Rocha, który nie tylko jest patronem kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, ale od dziesięciu lat także patronem miasta. 22 maja w Sanktuarium nie zabrakło oczywiście nabożeństwa majowego, nowenny, ale także nabożeństwa błagalnego o urodzaje. Wtorkowe nabożeństwo Dni Krzyżowych zostało odprawione wokół kościoła farnego pw. Świętej Trójcy. Stacje modlitewne zostały wyznaczone przy krzyżu misyjnym, kolejna przy zabytkowym krzyżu wykonanym przez Pawła Brylińskiego, ostatnia przy grocie lourdzkiej. Potem wierni wrócili do kościoła, gdzie odprawione zostało nabożeństwo majowe, a po nim Eucharystia.

W środę wieczorem  mikstaccy parafianie znów zgromadzą się w swej świątyni na modlitwie o urodzaje, bo wiedzą, że mimo postępu techniki bez Bożego błogosławieństw człowiek sam nic nie może uczynić. Warto podkreślić liczny udział parafian w tym mającym ponad 1500 -letnią tradycję nabożeństwie. To wyraz wiary, zaufania Bogu, a także przywiązania do tradycji przodków, którzy wielką ufność pokładali w Bogu. Cieszy także udział w tym nabożeństwie najmłodszych parafian.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-23 16:10:08
miniaturka

Niemcy: w Wittenberdze otwarto światową wystawę poświęconą Reformacji

Uroczystym nabożeństwem na rynku w „mieście Lutra” Wittenberdze otwarto Światową Wystawę Reformacji, która ukazuje owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim.
2017-05-23 18:26:12
miniaturka

Biskupi Gwatemali u Papieża: zbieramy owoce krwi męczenników

O Kościele, który jeszcze do niedawna za wierność Chrystusowi płacił krwią męczenników, a dziś buduje na niej swą przyszłość, mówili Franciszkowi biskupi Gwatemali.
2017-05-23 18:29:20
miniaturka

Papież po zamachu w Manchester: barbarzyństwo, bezsensowna przemoc

Papież zapewnia o swej modlitwie i solidarności z wszystkim, których dosięgła ta bezsensowna przemoc.
2017-05-23 23:02:31
miniaturka

Twórcy zwiedzili Kaliski Gród Piastów na Zawodziu

Członkowie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej w ramach cyklicznych spotkań zwiedzili dziś Kaliski Gród Piastów na Zawodziu. Twórcy wspólnie z bp. Łukaszem Buzunem odprawili nabożeństwo majowe przy Krzyżu Piastowskim.
2017-05-24 08:11:56
miniaturka

Belgijski episkopat: NIE wszelkim formom eutanazji

Odpowiedzią na cierpienia ludzi chorych psychicznie nie będących w stanie terminalnym musi być bliskość i zapewnienie im opieki paliatywnej, a nie porzucenie.
2017-05-24 08:48:26
miniaturka

Bp Arborelius: można się rozwijać w niesprzyjających warunkach

Wspólnota katolicka w Szwecji może się dzielić swym doświadczeniem z Kościołem powszechnym – uważa bp Anders Arborelius katolicki ordynariusz Sztokholmu.