Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-13 21:45
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: dzielmy się chlebem, życzliwością, uśmiechem, modlitwą

- Miłość służebna to miłość, która pochyla się nad człowiekiem. Dzielmy się z innymi chlebem, życzliwością, uśmiechem, modlitwą – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii emerytowany biskup kaliski wskazywał, że uczta eucharystyczna i ofiara przebłagalna są istotą Wielkoczwartkowej Wieczerzy Pańskiej. Zacytował też fragment z Dzienniczka św. s. Faustyny, w którym pisała, że istota śmierci ofiary przebłagalnej Jezusa jest w Wieczerniku. Przekonywał, że między Chrystusem i kapłanem istnieje niezwykła bliskość, pewien rodzaj utożsamienia. – Kapłan to drugi Chrystus. Tak więc Wieczerza Pańska Wielkiego Czwartku dzięki posłudze kapłana trwa we Mszy św. Ilekroć sprawowana jest Msza, uobecnia się w niej Ostatnia Wieczerza jako uczta eucharystyczna, w której Jezus karmi nas swoim Ciałem oraz jako ofiara, którą składa Bogu Ojcu za grzechy świata, za moje i twoje grzechy – powiedział celebrans. Podkreślał, że Jezus oczekuje od człowieka miłości służebnej. – Ma to być miłość, która pochyla się nad człowiekiem, gotowa umyć mu nogi, bez względu kim on jest, skąd pochodzi, jakie zajmuje stanowisko. Miłość służebna klęka przed nędzarzem, wykluczonym żebrakiem, bo jest on człowiekiem. Człowiek dla Boga zawsze jest wielki – stwierdził kaznodzieja. Odniósł się też do słów św. Brata Alberta „Być dobrym jak chleb”. – Uczyńmy te słowa pragnieniem naszego życia. Dzielmy się z innymi tym, czym jesteśmy i co posiadamy. Dzielmy się chlebem, życzliwością, uśmiechem, modlitwą. Dzielmy się miłością, abyśmy mieli radość i abyśmy radość sprawiali innym – mówił bp Napierała.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Stanisław Napierała obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom parafian katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Uroczystość była okazją do złożenia przez przedstawicieli parafian i dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych życzeń biskupom i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku z bp. Stanisławem Napierałą modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze. Uroczystość była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy