Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-06 22:50
Ewa Kotowska-Rasiak

Modlitwa w intencji rodzin i ochrony życia w Kaliszu

- Posłuszeństwo woli Bożej prowadzi człowieka do zbawienia – mówił bp Michał Janocha, który 6 kwietnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Rodzina miejscem kształtowania postaw miłości – ze św. Bratem Albertem u św. Józefa o formowaniu serc otwartych na drugiego”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazywał, że 2 kwietnia obchodzono 12. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, który pozostawił po sobie bogate nauczanie mające ponad czasowe znaczenie. - Pontyfikat św. Jana Pawła wypełniony był troską o rodzinę, o poczęte życie, o człowieka i jego godność. Podczas pobytu w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku wskazał św. Józefa jako pierwszego wielkiego obrońcę życia i jego opiece zawierzył wszystkie rodziny w naszej ojczyźnie oraz obronę życia w Polsce i na świecie – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Marcin Kierzek. Konferencję pt. „Od serca Boga do serca człowieka – czyli dać się kształtować miłości” wygłosiła s. Bernarda Kostka, albertynka. Zakonnica opowiadała o życiu św. Brata Alberta i jego dziełach, a także o służbie sióstr albertynek wśród ubogich i potrzebujących pomocy. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, na polu naukowym specjalista z zakresu historii sztuki i tradycji bizantyjskiej oraz teologii kultury. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, pleszewskiego i zdunowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. W homilii celebrans odwołując się do obrazu Świętej Rodziny wskazywał na aspekt świętości jakim jest posłuszeństwo. - Posłuszeństwo zakłada słuchanie, a słuchanie zakłada rzadko praktykowaną dziś sztukę milczenia – stwierdził bp Janocha. Przedstawił cztery osoby, które dzięki posłuszeństwu doszły do świętości. Zaznaczył, że św. Brat Albert odkrył obraz Boga w drugim człowieku, zwłaszcza najbiedniejszym. Wskazał też na małżeństwo bł. Marię i Alojzego Quattrocchi wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II. Kolejną osobą zaprezentowaną przez biskupa była poetka Madeleine Delbrel, która jest kandydatką na ołtarze. Kaznodzieja odczytał wiersz jej autorstwa pt. „Taniec posłuszeństwa”. Przekonywał, że posłuszeństwo woli Bożej prowadzi człowieka do zbawienia. - W posłuszeństwo miłości wpisany jest krzyż i ten Jezus z krzyżem mówi nam jaka jest cena wypełnienia woli Bożej. Gdyby na tym się kończyło to chrześcijaństwo byłoby religią bardzo smutną, ale my idziemy ku zmartwychwstaniu – podkreślił bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak przypomniał, że w Kaliszu powstała parafia św. Brata Alberta. Dodał, że jego marzeniem jest sprowadzenie do Kalisza sióstr albertynek, które będą posługiwały przy bezdomnych i w tym celu prosi o wstawiennictwo świętego. Głos zabrał też ks. prał. Andrzej Latoń, który opowiedział o ostatnim objawieniu w Fatimie w dniu 17 października 1917 r., gdzie dzieciom objawiła się cała Święta Rodzina. – Maryja zapowiadała, że będzie to wyjątkowe objawienie, że przyjdzie św. Józef, bo on ma szczególną misję wobec świata – mówił prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Przypomniał też historię obrazu św. Józefa Kaliskiego. O. Tadeusz Rydzyk zaznaczył, że inicjatorem modlitwy za rodziny w pierwsze czwartki miesiąca był bp Stanisław Napierała. Przypomniał, że pierwsze nabożeństwo odbyło się w czerwcu 2004 r. Podkreślał, że media katolickie spełniają misję ewangelizacyjną.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-06 16:42:45
miniaturka

Przygotowanie do bierzmowania: nowe wskazania KEP

Konferencja Episkopatu Polski opracowała nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Zawiera on najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
2017-04-06 18:31:44
miniaturka

Po raz pierwszy od 2000 r. spadła liczba kapłanów na świecie

W Watykanie zaprezentowano Kościelny Rocznik Statystyczny. Zawiera on dane z 2015 r., zestawiając je ze stanem z roku poprzedniego oraz w perspektywie pięcioletniej od 2010 r.
2017-04-06 20:29:29
miniaturka

Wisła-Jawornik: Rozbudowa poświęcona

5. kwietnia 2017 roku arcybiskup katowicki Wiktor Skworc poświęcił teren pod rozbudowę Domu Formacyjnego Ruchu Światło-Życie w Wiśle-Jaworniku.
2017-04-07 08:05:39
miniaturka

Abp Hoser: największym „cudem” Medjugorje indywidualna spowiedź

W Medjugorje ludzie otwierają serca na Boga i docierają do źródeł wiary. Choć przyciąga ich tam pobożność maryjna, to jednocześnie jest to miejsce kultu prawdziwe chrystocentrycznego.
2017-04-07 08:36:49
miniaturka

Ks. prof. Chrostowski współautor księgi na jubileusz Benedykta XVI

Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest współautorem księgi jubileuszowej dla Benedykta XVI, zaprezentowanej w Rzymie. Dzieło powstało z okazji przypadających 16 kwietnia 90. urodzin Papieża seniora.
2017-04-07 08:58:33
miniaturka

Watykańskie forum „Od Krakowa do Panamy”

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem w Krakowie i przygotowania do spotkania młodych w Panamie w 2019 roku – to główne tematy trwającego w Rzymie zjazdu koordynatorów ŚDM z ponad 100 krajów.