Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-26 00:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Srebrny jubileusz diecezji kaliskiej

– Z całym przekonaniem mówię, że Bóg chciał tego Kościoła diecezji kaliskiej i dlatego mu błogosławi - mówił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w kaliskiej katedrze z okazji 25-lecia powołania do istnienia diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupów, duchowieństwo i wiernych biskup kaliski Edward Janiak wskazał na św. Józefa, Opiekuna diecezji kaliskiej. - Z głębi serca pragniemy dziękować dobremu Bogu za wszystkie łaski, jakie nasza diecezja dostąpiła przez tę historyczną decyzję Jana Pawła II. Nadanie patrona św. Józefa całej diecezji to nas jeszcze bardziej zobowiązuje, bo mamy Opiekuna Kościoła Powszechnego jako naszego Opiekuna – podkreślił bp Janiak. Akcentował, że diecezja kaliska to nie tylko obiekty, ale przede wszystkim żywy Kościół. - Ks. Biskup Stanisław kierował Kościołem Kaliskim przez 20 lat i to jest piękny dar łaski Bożej, że może stanąć przy ołtarzu jako ten pierwszy świadek. Naszym obowiązkiem jest, abyśmy ten Kościół przekazali następnemu pokoleniu w nie gorszej kondycji duchowej – zaznaczył ordynariusz kaliski.

W homilii bp Napierała wskazał, że Jan Paweł II powołał do istnienia diecezję kaliską w święto Zwiastowania Pańskiego. – Wtedy urodziła się nasza diecezja i od razu była bogata, bo jako jedyna z tych trzynastu miała aż sześć części, które pochodziły z różnych diecezji. Cieszyliśmy się tą naszą diecezją. Zaczęliśmy ją budować, a tym tworzywem była wielość różnorodna. Od razu mieliśmy świadomość, że ta wielość jest bogactwem i trzeba wszystko robić, żeby tę wielość wspomagać, żeby ona mogła się rozwijać – powiedział celebrans. Wskazał na św. Józefa, który na początku istnienia diecezji nawiedził wszystkie parafie. - Patron diecezji, w kopii kaliskiego obrazu, pobłogosławionego przez papieża Jana Pawła II w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu, i następnie „omadlanego” przez rok przez siostry zakonne w ich domach i klasztorach, przeszedł przez diecezję wzdłuż i wszerz na początku jej istnienia. Wszędzie był witany i przyjmowany z wiarą i miłością. Pobłogosławił diecezję i rozpoczął proces jej integracji – zaznaczył pierwszy ordynariusz kaliski. Przypomniał, że dziewięć lat trwały Misje Miłosierdzia Bożego prowadzone przez jezuitów, którym towarzyszył obraz Jezusa Miłosiernego. Dodał, że kolejnym wydarzeniem była peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. – Jeśli św. Józef czasie swojej peregrynacji „przeorał” glebę serc diecezjan, to Jezus Miłosierny rzucił w nie ziarno swojej łaski, Maryja zaś zwieńczyła tamte dwa przejścia, przyciągając w czasie swojej peregrynacji ludzi do swej matczynej miłości. Tych troje: Jezus, Józef i Maryja dokonali tej zasadniczej integracji naszej diecezji – stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że w szóstym roku istnienia diecezji przybył do jej stolicy Jan Paweł II. – Ojciec Święty przy Sanktuarium św. Józefa zgromadził nas na Eucharystii i tam wypowiedział te pamiętne słowa o najbardziej podstawowym prawie człowieka - prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Te słowa zapadły nie tylko w kaliską ziemię, one są znane na całym świecie. Umieściliśmy je na pomniku Jana Pawła II dokumentującym historyczną wizytę Papieża w najstarszym z miast Polski – mówił hierarcha. Dodał, że od pięciu lat Kościół Kaliski prowadzi bp Edward Janiak, którego Pan wybrał do tego zadania. Stwierdził, że Kościół Kaliski jest żywą cząstką Kościoła Jezusa Chrystusa. – Z całym przekonaniem, z tym doświadczeniem dwudziestu lat mówię, że Bóg chciał tego Kościoła diecezji kaliskiej i dlatego mu błogosławi. Bóg chce, żebyśmy kochali ten Kościół i cieszyli się nim. To jest nasz Kościół, bo to jest Kościół Jezusa Chrystusa – akcentował bp Napierała.

Po odśpiewaniu Te Deum biskup kaliski Edward Janiak odmówił modlitwę dziękczynną za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej. Mszę św. wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą koncelebrowali: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, ks. inf. senior Tadeusz Szmyt oraz licznie zgromadzeni kapłani.

Wieczorem w auli UAM w Kaliszu miał miejsce koncert premierowy „Psalmy Józefa”. Utwory obrazowały codzienność św. Józefa jako męża i ojca. Wszystko to odbyło się w brzmieniach muzyki pop i rock w jej najróżniejszych odcieniach. Kompozytorem muzyki jest Jakub Tomalak, a autorką tekstów – Monika Maśnik. Twórcy zaprosili do współpracy znanych wokalistów polskiej estrady. W Kaliszu wystąpili: Krzysztof Antkowiak, Michał Szyc, Marzena Ugorna, Martyna Jaskulska i Piotr Dejnak, Patrycja Kliber, Jakub Tomalak, Michał Król i Adam Szewczyk. Wokalistom towarzyszyła orkiestra smyczkowa oraz sekcja rytmiczna. Organizatorami koncertu byli: biskup kaliski Edward Janiak i Fundacja Abba Pater.

Główne obchody jubileuszowe odbędą się w sobotę, 3 czerwca, przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i będą połączone z 20. rocznicą pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Diecezję kaliską powołano do istnienia 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II ,,Totus Tuus Polniae Populus’’, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej. Katedrą ustanowiono kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu, a konkatedrą – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Patronem diecezji kaliskiej jest św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Zbawiciela. Ordynariuszem diecezji mianowany został bp Stanisław Napierała, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Ingres, czyli uroczystość liturgicznego wejścia biskupa do diecezji i objęcie przez niego w zarząd kościoła katedralnego, miał miejsce 12 kwietnia 1992 r. Trzy lata później – 4 kwietnia 1995 r. – papież Jan Paweł II biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej mianował ks. Teofila Wilskiego, którego konsekracja odbyła się 8 maja 1995 r. w katedrze w Kaliszu. W 2011 r. na emeryturę przyszedł ks. biskup Teofil Wilski, a rok później – biskup kaliski Stanisław Napierała. Z woli papieża Benedykta XVI nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej został 21 lipca 2012 r. bp Edward Janiak, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, który ingres do katedry odbył 12 września 2012 r. Natomiast 5 lipca 2014 r. papież Franciszek ustanowił paulina o. Łukasza Buzuna biskupem pomocniczym, który sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze w dniu 16 sierpnia 2014 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy