Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-13 14:54
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: zadaniem Kościoła jest misja zbawienia człowieka

- Zadaniem Kościoła jest misja zbawienia człowieka - powiedział w Wielki Czwartek bp Edward Janiak, który przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego. W czasie Eucharystii księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Na początku Eucharystii ks. prał. Adam Modliński powitał biskupów i kapłanów. Przypomniał, że w tym roku diecezja kaliska świętuje jubileusz 25-lecia powstania. – Wczoraj, 12 kwietnia, minęło 25 lat od uroczystego ingresu pierwszego biskupa kaliskiego do katedry – powiedział proboszcz katedry. Dodał, że od 1992 r. dla diecezji kaliskiej wyświęcono 305 kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Zaznaczył, że w ciągu 25 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 169 kapłanów. Pozdrowił również jubilatów obchodzących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Zaznaczył, że księża zgromadzeni w kaliskiej katedrze łączą się duchowo z kapłanami przebywającymi poza granicami kraju.

W homilii biskup kaliski zachęcał duchownych do odkrywania na nowo swojego kapłaństwa. – W roku jubileuszowym 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej staramy się na nowo odkryć tożsamość kapłańską, aby jeszcze gorliwej pracować w winnicy Pańskiej. Wewnętrzna formacja kapłańska z natury rzeczy nastawiona jest na ciągły rozwój i wzrost – mówił celebrans. Podkreślał, że kapłani poprzez Słowo Boże, sakramenty święte i ewangelizację budują Kościół święty, który jest komunią, a nie organizacją użyteczności publicznej. – Niestety, wielu publicystów wypowiadających się na łamach prasy na temat Kościoła, chciałoby go sprowadzić tylko do jakiejś organizacji charytatywnej lub filantropijnej – powiedział kaznodzieja. Dodał, że akcja charytatywna to tylko jeden z aspektów działalności Kościoła, ważny, ale nie najważniejszy. – Zadaniem Kościoła jest misja zbawienia człowieka i w tę misję musi być wpisane nasze kapłaństwo – stwierdził bp Janiak. Zaznaczył, że współczesny świat jest dotknięty laicyzmem, który eliminuje z życia człowieka obecność Boga, wartości nadprzyrodzone i moralne kryteria oceny postępowania ludzi. – Z drugiej strony mamy do czynienia z fundamentalizmem religijnym, który prześladuje i morduje w imię religii, w imię Boga, co jest niezgodne z elementarnym poczuciem zdrowej religijności. W tę optykę współczesnej cywilizacji i globalizacji wrzucony jest kapłan, aby mimo wszystkich przeszkód głosił Dobrą Nowinę o zbawieniu – wskazywał hierarcha. Prosił wiernych o modlitwę w intencji księży. – Zwracam się do Was, drodzy wierni, abyście swoją modlitwą wspierali swoich duszpasterzy. Przez dobrą i harmonijną współpracę można dokonać wiele szlachetnych dzieł w parafiach, do których należycie. Niech Wasza dyspozycyjność będzie zachętą dla kapłanów, by jeszcze gorliwiej pracowali dla zbawienia dusz – mówił ordynariusz kaliski. Podziękował księżom za posługę w diecezji kaliskiej. – Chciałbym Wam serdecznie podziękować za Waszą pracę dla dobra Kościoła Kaliskiego. Ten Kościół jest Waszą matką, a matkę trzeba kochać i wiernie jej służyć – powiedział bp Janiak. W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski poświęcił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów.

Przed błogosławieństwem życzenia bp. Edwardowi Janiakowi w imieniu biskupów i księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. – Chrystus jest dla Ciebie wzorem dobrego pasterza i dobrego kapłana. Chciałbym w imieniu wszystkich kapłanów podziękować za Twój trud i służbę w diecezji oraz życzyć radości, siły, mocy wewnętrznej, pokoju w sercu płynących z pewności wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego – mówił bp Buzun. Były także życzenia od sióstr zakonnych i kleryków. Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. prał. Andrzej Latoń i licznie zgromadzeni kapłani diecezji kaliskiej.

Po Eucharystii kapłani spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie bp Edward Janiak wręczył listy gratulacyjne księżom obchodzącym 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Są to: ks. prał. Kazimierz Ciszewicz, ks. prał. Bolesław Kawczyński, ks. kan. Mirosław Łaciński, o. Franciszek Maruszewski (pasjonista), ks. kan. Stanisław Ocytko, ks. kan. Mieczysław Składanowski, ks. prał. Leon Spaleniak, o. Ambroży Śmigielski (franciszkanin) - 60. rocznica, ks. kan. Eugeniusz Jakubowski, ks. Tadeusz Małolepszy, o. Mieczysław Rećko (sercanin), ks. prał. Stefan Szkaradkiewicz, ks. Bernard Urbański, ks. Józef Wiśniewski (salezjanin), o. Czesław Wrona (kapucyn) – 50. rocznica, ks. kan. Dariusz Bandosz, ks. Krzysztof Bednarz, ks. Robert Chudy, ks. kan. Jan Grzeszczak, ks. prał. Sławomir Grześniak, ks. kan. Włodzimierz Guzik, ks. kan. Jarosław Gzik, ks. Mirosław Jankowski, ks. Tomasz Kaczmarek, ks. kan. Grzegorz Kamzol, ks. kan. Michał Kieling, ks. kan. Janusz Nowicki, ks. kan. Jacek Paczkowski, ks. Robert Pisula, ks. Ireneusz Powaga, ks. prał. Zbigniew Stefański, ks. kan. Piotr Wasilewski, ks. Kazimierz Wawrzyniak, ks. kan. Dominik Wodniczak, ks. kan. Grzegorz Zamelek, ks. Paweł Zieliński – 25. rocznica.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-13 13:21:16
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół wyraża wdzięczność kapłanom

Dzisiaj Kościół wyraża swoją wdzięczność kapłanom za ich posługę, dzięki której tajemnice życia Bożego każdego dnia uobecniają się w świecie – mówił w Wielki Czwartek w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
2017-04-13 13:41:04
miniaturka
play

Internetowe rekolekcje wielkopostne o. Remigiusza Recława SJ "Wolność do miłości" odc.12

Dwunasty odcinek internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa”, autorstwa o. Remigiusza Recława SJ nosi tytuł „Wolność do miłości”.
2017-04-13 13:41:35
miniaturka

Misjonarz na Post: ponad 12 tysięcy osób modliło się za polskich misjonarzy

W czwartej edycji akcji „Misjonarz na Post” wzięło udział ponad 12,300 osób. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
2017-04-13 15:50:29
miniaturka
play

Homilia bpa Marka Marczaka podczas Mszy Krzyżma w łódzkiej katedrze

Liturgii Mszy Krzyżma świętego w bazylice archikatedralnej w Łodzi przewodniczył 13 kwietnia 2017 r. bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej, który wygłosił także homilię.
2017-04-13 16:31:32
miniaturka
play

„Tajemnica Paschy” - ks. Krzysztof Kralka SAC [VIDEO]

Zapraszamy do wejścia w tajemnicę Paschy razem z ks. Krzysztofem Kralką SAC, założycielem wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” i dyrektorem Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.
2017-04-13 17:42:05
miniaturka
play

Papież na Mszy krzyżma: kapłani mają głosić pokornie Ewangelię

Pierwszą Eucharystię Wielkiego Czwartku, czyli tzw. Mszę krzyżma, Papież odprawił wraz z kardynałami, biskupami i kapłanami w Bazylice Watykańskiej.