Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-27 18:53
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Bez ochrony nieletnich, ewangelizacja nieskuteczna

W Watykanie zakończyły się obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

Głównym tematem obrad była rezygnacja jednego z członków komisji, Irlandki Marie Collins, która w przeszłości sama padła ofiarą wykorzystania w instytucjach kościelnych. Swoją rezygnację motywowała ona frustracją z powodu braku odpowiedniej koordynacji prac komisji z działalnością innych dykasterii Kurii Rzymskiej.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, członkowie komisji zapewnili o swym poparciu dla Marie Collins. Podkreślono, że po jej odejściu należy zadbać, by ofiary miały wpływ na pracę Komisji i były informowane o jej działalności. Podjęto też dyskusję nad potrzebą udzielania bezpośredniej i nacechowanej współczuciem odpowiedzi tym ofiarom, które zwracają się wprost do Stolicy Apostolskiej.

Sesja plenarna Papieskiej Komisji została poprzedzona jednodniowym seminarium o przeciwdziałaniu pedofilii. Odbyło się ono na uniwersytecie gregoriańskim. Uczestniczący w nim przewodniczący Komisji podkreślił, że „jeżeli Kościół nie będzie zaangażowany w ochronę małoletnich, to nasze wysiłki ewangelizacyjne nie przyniosą rezultatów”.

Kard. Sean Patrick O’Malley podkreślił, że molestowanie bezbronnych nie jest problemem specyficznie katolickim czy dotyczącym duchowieństwa, ale ogólnoludzkim. Kiedy jednak molestowania dopuszcza się ksiądz, to szkoda jest jeszcze większa. Dlatego – dodał arcybiskup Bostonu – katolicy domagają się od swoich pasterzy, aby poczynili stanowcze kroki w celu ochrony dzieci powierzonych opiece Kościoła. Konieczne więc, aby w centrum znalazły się ofiary molestowania. Stawianie ich na pierwszym miejscu jest podstawą działania Komisji i tylko one mogą jej pomóc. „W tej pracy nie możemy być pobłażliwi i musimy uczyć się z doświadczenia, także na naszych błędach” – mówił przewodniczący Papieskiej Komisji.

pp, kb/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-27 16:13:50
miniaturka

Papież rozmawiał z kandyjskimi biskupami

Dzisiejsze przedpołudnie Papież Franciszek spędził z grupą biskupów z zachodniej części Kanady, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.
2017-03-27 16:34:08
miniaturka

Marsz dla życia w Brukseli

Ulicami Brukseli przeszedł wczoraj Marsz dla Życia. Belgijski dziennik Le Soir, który opisuje to wydarzenie z jednoznacznie krytycznych pozycji, nie ukrywa zdumienia faktem, że jego uczestnicy to głównie ludzie młodzi.
2017-03-27 18:52:35
miniaturka

Abp Henryk Hoser wyjechał do Medjugorje

Abp Henryk Hoser wyjechał do Medjugorje, by na miejscu zbadać sytuację tamtejszego duszpasterstwa.
2017-03-27 20:48:39
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #29

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #29.
2017-03-27 20:50:13
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #30

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #30.
2017-03-27 20:53:23
miniaturka
play

Challenge Wielkopostny #31

Posłuchaj Słowa Bożego i refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie na każdy dzień Wielkiego Postu. Przygotuj się w ten sposób na spotkanie z Chrystusem cierpiącym i Chrystusem Zmartwychwstałym. Podziel się swoją wiarą z innymi! Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Wielkiej Soboty. Wyzwanie #31.